Par labāko laiku koku stādīšanai 0

“Kurš ir labākais laiks lapegļu, sarkano ozolu un kļavu pārstādīšanai?”
 Uldis Jankovskis Aizputes novadā

Reklāma
Reklāma

 

Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Lasīt citas ziņas

– Ozolus un kļavas var pārstādīt septembra beigās vai oktobra sākumā, kad kociņiem birst lapas. Lapegles izrok tikai tad, kad tām sāk dzeltēt un nobirt skujas (paras­ti ne ātrāk par oktobra vidu), līdz pat novembrim. Ja tās pārstāda agrāk, kamēr skujas vēl ir zaļas, koki, visticamāk, aizies bojā, – no savas pieredzes zina stāstīt z/s “Ozoli” kokaudzētavas īpašnieks Indulis Branaburgs.

 

Ja koki konkrētajā vietā auguši ne vairāk par četriem gadiem, sakņu atciršana nav nepieciešama – tāpat labi ieaugs. Pārstādot ilgāk augušus, ar asu lāpstu pa perimetru apcērt sakņu galus un, lai koki neciestu no pārstādīšanas šoka, atstāj turpat vēl vienu gadu. Pēc tam var rakt ārā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kailsakņu stādiem sagatavotajā vietā izrok bedri, kas ir nedaudz lielāka par sakņu kamolu. Stāda, saknes izkārtojot vienmērīgi uz visām pusēm pa visu bedri. Uz saknēm ber ielabotu augsni. Tiklīdz bedre pilna, augsni ap stādu piemīda, lai tā cieši piekļautos saknēm. Stādot jāapsver, cik daudz vietas koki aizņems, kad būs pieauguši. Ja sastādīs par ciešu, tiem nebūs vietas, kur attīstīties.

Lapeglēm nepieciešama auglīga, bet galvenais – dziļi drenēta augsne (pH 5 – 6,5). Tas nozīmē, ka smagākās augsnēs jāpievieno nedaudz grants, lai saknēm piekļūtu gaiss. Spēcīgi attīstītā sakņu sistēma ļauj kokiem uzņemt mitrumu arī no dziļākiem zemes slāņiem. Ja skujkokiem nodrošināta piemērota augsne, mitruma tiem parasti pietiek. Lapegles ir izteiktas saulmīles.

Sarkanais ozols aug ātri (gadā 40 – 60 cm), pacieš daļēju noēnojumu, to var stādīt dažādās augsnēs, augs arī mitrākās vietās.

Kļavu stādīšanai vispiemērotākā ir auglīga, kaļķaina, vidēji mitra augsne un saulaina vai nedaudz noēnota vieta.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.