Onkoloģisko pacientu ārstēšanai bija nepieciešami gandrīz 100 miljoni, bet budžetā tie neparādās. Kāpēc? 30

Šodien Saeimā tika iesniegts 2023.gada valsts budžeta projekts. Klāt bija arī TV24 un LA.lv komanda, lai “uz karstām pēdām” uzdotu svarīgākos jautājumus par to.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Ingrīda Circene, kura ir šī parlamenta Onkoloģisko pacientu atbalsta grupas vadītāja, sniedza savu skaidrojumu par onkoloģijai un veselības aprūpei kopumā piešķirto finansējumu.

Jau iepriekš tika ziņots, ka Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse iesniedza savus aprēķinus, saskaņā ar kuriem šai jomai nepieciešami gandrīz 100 miljoni eiro, kas tika ietverti arī plānošanas dokumentos, taču neparādās budžetā. Kā tad tā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Circena stāsta: “Regulāri tiekos ar pacientiem, speciālistiem. Mums ir izstrādāta iekšējā ceļa karte, ko gribam palīdzēt ieviest dzīvē. Ir jādabuj stabils ilgtermiņa finansējums, lai varētu runāt, ka nauda pakāpeniski pieaug. Šogad iedotie 30 miljoni vienai nozarei nav slikti, bet to nevar piepildīt tādā formātā, kā nauda ienāk veselības aprūpē kopumā.”

Svarīgāk esot raudzīties, kā veselības aprūpe Latvijā attīstīsies kopumā. Lai darītu ko lietas labā, Finanšu un Veselības ministrijām jau bijušas tikšanās ar Igaunijas speciālistiem, kuri padalījušies ar savu pieredzi un skaidrojoši nodokļu sistēmu, kā tas viss tiek veidots. No Finanšu ministrijas saņemts atbalsts, ka pie tā jāstrādā arī Latvijā.

Darbs ir sācies tagad, taču reālie rezultāti būs redzami nākamo 3-5 gadu laikā.

Circene norāda uz vēl kādu būtisku problēmu – onkoloģijas pacientiem ir nepieciešams pacientu reģistrs, jo “nesaprotamā kārtā no 2017. gada dati par onkoloģijas pacientiem nav salīdzināmi ar Eiropas datiem”. Šis būs nākamais jautājums kārtējajā sanākšanā.

Intervētājs Ansis Bogustovs arī jautā par dažādu interešu grupu un organizāciju sadarbību, jo, piemēram, beidzamajā laikā jūtamas vairākas Slimnīcu biedrības aktivitātes. Vai tas izdara pietiekamu spiedienu uz valdības lēmumiem?

Circene atbild: “Es, būdama Saeimas deputāte, vēlētos, lai visas pacientu, slimnīcu un ārstu biedrības saprastu, ka mums ir strukturāli jāmaina budžets. Kad pirms 10 gadiem šo jautājumu sāka risināt, šīs biedrības nenostājās tajā pusē, bet līdzīgi ir klājies arī Igaunijā. Ieviešot skaidru nodokļu maksāšanas sistēmu, no pacientu biedrībām un ārstu organizācijām bija pretestība. Tas nav viegls ceļš, bet citādi nevaram tikt pie papildu 100 miljoniem eiro onkoloģijai.”

Reklāma
Reklāma

Circene laipni aicina organizācijas ar viņu konunicēt un paust savus viedokļus, jo šobrīd ir svarīgi visiem vienoti virzīties uz mērķi. Nevajadzētu aizrauties ar piketiem, jo tie neko daudz neietekmē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.