Veselam
Ārstēšana

Ko darīt ar medikamentiem, kuriem beidzies termiņš?0

Foto – Stock.xchng

Ja zāles ir bojātas vai to termiņš beidzies, tās ne tikai neiedarbosies, bet var pat kaitēt veselībai. Tādas jānodod aptiekā drošai iznīcināšanai, lai nekaitētu videi.

Medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos vai kanalizācijā. Tad tos var atrast bērni, vai arī ar notekūdeņiem tie nonāks vidē, turklāt dzeramajā ūdenī.

Farmaceite Nora Krauja stāsta, ka zāļu sastāvā ir aktīvas bioloģiskās vielas, kuras, nepareizi iznīcinot, var izraisīt ķīmisko piesārņojumu. Mājas aptieciņas saturu vajadzētu pārskatīt vismaz reizi gadā, pārliecinoties par zāļu derīguma termiņu. Īpaši jāuzmanās ar atvērtiem sīrupiem, suspensijām un pilieniem, piemēram, sīrupos pēc noteikta laika var sākties rūgšanas process.

Saistītie raksti

Uzmanība jāpievērš arī vizuālām zāļu pārmaiņām, piemēram, nogulsnēm sīrupā, mainītai tabletes krāsai, aromātam vai garšai. Iemesli var būt dažādi – bojāts iepakojums vai uzglabāšana nepiemērotos ap­stākļos, piemēram, vannasistabā, kur nereti ir silts un paaugstināts mitruma līmenis, kā arī vietās, kur tos apspīd saules stari. Protams, medikamentus nedrīkst lietot, ja nav salasāms to nosaukums un droši zināms, kādam nolūkam tie paredzēti.

Pirms zāļu nodošanas aptiekā tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm – un jāsaliek maisiņā. Dzīvsudraba termometri jānodod atsevišķi atbilstoša izmēra plastmasas pudelē vai traukā. Farmaceiti nederīgās zāles nogādās atbilstošai iznīcināšanai bīstamo atkritumu pārstrādes uzņēmumam.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.