Foto: Dainis Bušmanis

Novērsīs ražotāju diskrimināciju 1

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija nolēmusi likvidēt ražojošo uzņēmumu diskrimināciju elektrības jomā, kas saistīta ar pieslēgumiem dažādiem operatoriem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome izsludinājusi konsultāciju par elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku. Viens no tās ieviešanas mērķiem ir nodrošināt efektīvāku pakalpojuma sniegšanu lietotājiem. Tāpat konsultāciju dokuments paredz nodrošināt efektīvāku pārvades sistēmas operatora “Augstsprieguma tīkls” (AST) pakalpojuma sniegšanu un stabilāku darbības vidi.

Metodikas projekts būtībā paredz nodrošināt vienotu tarifu aprēķināšanas pieeju visiem sistēmas operatoriem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn līdzvērtīgas izmaiņas tika pieņemtas attiecībā uz “Sadales tīklu” (ST), bet ar jauno metodiku tādas pašas prasības tiks noteiktas arī “Augstsprieguma tīklam”.

Pēc metodikas grozījumu stāšanās spēkā AST plāno iesniegt SPRK izvērtēšanai jaunu pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu projektu, kura stāšanās datums būtu no 2021. gada 1. janvāra.

Būtiski uzsvērt, ka izmaiņas tarifu aprēķināšanas metodikā tiešā veidā ietekmēs ražotājus, kas ir vai plāno būt pieslēgti pārvades sistēmas operatoram. Metodiku jaunajā redakcijā plānots apstiprināt  līdz vasarai, bet šobrīd komersantiem ir laiks iesniegt priekšlikumus. Zināms, ka to darīs arī pats “Augstsprieguma tīkls”.

SPRK pārstāve Baiba Jakobsone norādīja, ka saistībā ar esošo ārkārtas situāciju šobrīd nav iespējams atbildēt, kāda varētu būt tarifu metodikas pārskatīšanas ietekme uz lietotājiem.

Zināms gan, ka tarifu ietekmēs, piemēram, izbūvētais Kurzemes loks. AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks sacīja, ka tarifa pieaugums Kurzemes loka dēļ ir 12% apmērā, bet, lai mazinātu ietekmi uz tarifu, papildus ES līdzfinansējumam AST projekta finansēšanai novirzījis uzkrātos līdzekļus 11,5 miljonu eiro apmērā, tādējādi samazinot ietekmi uz pārvadītās vienības cenu līdz aptuveni 7%.

Tomēr, par spīti tam, paredzams, ka no nākamā gada samazināsies izmaksas patērētājiem un uzlabosies rūpniecības sektora konkurētspēja.

“Metodika paredz, ka sistēmas izmaksu segšanā piedalīsies arī elektroenerģijas ražotāji, kas pieslēgti pie pārvades sistēmas. SPRK jau pērn, apstiprinot izmaiņas sadales sistēmas pakalpojuma metodikā, atzina, ka vienlīdzīgas pieejas nodrošināšanai izmaksu segšanā ir jāpiedalās arī ražotājiem, kas pieslēgti pie pārvades sistēmas,” sacīja SPRK pārstāve B. Jakobsone.

Šobrīd metodika paredz, ka 66% no izmaksām tiek segtas ar fiksētu jaudas maksājumu un 34% ar mainīgo maksājumu atbilstoši patērētajam enerģijas daudzumam. Metodika paredz noteikt tarifu struktūras izmaiņas, kas ietver atteikšanos no proporcionālas kopējo izmaksu attiecināšanas.

Reklāma
Reklāma

Tā vietā SPRK pielāgos tarifu struktūru izmaksu struktūrai, kur fiksētās izmaksas tiks segtas ar fiksēto jaudas maksājumu, bet mainīgās izmaksas, kas pārsvarā ir elektroenerģijas zudumi, ar mainīgo maksu par patērēto enerģiju. Attiecīgi fiksētā tarifa komponente pieaugs, bet mainīgā samazināsies.

Varis Boks “LB” sacīja, ka galvenie grozījumi saistīti ar atļauto ieņēmumu metodes ieviešanu un elektroenerģijas ražotāju tarifa (G-komponente) ieviešanu no nākamā gada. Viņaprāt, paredzams, ka G komponentes ieviešana neietekmēs esošo ražotāju īstermiņa izmaksu konkurētspēju, jo elektroenerģijas t.s. “spot” tirgū elektrostacijas pieņem lēmumu ražot vai neražot, balstoties uz īstermiņa mainīgajām ražošanas izmaksām (SRMC).

Taču jaudas maksas ieviešana var ietekmēt investīciju lēmumus jaunās ražotnēs un iespējamus lēmumus par elektrostaciju slēgšanu, jo jaudas maksa ietilpst pilnajās ražošanas izmaksās, un investīciju lēmumi tiek balstīti uz pilno izmaksu konkurētspēju.

Neizpratni par jauno tarifu metodiku jau pauduši vēja parku attīstītāji, jo tiem parādīsies jauna izdevumu ailīte par jaudas maksu.

Savukārt enerģētikas nozares eksperts Jānis Bethers atzinīgi novērtē, ka beidzot tiks pārskatīti arī AST tarifi. Viņš sacīja, ka lēmums nozīmē to, ka zemākus pārvades tīkla tarifus tūlīt izjutīs tie daži elektroenerģijas lietotāji, kas ir pieslēgti pārvades sistēmas operatoram, taču ilgtermiņā ieguvēji būs visi elektroenerģijas lietotāji Latvijā.

“Pieslēguma maksas piemērošana elektroenerģijas ražotājiem bija sagaidāms solis, lai novērstu diskrimināciju starp sadales un pārvades tīklam pieslēgtajiem ražotājiem, jo 2019. gadā apstiprinātajos sadales operatora tarifos jau tika iekļauts princips, ka elektroenerģijas ražotāji maksā par pieslēguma jaudu tīklam.

Tomēr ir jāapzinās, ka papildu izmaksu uzlikšana elektroenerģijas ražotājiem ne tikai ietekmē jau esošos ražotājus, bet arī projektu izstrādes stadijā esošos, tostarp vēja parkus.

Tas nozīmē, ka paralēli tarifu izvērtēšanai ir jāstrādā pie mehānismiem, lai nodrošinātu jaunu, tirgus principos balstītu jaudu parādīšanos Latvijā.”

Viņš minēja, ka ir izskanējusi iespēja jaunos ražotājus, kuri par savu naudu ir izbūvējuši pieslēgumu tīklam, atbrīvot no pieslēguma maksas pirmajos darbības gados. Tas ļautu samazināt jauno tarifu negatīvo ietekmi attīstības stadijā esošajiem projektiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.