Anneles Slišānes projekts “#100dečiLatvijai”.
Anneles Slišānes projekts “#100dečiLatvijai”.
Foto – Matīss Markovskis un no Anneles Slišānes Facebook konta

Anneles Slišānes lidojošie deči no dabas materiāliem Latvijas dzimšanas dienai 0

Gluži vai lecu no sajūsmas, uzzinot par ideju uz Latvijas simtgadi noaust simt segu no dabas materiāliem. Tik lieliska doma! Māksliniece Annele Slišāne smejas, ka arī pati gandrīz stāvus uzlekusi gaisā, kad šī ideja nakts vidū iešāvusies prātā. Simt deči, kā Annele tos dēvē latgaliski, pamazām top gatavi.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā vasarā šī ideja piepeši piedzima – dzinks! – un atnāca. Līdz Latvijas simtajai dzimšanas dienai katru nedēļu noaudīšu vienu deči! Ne paklāju, ne gobelēnu, bet tieši deči, tādu kārtīgu segu. Doma bija tik liela, tik spēcīga, ka naktī cēlos augšā, ņēmu kalendāru un skaitīju nedēļas. Iznāca, ka aust jāsāk 21. augustā, tad iznāktu tieši simt nedēļas un simt deči, turklāt vēl simt dienas un simt stundas paliktu rezervē. Atnāca šie skaitļi, un viss salikās,” atceras Annele.

Annele Slišāne ir māksliniece un skolotāja, viņa māca dizaina un tehnoloģiju pamatus Angļu ģimnāzijā. Pagājušajā gadā arī pati sākusi mācīties – iestājusies Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas maģistrantūrā. Vēl Annele apgūst dūlu programmu. Nolēmusi kļūt par dūlu, lai varētu emocionāli atbalstīt un palīdzēt sievietēm grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Man kā daudzbērnu mammai ir daudzreiz prasīti padomi, taču tos devu, balstoties uz savu intuīciju. Vēlētos palīdzēt ar gudrību, kam pamatā psiholoģijas pētījumi, kā arī ļoti daudzu mammu pieredze.” Annelei ir pieci dēli, jaunākajam drīz būs trīs, vecākajam – 19 gadu.

Stellēs kā īpašā istabā

Viesojos pie Anneles Mākslas akadēmijā. Ap lielajām stellēm izskatās kā siena pļavā, tur sabiruši kaņepju stiebri un citu augu atlikumi. Top gobelēns studiju ziemas skatei, arī tajā māksliniece ieauž dabas materiālus. Augus viņa liek lietā gadus piecus, taču par šādu izmantošanu zinājusi jau sen.

“Mana mamma atcerējās, kā viņas tante auda no svaigiem meldriem – tos tik stingri aužot piesitusi, ka sula vien šļakstējusi. Mani pirmie augi bija kalmes un vilkvāles. No nātrēm darināju tādus kā palagus. Uz tiem iesaka gulēt, ja kauli sāp. Tāpat var atvairīt skaudību un citas negācijas, palīdzēt, ja nodarīts pāri dvēselei.”

Aušanas priekus Annele pazīst kopš bērnības. Viņas baba, vecmāmiņa, bija apkaimē iecienīta audēja, daudzās kaimiņu mājās ir viņas austās klasiskās segas. Annele jau sākumskolā mācījās aust jostas ar celu dēlīšiem, vēlāk tika arī pie stellēm. Mamma strādāja Upītes bibliotēkā, izdomāja tur ielikt babas stelles, lai meitenes mācās darināt baltos dvieļus.

“Aušana ir domāšanas veids, pasaules izpratne. Man tā ir arī iespēja tikt pie laika sev. Iekāpju stellēs – ieeju kā citā istabā. Ja adu, mazais puika var iesprukt klēpī. Stellēs bērns var ienākt tik tad, ja ielaižu,” pasmaida māksliniece.

Plastmasas salas okeānā

Pirms simtgades idejas īstenošanas Annele izveidojusi sarakstu, ko vēlētos ieaust savos dečos. Tie ir gan augi, ko varam satikt dabā: pļavā, mežā, dārzā, gan tas, ko neglītā kārtā atdodam dabai atpakaļ, tātad izmestie civilizācijas atkritumi, vides piesārņojums.

“Maizi pērkam gandrīz katru dienu, katrs kukulītis ir savā maisiņā. Kur tie paliek? Nonāk atkritumos un nesadalās vēl simt gadu. Maisiņi visur mētājas, tajos ieķeras putni, iekabinās zvēri un netiek laukā. Okeānos veidojas plastmasas salas, kilometriem lielas, milzīgas. Tur tie maisiņi saplūst, savirpinās kopā.

Ģimenē cenšamies nepirkt bezjēdzīgas lietas. Šķirojam atkritumus, un es krāju visu, kas var noderēt aušanai. Jau tapis dečis no flomāsteriem, produktu maisiņiem, avīžu un žurnālu lapām, veciem aizkariem, polipropi-lēna auklām, melnajiem atkritumu maisiem, zeķbiksēm. Arī no videokasešu lentēm. Savulaik gandrīz visās mājās bija videokasetes. Sāku domāt – kur visa tā lenšu gūzma paliek? Savācu vairāk nekā simt kasešu, lentes ieaudu dečī.

Kad piedzima otrais dēls, parādījās pamperi. Ļoti ērti, bet pamperus nevar ne kompostēt, ne dedzināt, tā arī paliek vidē gadu simtiem. Tādēļ pēdējiem trim puikām apzināti izvēlējos mazgājamos autiņus, tikai naktīs reizēm uzliku pamperu. Tagad parādījušās ekoloģiskās autiņbiksītes, tās drīkst kompostēt, jo dabā sadalās, tātad ir iespēja izvēlēties.”

Pašlaik Annele auž sešdesmito deči, tas top no telefonu un datoru austiņām. Lai savāktu nepieciešamo daudzumu, Annele lūgusi talkā draugus un paziņas.

Ieauž dzimteni stāstos

Sega tiek noausta apmēram nedēļas laikā. Katram dečim tiek pievienots stāsts. Annele bieži to uzraksta latgaliski, jo tā labāk spēj izteikt izjūtas, ko rada izmantotais materiāls.

“Projekts izvērtās sociāls. Par katru noausto deči ziņoju savā feisbuka lapā, dalos ar fotogrāfiju un stāstu. Parasti teksts atnāk jau aužot. Ir stāsti, kas rodas paši no sevis, tie kliedz un pieprasa aust konkrēto materiālu.

Pierakstu noskaņas, ko atrodu prāta un sirds plauktos. Niedru dečs stāsta par milzu niedru laukiem, kam bērnībā gāju cauri, lai pirmoreiz nokļūtu pie jūras. Tolaik mācījos otrajā klasē, vecāki mani aizveda pie tantes uz Ventspili. Jūra smaržoja pēc niedrēm un tikko kā mizotiem kartupeļiem…”

Annele ir lauku bērns, augusi Latgales skaistajā dabā. Vākt augus viņai nešķiet sūrs darbs, lai arī katram audeklam jāsavāc krietni klēpji. Pēc nātrēm viņa brauc ar ķerru, dadžus nes maisos, puķu grēdas atved ar velosipēdu.

“Pēc pelašķiem gāju agrā augusta rītā, bridu basām, nosalušām kājām pa aizaugušu pļavu. Rasa vēl liela, brunču mala izmirkusi slapja. Ziedu čemuri smagi līgojas vējā. Piepeši pārņēma sajūta, ka pelašķi mani ievedīs kādā brīnummežā…

Ieraugu daudz ko, kas dabā notiek. Redzu zvēru stigas, kur viņi iet dzert ūdeni. Izpētu skudru mājas. Ja neesi kukaiņu pētnieks, tad pieaugušā vecumā nemaz nenotupsies līdz skudrai. Pagājušajā vasarā skudru mājas bija saceltas kā torņi, tādi gari, augsti. Kukainīši jau sajuta, ka tā būs lietaina.”

Lidojošās segas un māllēpju zivis

Bērnībā Anneles ģimene augus vākusi citiem nolūkiem. “Čajas vārījām. Tētim vislabāk garšoja tēja no liepziediem. Tas atausa atmiņā, kad audu liepu lapas. Savācu daļu, bet otrā rītā visur jau bija sasnidzis. Gājām ar puikām, rakām lapas no sniegapakšas, žāvējām, lai varu aust tālāk.

Annele prāto, ka zālīšu aušana ir dziedniecisks process. Āda uzņem vērtīgās vielas, tiek ieelpota smarža. Kad audusi vīgriežu deči, šķitis, ka to trakais saldums aizlipina visu.

“Pirmais simtgades dečs tapa no vībotnes. To audu pilnmēness naktī. Sēdēju stellēs, un spēcīgā smarža turpat vien apkārt vibrēja, neplūda prom. Sapratu, ka vībotne ir īsta raganu zāle, tātad ar šādu deči var pat aizlidot!

Man ir vairāki lidojošie deči. Saulespuķes un nātres arī audu pilnmēnesī. Pienenes arī – liku ziedu pie zieda. Dēli palīdzēja plūkt, klēpjiem vien pienesa. Pieneņu kāti ir ļoti lokani, izžūstot kļūst stipri.

Augiem ir atšķirīga faktūra, tie dažādi saliekas. Māllēpju lapas sažuva un izskatās kā zivtiņas, it kā speciāli būtu tā veidojusi. Ir augi, ko nevajag vākt visus uzreiz, jo sakaltuši tie lūst. Arī ziedus plūcu vien tik, cik man ir laika aušanai. Re, pusstunda brīva, tātad ar šo kaudzīti pietiks.”

Annele griezusi nātres bez cimdiem, arī audusi kailām rokām. Pēc laiciņa nātres vairs nedzeļot, taču pirksti kļuvuši tik jutīgi, ka šķitis – “varu sataustīt, kas katram cilvēkam iekšā”. Vēl trīs dienas pēc nātru aušanas rokas glabājušas dīvaino jutību.

Pie nātru deča Annele pierakstījusi: “Norūdot domas, trenējot pacietību, izbaudot negaidīto asumu, novērtējot bagātību, pieņemot dāvanas, palaižot brīvībā gliemežus, es lasu nātres. Lieliem klēpjiem. Pilnmēness naktī plikām rokām aužu nātru deči. Lai glābtu noburtos brāļus. Visā pasaulē.”

Dečiem daudz cienītāju

Gatavos deķus Annele liek istabaugšā, lai žāvējas ēnā un caurvējā. Žūstot mainās daudzu augu nokrāsa, tonis. Vīgriezes iznāk tumšzaļi dzeltenas, ugunspuķēm lapas un kāti iekrāsojas atšķirīgā zaļumā, ziedi – daudz tumšāki.

Kad nolika žāvēt dečus no pašu dārzā augušām magonēm, brangās galviņas pēc laika izrādījās glīti atvērtas un izēstas. Laikam kāds zvēriņš uzskatīja tās par saviem ziemas krājumiem.

“Līdzīgi gāja cūku pupām. Tās izmantoju arī rotaļlietu gatavošanā. Reiz spēļu kaķi, kas bija pildīts ar cūku pupām, atradām sakostu – viss bija izēsts, tikai miziņas palikušas,” atceras Annele.

Jau kopš pirmā dēla piedzimšanas Annele bērnu mantas darina pati, lai tās būtu nekaitīgas – gan darinot, gan bērnam spēlējoties. Pat ja šādu mantiņu nozaudē vai izmet, tā nenodara pāri dabai. “Stāstīju bērniem par pazudušo vilnas zirdziņu: varbūt stārķis to iebūvēja savā ligzdā.”

Viņa darina ekoloģiski tīras mantas, ada, tamborē, izmanto vilnu. Nepasūta mistisku bambusa vai kokosa šķiedru, kas jāved pāri kontinentiem. Tas vairs nav ekoloģiski attāluma dēļ. Par lielisku atzīst vilnu no Pāces vilnas fabrikas, jo ražotnē to mazgā tikai ar ūdeni, neizmanto ķīmiju, tādēļ vilnā mēdz būt dadži, graudi vai dažādi citi gruzīši.

“Tamborēju arī raibas bumbas, ko cieši piepildu ar graudiem. Šāda bumba ir smaga. Bērns jau mazotnē iemācās, ka lietām ir svars un faktūra, nevis domā, ka eksistē tikai superviegla, gluda plastmasa.

Līdzīgi ar ēdienu. Man tīk to izgaršot nesamačkātu. Vienkārša rudzu maize vai kartupelis, vārīts ar mizu. Latgalē vārām tikai ar mizu. Tikpat vienkārši arī ēdam – ar sāli un sviesta piciņu, nu ļoti garšīgi! Vienkāršību jau iemāca bērni. Reti kuram mazajam garšo rasols vai cits mistisks ēdiens, sākumā to nākas iemānīt. Bet bērns izņurca zirni un tad apēd, līdz ar to viņš skaidri zina, kas tas ir.

Nemēģinu veltīt nenormāli daudz laika, lai pagatavotu to, ko vairs nevar atpazīt. Cenšos izvairīties no gatava ēdiena, no ieskrietuvēm, katru vakaru uztaisīt siltu mājas ēdienu, pat ja tā ir tikai ātrā zupa.”

Iekustināt Latgales māju

Ziemā Annele auž dečus no tā dēvētajiem civilizācijas atkritumiem, bet vasarā vāc visu, kas zaļo un zied. Pavasarī, līdzko sāks plaukt pureņi vai vizbuļi, Annele diebs pļavās. Pagājušā gadā šo to nepaspēja, jo daudz kas ziedēja vienlaikus. Dažu deču darināšanu atlika apzināti. “Būtu necienīgi aust no labības, jo tik daudziem zemniekiem noslīka raža.”

Annele vēlējās pati izaudzēt augus vairākiem dečiem, piemēram, kaņepes, arī tikt pie šķiedras. Konsultējās ar Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra vadītāju Venerandu Stramkali, bet pētniece gardi smējusies: pati tu, meit, neizkulsi.

Ikdienā Anneles ģimene dzīvo Rīgā, uz dzimtas mājām Viļakas novada Zeļčos aizbrauc brīvdienās un svētku dienās. Stelles gan ir abās mājās.

“Laukos man patīk, ja istaba ir pilna ar dabu. Griesti aizkārti vībotnēm, tās nelaiž mājā raganas. Visur tēju buntītes, saulespuķu galvas, pirtsslotas, visādi augu pušķi. Lai viss ņirb un smaržo! Klāju gultai segu, bet no augšas birst baltas ziedlapiņas. Kumelītes! Tās par vēlu nogriezu – ja pakustas, ziediņi virpinās lejup kā sniegs.

Uz svētkiem pie griestiem lieku puzurus. Ja mājās ir cilvēki, tie iekustas, sāk griezties. Taču ikdienā mūsmājās neviens nedzīvo. Atbraucu, atveru durvis un jūtu – te ir apstājies laiks. Kā senā koka baznīcā, kur, šķiet, pat sveču liesmas taisni stāv. Ienāku, iekustinu laiku, un māja sāk griezties.”

Top Anneles darbs Mākslas akadēmijas ziemas skatei – zelta Austras koks. Audeklu gleznošanai viņa noaudusi no Latgales vējā nolauzta bērza zariņiem ar visām sēklām.
Foto – Matīss Markovskis
42. dečs no baldriāniem.
Foto no Anneles Slišānes albuma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Meitene donoru gaidīja vairākus mēnešus – tagad viņai krūtīs pukst jauna sirds! Stradiņa slimnīcā veikta sirds transplantācija
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos
Viedoklis
Pēteris Apinis: Pateiksim šodien PALDIES Latvijas kardiologiem un pacientu biedrībai „Par sirdi”
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kāda ir dažādo B grupas vitamīnu nozīme? Skaidro farmaceits
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Dzirdes problēmas var skart jebkuru. Kad var palīdzēt audiologs?
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Veselam
Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu?
Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta
Receptes
Biete – saldākā un košākā sakne. Ko no tās pagatavot?
Veselam
Gatavojoties “roņu sezonai” – Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri. Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Veselam
Indra Štelmane par diabēta pacientiem: 80% no ārstēšanas rezultāta ir atkarīgi no paša pacienta
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
17:51
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
17:10
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
16:49