Māris Rēvalds
Māris Rēvalds
Foto – Ieva Čīka/LETA

Rēvalds: “Naudai jāseko pacientiem”. Par absurdām un veiksmīgām idejām veselības aprūpes finansēšanā 0

Iecere izstumt no valsts apmaksāto pakalpojumu sniedzēju loka privātās medicīnas iestādes aizvadītajā nedēļā cieta neveiksmi – kā “LA” rakstīja 23. novembra publikācijā – “Privātajiem mediķiem valsts naudu neatņems”, Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā bija iekļauts priekšlikums, ka valsts budžeta naudu medicīnai prioritāri novirza uz valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēm, taču pagājušonedēļ tas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē tika atcelts. Citstarp arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera bija iebildusi pret šādu ieceri, norādot, ka patlaban valsts no privātajām medicīnas iestādēm pērk aptuveni trešdaļu pakalpojumu, un tas nozīmējot, ka valsts pilnībā nespēj nodrošināt nepieciešamo medicīnisko aprūpi. Saeimas komisijā tika nolemts veidot darba grupu valdības līmenī, kurā diskutēs par valsts un privātās medicīnas proporcionālu finansiālo sadalījumu. Tāpat deputāti pieņēma lēmumu iekļaut likumprojekta pārejas noteikumos pantu, ka Ministru kabinetam līdz 2018. gada 1. jūlijam jāiesniedz Saeimai ziņojums par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu valsts, pašvaldības un privātajās ārstniecības iestādēs. Tomēr privāto medicīnas iestāžu pārstāvji bažījas, ka ar priekšlikuma atsaukšanu viss vēl nav beidzies, ideja vēl esot tepat gaisā. Viens no tiem, kurš iebilda pret politiķu rosināto izmaiņu, bija Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas vadītājs “Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 94
7 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 118
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 163
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Kā vērtējat Saeimas komisijā iepriekš virzīto priekšlikumu valsts budžeta naudu prioritāri novirzīt valsts un pašvaldību medicīnas iestādēm?

M. Rēvalds: Nacionālais veselības dienests regulāri rīko veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlases. Tā mēs tiekam pie līgumiem. Tā nav mūsu, bet gan valsts iniciatīva. Pēdējās divas atlases procedūras beidzās šī gada novembrī. Viena no tām bija uz ļoti svarīgiem pakalpojumiem – ambulatoro mamogrāfiju, medicīnisko apaugļošanu un stacionāro plānveida onkoloģisko pakalpojumu sniegšanu. Tas parāda situācijas absurdumu. No vienas puses valsts aicina privātās medicīnas iestādes – nāciet, ārstējiet, tajā pašā laikā paziņojot, ka viņu pakalpojumi, iekārtas un investīcijas nav vajadzīgas. Tā, manuprāt, nav pārāk gudra rīcība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šī ideja tiktu atbalstīta, valstij tas beigtos ar tiesvedību, jo juristi tajā konstatēja vairākas neatbilstības gan Latvijas Republikas Satversmes prasībām, gan Latvijas un Eiropas Savienības konkurences regulējumam. Vēl gaidām Konkurences padomes atzinumu par šo situāciju.

 

Kāda ir galvenā atšķirība starp privāto un publisko sektoru medicīnā?

Mēs, uzņēmēji, domājam par investīciju aizsardzību, godīgu konkurenci, ekonomisku plānošanu, izdevīgumu. Privātai medicīnas iestādei valsts pasūta pakalpojumus un par tiem vienreiz samaksā. Ar valsts un pašvaldības medicīnas iestādēm ir citādi. Tā vietā, lai rūpētos par naudas pelnīšanu un racionālu izmantošanu, tās ik gadu prasa no valsts budžeta papildu līdzekļus, jo viņiem ar šo naudu nepietiek. Kā balva par sliktu darbu valsts un pašvaldības slimnīcām tiek dzēsti valsts garantētie kredīti, bet klīniskajām universitātes slimnīcām – arī parādi, tiek piešķirti līdzekļi darbinieku algu paaugstināšanai, turklāt šīs iestādes nemaksā arī par telpu nomu vai tā ir noteikta zemāka par tirgus vērtību. Viena sistēma visu laiku tiek subsidēta, lai gan darbojas kā salūzis “Žigulis”, kamēr otra ir pašpietiekama un funkcionāla kā labi ieeļļots Šveices pulksteņa mehānisms.

Veselības aprūpes pakalpojumu pasūtītāji taču ir iedzīvotāji, kas maksā nodokļus, tajā skaitā arī privātie uzņēmēji. Piemēram, “Veselības centrs 4” nodokļos ik gadu samaksā krietni vairāk par valsts pasūtījumu. Arī mums ir tiesības sekot līdzi, kur paliek valsts nauda, kā tā tiek izlietota. Valstī vajadzīga taisnīga sistēma, lai nauda sekotu pacientiem, kuriem būtu izvēle, kur ārstēties – valsts, pašvaldības vai privātajā medicīnas iestādē.

 

Tātad, jūsuprāt, valsts un pašvaldību slimnīcās trūkst kārtīgu saimnieku?

Daļa patiešām stūrē no viena grāvja otrā, bet publiskajā sektorā ir arī labi vadītāji. Piemēram, mazā Siguldas slimnīca piesaista pacientus no visas pasaules, veiksmīgi darbojas arī Jūrmalas un Madonas slimnīcas, kuras nekad nav grimušas parādos.

 

Trešdaļu no valsts apmaksāto ambulatoro pakalpojumu klāsta un 80% no visiem laboratoriskajiem izmeklējumiem šobrīd nodrošina privātās medicīnas iestādes un laboratorijas.

Mēs veicam sistēmiski svarīgu darbu. Piemēram, privāto laboratoriju pieņemšanas punkti izvietoti visā Latvijas teritorijā. Tie spēj savākt analīžu materiālu no katras ģimenes ārstu prakses gan Zilupē, gan Rīgas centrā. Tiek nodrošināta teritoriālā pieejamība, turklāt ļoti augstā kvalitātē. Vai tas ir jālikvidē? Kāpēc pacientam būtu jākāpj autobusā, lai brauktu kaut kur nodot analīzes? Privātie hemodialīzes centri izvietoti visos valsts rajonos. Vai gribam, lai pacienti mirst no nieru mazspējas? Latvijas valsts tajos nav ieguldījusi ne centa, turklāt ietaupījusi arī Eiropas Savienības naudu, kuru iespējams izlietot citiem ļoti svarīgiem mērķiem – reto slimību ārstēšanai, zāļu iegādes kompensācijas sistēmas pilnveidošanai, transplantoloģijas attīstībai. Ja privāto sektoru izraida no spēles, viss nepieciešamais šo pakalpojumu nodrošināšanai jārada no jauna.

Saprotu tos “biedrus”, kuri pieraduši piepelnīties, ceļot jaunas ēkas, pērkot dārgas medicīniskās iekārtas. Tāda veidā tiks izšķērdēti milzīgi līdzekļi. Turpretī 14 lielāko privāto medicīnas iestāžu ieguldījums valsts apmaksātās veselības aprūpes sistēmā pēdējo desmit gadu laikā sasniedza 94 miljonus eiro. Šo summu veido izdevumi par ēku rekonstrukciju, iekārtu, aprīkojuma iegādi, informācijas tehnoloģiju risinājumu nodrošināšanu.

 

Gadu no gada dzirdam, ka veselības aprūpes budžetā katastrofāli trūkst naudas.

Ja prasmīgi to izlieto – ambulatorajā aprūpē naudas pietiek. Daudzas lielās slimnīcas un veselības centri pat neizpilda tiem piešķirtās valsts kvotas. Tas notiek tādēļ, ka trūkst ārstu, bet esošie zemā atalgojuma dēļ spiesti strādāt vairākās darba vietās vienlaikus. Lai gan izstrādāts plāns par atalgojuma palielinājumu ārstniecības personām no 2018. gada, manuprāt, tas ir nepietiekams, it īpaši ambulatorajā veselības aprūpē. Starpība starp reālo atalgojumu privātajā un plānoto valsts sektorā joprojām būs ievērojama.

 

Kāda attieksme pret privāto sektoru medicīnā ir citās Eiropas valstīs?

Pirms gadiem pieciem ideja par privāto ārstniecības iestāžu izslēgšanu no valsts apmaksāto pakalpojumu sniedzēju loka bija radusies arī Lietuvā. Tā nepiepildījās, jo arī šajā valstī tika atzīta par absurdu. Somijā notiek pilnīgi pretējais – veselības aprūpes tirgus atvēršana privātajiem, ievērojot principu, ka nauda seko pacientiem. Tas veicina godīgu konkurenci, pakalpojumu kvalitātes celšanos, rada iespēju, labi strādājot, nopelnīt vairāk, nevis “sēdēt” uz kvotām. Godīgi sakot, Eiropā sociālisms ir tikai divās ļoti bagātās valstīs – Norvēģijā un Zviedrijā, kur medicīnas pakalpojumus iedzīvotājiem pamatā sniedz valsts sektors. Piemēram, Vācijā un Nīderlandē, tāpat kā vairumā Centrāl-eiropas valstu, liela daļa medicīnas iestāžu ir privātās rokās.

Labas pārvaldes stūrakmens – valstij nav jādara tas, ko var paveikt privātais sektors. Tikai tad, ja tas nespēj nodrošināt kādu pakalpojumu, var notikt valsts intervence. Eiropas Savienības politika vērsta uz konkurences veicināšanu visās jomās, jo ekonomikai tas ir vitāli nepieciešams. Viss, kas ierobežo konkurenci, nāk par sliktu iedzīvotājiem.

 

Pēdējā laikā uzsākta privāto daudzprofilu slimnīcu būvniecība. Vai privātais sektors varētu pretendēt uz valsts pasūtījumu arī sekundārajā un terciārajā veselības aprūpē?

Pieļauju, ka komersanti, kas šīs slimnīcas būvē, par to varētu iedomāties. Terciārās veselības aprūpes jomā varbūt būtu jādomā par tirgus aizsardzību.

Augsti specializētas medicīnas jomas, piemēram, reto slimību ārstēšana, orgānu transplantācija, neatliekamā neiroķirurģija, kardioķirurģija, onkoķirurģija, infektoloģija drīzāk būtu jānodrošina valsts slimnīcām. Taču tādēļ nav jāpieņem jauni likumi, jo aizsardzības mehānismi jau iestrādāti Ministru kabineta noteikumos un šis tirgus tiek pietiekami stingri regulēts. Taču ir arī vairāki gadījumi, kad privātie uzņēmēji veikuši nozīmīgas investīcijas ļoti specifiskās medicīnas jomās, piemēram, pozitronu emisijas tomogrāfijā, kas ir ļoti nozīmīga vēža agrīnai diagnostikai un gudrai ārstēšanai. Savukārt Siguldas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā vēža pacientu ārstēšanai izmanto robotizētu ierīci – kibernazi, ar kura palīdzību audzēju var apstarot ļoti precīzi, saudzējot apkārtējos audus. Varbūt valstij būtu izdevīgāk apsvērt šo pakalpojumu pirkšanu no privātajiem, nevis izdot naudu par analogu iekārtu iegādi.

 

Kā vērtējat nākamā gada veselības aprūpes budžetu? Pirmo reizi nozarei kopumā piešķirts vairāk nekā miljards eiro.

Tas nenoliedzami ir solis uz priekšu, lai gan šo kustību kavē tas, ka ārstniecības personas vairs negrib un nevar strādāt par tik zemu samaksu. Laukos trūkst speciālistu. Mēs saviem ārstiem maksājam paaugstinātas algas, piedāvājam transportu, apmaksājam viesnīcu, lai tikai viņi sniegtu pakalpojumus reģionos.

Tā kā daļa no budžeta tiks novirzīta ārstniecības personu algu paaugstināšanai, ceru, ka tas mazinās medicīnas māsu deficītu un aizplūšanu uz valstīm, kur viņu darbs tiek pienācīgi novērtēts. Jādomā arī par jauno ārstu sagatavošanu, lai neveidotos situācija, ka daļa medicīnas augstskolu absolventu Latvijā nevar iegūt ārsta specialitāti, jo nav vietu rezidentūrā.

Ceru, ka līgumi par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu ar ārstniecības iestādēm tiks slēgti vismaz uz trim gadiem, nevis uz gadu kā līdz šim. Latvijai vairāk jādomā par saviem nodokļu maksātājiem, par vietējiem uzņēmējiem, kas savu naudu iegulda attīstībā, rada jaunas darba vietas, sniedz augsta līmeņa pakalpojumus. Mēs tikai gribam godīgi konkurēt un plānot savu darbību ilgtermiņā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 79
6 stundas
RV
Rihards Vītols
Stāsti
Covid-19 vakcīnu izmēģinājumi uz cilvēkiem. Pieredzes stāsts: “Kādēļ gan es nevarētu palīdzēt glābt citus cilvēkus?”
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 94
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 94
7 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 118
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 163
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 54
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 10
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Peonijas saknes, viršu ziedu tēja un lavanda! Tautas metodes, kā uzlabot miega kvalitāti 7
2 dienas
LE
LETA
Veselam
BKUS pārstāve: Slimnīca patlaban piedzīvo nenormālu sasirgušu bērnu pieplūdumu 15
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumā noskaidrots, cik cilvēku Latvijā ārstējas paši, vadoties no internetā atrodamās informācijas 15
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ķīnā miris pirmais cilvēks, kas bija inficējies ar pērtiķu vīrusu 37
5 dienas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Tagad par ikviena cilvēka nāves cēloni var pasludināt vakcīnu 147
5 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Mediķu konsilijs vērtēs pacientus, kurus nedrīkst vakcinēt pret Covid-19 54
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Politiķis Arvils Ašaradens par gaidāmo nodokļu reformu: “Ir daudz uzņēmēju, kas nav uzskatījuši nodokļu maksāšanu par nepieciešamu.”
15 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Izdevēja, žurnāliste Inga Gorbunova: “Lukašenko ir cilvēks ar diagnozi. Viņš neapstāsies!” 88
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 94
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākamnedēļ Rīgā notiks Baltijas praids; gājiena vietā pa pilsētu brauks autobuss 29
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 163
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums?
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijai dalība Tokijas spēļu tenisa turnīrā beigusies pēc Ostapenko un Sevastovas zaudējuma dubultspēlē 3
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 79
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 28
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Žaklīna un Jēkabs 2
6 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Skaidrā nauda bija sadalīta 495 aploksnēs!” VID sāk procesu pret Lietuvas pilsoni 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 105
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 30
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Politiķis Arvils Ašaradens par gaidāmo nodokļu reformu: “Ir daudz uzņēmēju, kas nav uzskatījuši nodokļu maksāšanu par nepieciešamu.”
15:25
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums?
14:51
LE
LETA
Ziņas
Nākamnedēļ Rīgā notiks Baltijas praids; gājiena vietā pa pilsētu brauks autobuss 29
14:14