Līga Čevere
Līga Čevere
Foto no personiskā arhīva

Neparasts ceļojums zemapziņā. Līgas Čeveres proza 0

“Pārsvarā rakstu prozu, pievēršoties šausmu literatūras tēmai, kas Latvijā vēl nav ieguvusi tik lielu atpazīstamību. Šajā jomā vēlētos būt jaunatklājēja un pašlaik gaidu lielo iedvesmu radīt darbu. Tā kā esmu ļoti paškritiska, tad lielākoties tie paliek tikai pie manis. Esmu vairāk tāda “atvilktņu” rakstniece, darbus dodu lasīt tikai saviem tuvākajiem cilvēkiem,” stāsta Līga Čevere.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 126
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 80
7 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
Lasīt citas ziņas

Viņa ir dzimusi un uzaugusi Varakļānu novada Murmastienes pagastā, taču jau vairākus gadus dzīvo un strādā Rēzeknē, ikdienā darbojoties izklaides un tehnoloģiju jomā. Radošos darbus raksta jau kopš bērnības, skolas laikā piedalījusies dažādos literāros konkursos, gūstot arī godalgotas vietas (piemēram, 3. vieta starptautiskajā konkursā “The world of water to children’s eye 2005”, 2. vieta R. Blaumaņa literārās prēmijas 3. konkursā, 1. vieta R. Mūkam veltītajā jaunrades darbu konkursā, 3. vieta Vislatvijas domrakstu konkursā “Cel galvu augšā un ar kājām turies pie zemes”).

Grāmatā “Rūdolfs Blaumanis mūsdienu skolēnu pārspriedumos un jaunradē” (2008; sastādītājas – Zinta Saulīte un Mārīte Breikša), kurā apkopoti trīs rakstniekam veltīto konkursu skolēnu labākie domraksti, dienasgaismu ieraudzīja arī Līgas uzrakstītais darbs, kas datējams kā viņas pirmā publikācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rēzeknes Augstskolā (tagadējā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija) Līga ir ieguvusi maģistra grādu filoloģijā. Studiju laikā augstskolas muzikāli literārajā Andrejdienu pasākumā viņa klātesošos vienmēr iepazīstinājusi ar saviem jaunākajiem prozas darbiem. Savukārt 2014. gada novembrī klajā nāca viņas grāmata “Arhetipi un žanriskās iezīmes šausmu stāstos”. Tās pamatā ir Līgas maģistra darba pētījums par šausmu literatūru, kurā tika atklātas tās tendences un analizēti 276 šausmu stāsti.

– Ko tu ieteiktu rakstniekiem darīt vasarā?

L. Čevere: – Ieteiktu ķert iedvesmu, meklēt piedzīvojumus, neizšķiest laiku gaidot, izaicināt sevi, jo tikai tad mēs varam atklāt, kas patiesībā esam. Sevis meklēšana arī ir radīšana, un nav svarīgi, cik lappušu tiek uzrakstīts vai cik paturēts sevī, galvenais ir runāt tikai tad, kad ir ko teikt.

– Ko dari brīvajā laikā?

– Lasu grāmatas. Man nav konkrēta mīļākā rakstnieka, bet ir darbi, kas paliek atmiņā arī pēc vairākiem gadiem. Tā vairāk ir skandaloza, šokējoša literatūra, kas no sarakstīšanas brīža nav zaudējusi aktualitāti, piemēram, Vladimira Nabokova “Lolita”, Mišela Feibera “Svešā ādā”. Mana ikdiena nepaiet bez mūzikas, parasti tā ir alternatīvā rokmūzika, relaksēties palīdz kino.

– Kam, tavuprāt, ir jābūt labā šausmu stāstā? Ar ko tevi piesaista šāda literatūra?

– Uzskatu – ja šausmu stāstā emocijas balansē, sākot ar vieglu satraukumu līdz pat zosādu uzdzenošām bailēm, tad tas ir izdevies darbs. Ja stāsta varoņi lasītāju vajā arī pēc grāmatas aizvēršanas un briesmoņi zem gultas ir pārvākušies uz galvu, tad autors ir izpildījis savu uzdevumu. Šausmu literatūrai piemīt īpaša pievilcība, jo man tā vairāk saistās ar neparastu ceļojumu cilvēka zemapziņas tumšākajos nostūros, un tur sastaptās briesmas ir sava veida cīņa ar mūsu iekšējiem dēmoniem: bailēm, nedrošību, kompleksiem, slēptākajām vēlmēm, ar to, ko vēlamies atklāt, bet neuzdrošināmies.

“Kultūrzīmju” lasītājiem piedāvājam vēl nepublicētu Līgas Čeveres stāstu “Haunting”.

Es esmu viens starp šīm sienām, iestrēdzis bēniņos, paslēpies pagrabā, palīdis zem gultas vai karājos skapī. Un tā katru nakti stāvu pie loga aiz aizkara un gaidu, kad atkal kāds vientiesīgi noticēs mieram un laimīgai dzīvei. Zinu, tas nebūs uz ilgu… bet alkas kā smiltis čirkst starp zobiem un atbalsojas manī. Nav jau tā, ka es būtu tuvs ar rītdienu, bet no nostāstiem zinu, ka notikumiem patīk atkārtošanās.

Un ir jauns rīts, un man atkal ir taisnība, jo tikai gaidas ir patiesas. Soļi, klaudzoņa, balsis, prieks, atnākšana, apmešanās. Mēs arī būsim tuvi, tāpat kā iepriekš, tāpat kā vienmēr… Runā, ka katrai mājai ir savs noslēpums: nestabila konstrukcija, parādi, nemierīgi kaimiņi, žurkas vai āderes, tavējai esmu es…

Mēs varētu iepazīties pamazām, pēc laika, bet negribu pieradināt tevi pie drošības. Nē, tu neesi īpaša savā pirmatnībā, tikai paātrināts sirdspuksts, pulsējoša artērija, nosvīdusi piere, sastindzis skatiens, zosāda. Tavs vājums ir mans spēks, tavas bailes – mans ūdens. Un tas, kam tu tici, nav tas, kas es esmu. “Kā tad tu mani vēlies? Kā tu gribi mani? Zem gultas vai skapī? Kā durvju čīkstēšanu vai kā pieklusinātus soļus?”

Es redzu, kā tu prātā met monētu un nevari izvēlēties, kuru pusi ieraudzīt. Tāpēc speru pirmo soli uz istabu, kurā guli.

Esmu noliecies pār tavu seju, un pie manām lūpām tava artērija pukst. Zinu, ka esi nomodā, un dzirdu, cik skaļi kamols kaklā slīd uz leju. Tev liekas, ka esi nepieskaitāma, jo tie soļi un čuksti mājo tikai galvā.

– Vai tu esi viena tagad? Vai vari mani sadzirdēt ieelpojam un izelpojam?

– Mana roka pa tavu sirdi grābstās. Vai kaut kas nav pareizi, es redzu to skatienu tavā sejā? Vai tu tagad baidies no manis?

SAISTĪTIE RAKSTI

Tavs rīts ir nepielūdzams un nenāks tevi glābt. Tu zaudē savu atmiņu: gaismu ielaužamies istabā, smaidu tuvāko lūpu kaktiņos, basas kājas, iestigušas jūras smiltīs, uzticēšanos. Tā vietā mēs varētu paspēlēties. Es slēpšos zem gultas, un tu to zināsi, jo šausmām piemīt banalitāte. Nāc, un es tev parādīšu citu pasauli: svilpojošu logu februāra vējā, pieklusinātus smieklus pulksten divos naktī, tukšumu acu dobumos, izkropļotas ēnas neapdzīvotajās istabās. Ar laiku tu pieradīsi, bet mēs vienmēr paliksim sveši. Tikai brīdī, kad gribēsi aiziet, es ieslēgšu tevi, iemūrēšu sienās, un mēs kopā gaidīsim citus.

No stundas uz stundu, no nakts uz nakti, kad tā piepeši pamostas tevis vidū ar izbiedētu skatienu. Tu centies ieraudzīt un vienlaikus baidies. Bet klātbūtne ir tik neizturama un nenoliedzama, ka aukstums, kas plūst no manis, rada trīsas. Nē, viņi nav atslēguši apkuri, un, nē, kaķis, kura tev nav, nevarēja netīšām atvērt logu. Iespējams, galvas pabāšana zem segas kā bērnībā būtu drošākā patveršanās vieta. Tomēr tu kā jenotsuns labāk izliecies mirusi, nekā cīnies. Un es barojos ar tavām atliekām; jo vairāk tu dod, jo vairāk es ņemu.

Rīts būs citādāks, tu gribēsi aiziet, – tādas kā tu nekad nepaliek, bet es gaidīšu nākamo…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 126
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 80
7 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 10
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 97
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 53
8 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 12
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 20
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Botass ātrākais pirmajos F-1 treniņbraucienos
23:03
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande ievieš obligātus Covid-19 sertifikātus 13
22:06
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Līdz ar Rūdolfu Blaumani mirusi arī ērglēniešu vienprātība
21:32
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 80
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 126
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 38
14 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet iespējams arī pērkona negaiss. Kāds laiks gaidāms sestdien?
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi visu ir izdarījuši nepareizi!” Ušakovs vaino valdību par cilvēku vēlmi nevakcinēties 61
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 13
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Biju nepatīkami pārsteigts…”Levits prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai ST tiesneša amatā 106
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
2022.gada valsts budžeta projekts: Reirs atklāj, vai nākamgad būs nepieciešama nodokļu celšana 6
11 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Latviešu Apvienotajā Karalistē vairāk, nekā rēķināts. Cik Latvija saņems par breksita ciešanām? 14
10 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
Pintera spoguļi. Ilze Kļaviņa recenzē Ināras Sluckas iestudējumu “Nodevība” Nacionālajā teātrī
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiks grauta uzticība pensiju sistēmai!” Vai Latvijai jāseko Igaunijas piemēram un jāļauj strādājošajiem izņemt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu? 40
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 13
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 10
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 97
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
14 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 40
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
1 diena