Foto: SHUTTERSTOCK

Vārītas bez čaumalas un pasniegtas ar mērci – idejas, kā netradicionāli pagatavot olas 5

Māra Lapsa, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
Lasīt citas ziņas

Lieldienu laikā olas uzturā iekļaujam vairāk, nekā ierasts ikdienā. Lai nebūtu jāēd tikai cieti novārītas, meklējam veidus, kā vēl tās pagatavot. Viens no risinājumiem ir vārīt olas bez čaumalas un pasniegt ar gardu mērci. Vai arī tās izmantot gardos salātos. Turpmāk – vairāki vērtīgi padomi sadarbībā ar žurnālu “Praktiskais Latvietis”.

Benedikta gaumē

Astrīda Čeppe
Foto: Anda Krauze
CITI ŠOBRĪD LASA


Tā arī tiek dēvēta bez čaumalas vārīta ola, kad no ārpuses ir stingra, bet iekšā – mīksta un maiga. “Vēlams iegādāties lauku olas, jo tās ir garšīgākas, ar lieliem dzeltenumiem,” iesaka pieredzējusī pavāre Astrīda Čeppe.

Olai jābūt istabas temperatūrā, nevis tikko no ledusskapja izņemtai. Nelielā katliņā uzvāra ūdeni, pievieno citrona sulu. Var izmantot arī etiķi, bet Astrīda priekšroku dod dabiskākam recinātājam. “Gatavojot ķimeņu sieru, daudzas saimnieces pienam pievieno citrona sulu, lai pienu savilktu biezpienā,” viņa zina teikt.

Uzmanīgi pārsit olas čaumalu un saturu lej zupas kausā vai krūzītē, raugoties, lai dzeltenums neizplūstu. Tad, ar putojamo slotiņu maisot ūdeni katliņā, uzmanīgi ielej olu. Ūdens nedrīkst strauji vārīties un burbuļot. Kad ieslidina olu, liesmas intensitāti samazina. Ja grib dzeltenumu šķidrāku, vāra vienu minūti, ja stingrāku – vāra trīs minūtes. Galvenais ir nepārvārīt, jo dzeltenumam jābūt šķidram. Bez čaumalas vārīto olu no katliņa izņem ar putojamo karoti.

! Olām, kas nav tikko dētas, baltums ir šķidrāks. Tāpēc, vārot bez čaumalas, tas var izplūst, nevis savilkties ap dzeltenumu. Tad ar karoti baltumu var savākt ap dzeltenumu.

Ar Holandes mērci

Foto: SHUTTERSTOCK


Bez čaumalas vārītas olas lieliski sader ar krēmīgo Holandes mērci, ko dēvē par majonēzes alternatīvu. Tā labi garšo arī ar grilētiem dārzeņiem, omleti, sāļajām pankūkām un karstmaizēm. Klasisko Holandes mērci gatavo no olu dzeltenumiem, sviesta, citrona sulas un pipariem. Garšas dažādošanai var pievienot ķiploku sāli, paprikas pulveri, čili vai citas garšvielas pēc savas izvēles.

“Klasiskajā versijā bez čaumalas vārītu olu liek uz grauzdiņa un pārlej ar Holandes mērci. Var arī šo olas dzeltenumu uzlikt uz lapu salātiem un pievienot mērci,” padomu dod Astrīda Čeppe.

Reklāma
Reklāma

Kā pagatavot

Karstumizturīgā bļodā liek olu dzeltenumus, pievieno baltvīna etiķi un aukstu ūdeni.

Nelielā katliņā uz lēnas uguns izkausē sviestu, pieskatot, lai neburbuļo un nepiedeg. Sviestam jābūt dzidram, citādi mērce saies ziedos. Izkausēto sviestu pārlej citā traukā, lai tas katlā neturpina karsēties.

Bļodu ar olu dzeltenumiem, baltvīna etiķi un aukstu ūdeni novieto virs katla, kurā uz lēnas uguns vārās ūdens (bļodas dibenam jāatrodas mazliet virs ūdens). Ar putojamo slotiņu kuļ 5–6 minūtes, līdz maisījums sabiezē, iegūst krēmīgu konsistenci. Tad bļodu novieto uz mitra virtuves dvieļa, tievā strūklā pievieno dzidrināto sviestu un, nepārtraukti maisot, kuļ mērci, līdz tā kļūst bieza un spīdīga. Visbeidzot pievieno citrona sulu, sāli, Kajennas un baltos piparus.

Sastāvdaļas

2 lielu olu dzeltenumi, 130 g nesālīta, dzidrināta sviesta, 1 ēdamkarote auksta ūdens, 1 ēdamkarote baltvīna etiķa, 1 ēdamkarote citrona sulas, šķipsna maltu balto piparu, šķipsna sāls, šķipsna Kajennas piparu.

Paštaisīta majonēze

Foto: SHUTTERSTOCK


“Majonēzi ir vienkārši pagatavot, un nav vajadzīgs daudz produktu – pamatā tikai olas, sinepes, eļļa, sāls un pipari,” iedrošina pieredzējusī pavāre.

Ja gribas bagātīgāku garšas buķeti, majonēzei var pievienot anšovus, Vusteršīras mērci, kaperus, augu eļļu aizstāt ar citu, kas labāk garšo, piemēram, vīnogu kauliņu eļļu, kurai ir neitrāla garša (saulespuķu eļļa šajā gadījumā neder pārāk intensīvās garšas dēļ), Dižonas sinepju vietā ņemt Stiprās sinepes, kam ir asāka garša. “Es majonēzes pagatavošanai izmantoju augu eļļu kopā ar olīveļļu, jo olīveļļu vienu pašu ir grūti uzputot,” pieredzē dalās Astrīda.

Ir daudz dažādu majonēzes recepšu, arī proporcijas mēdz atšķirties. Ja negribas lielu daudzumu majonēzes, pietiks ar diviem olu dzeltenumiem.

! Majonēzi var gatavot blenderī, bet pirmajā reizē to ieteicams darīt ar rokām, lai varētu labāk sekot procesam – izjust, cik ilgi vēl putot, cik eļļas pievienot.

Kā pagatavot

Olu dzeltenumiem un citām sastāvdaļām jābūt istabas temperatūrā, citādi nekas labs nesanāks.

Sausā bļodā liek olu dzeltenumus, ar putojamo slotiņu nedaudz apmaisa, pievieno sinepes un sāk strauji putot, līdz izveidojas gaiša, gaisīga masa. Kad olu dzeltenumi sajaukušies ar sinepēm krēmīgā masā, pa pilienam pievieno eļļu, nepārtraukti putojot (vispirms augu eļļu, pēc tam olīveļļu). Masai kļūstot biezākai, eļļu lej nelielā strūkliņā, nepārtraukti putojot. Kad masa jau ir biezas konsistences, iemaisa etiķi, citrona sulu, pievieno sāli un pārējās izvēlētās garšvielas. Visu rūpīgi saputo, lai masa iegūst viendabīgu konsistenci. Majonēze ir gatava, kad, paceļot putojamo slotiņu, masa smagi līst, nevis pil straujā strūklā.

! Citrona sula un etiķis darbojas kā konservants, neļaujot majonēzei ātri sabojāties.

Sastāvdaļas

2 olu dzeltenumi (ja olas mazas – 3), 200 ml augu eļļas, 50 ml “Extra virgin” olīveļļas, 2 tējkarotes citrona sulas, 1 tējkarote sinepju, 1 tējkarote baltvīna etiķa, sāls pēc garšas.

Spinātu salāti

Foto: SHUTTERSTOCK


Kā pagatavot

Cepeškrāsni sakarsē līdz 200º C. Baltmaizi sagriež plānās šķēlēs, noziež ar olīveļļu un cep 7–10 minūtes, vienreiz apgriežot uz otru pusi. Nomizotas ķiploka daiviņas pārgriež uz pusēm un ieberzē apceptās baltmaizes šķēles no abām pusēm.

Olas cieti novāra, noloba, atdala baltumu no dzeltenuma, baltumu sīki sakapā, bet dzeltenumu izberž caur sietu. Olu var pievienot salātiem, arī sagrieztu lielās daivās.

Spinātus nomazgā, nosusina un liek traukā. Cauraudzīti sagriež strēmelītēs, liek pannā un 3–5 minūtes cep, līdz gaļa kļūst kraukšķīga. Kopā ar iztecējušajiem taukiem pievieno spinātiem, bet pannā ielej etiķi un vāra 1 minūti, pēc tam pārlej spinātiem un samaisa.

Salātus servē porcijās, apkaisītus ar sasmalcinātu olas baltumu un dzeltenumu vai dekorētu ar lielām olu daivām. Kā piedevu pievieno apceptās maizes šķēles.

Sastāvdaļas

500 g svaigu spinātu, 250 g cūkas cauraudzīša, 2 olas, puse bagetes, 5 ēdamkarotes sarkanvīna etiķa, 3 ēdamkarotes olīveļļas, 1–2 ķiploka daiviņas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.