Pirms nodarbošanās ar sportu nedrīkst piemirst par iesildīšanos.
Pirms nodarbošanās ar sportu nedrīkst piemirst par iesildīšanos.
Foto: Paegag/SHUTTERSTOCK

Kas vienam slodze, citam pārslodze. Kas mēdz izraisīt locītavu sāpes? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

 

Locītavu sāpes mēdz izraisīt dažādas fiziskās aktivitātes, kas rada locītavām pārāk lielu slodzi, piemēram, intensīva, fiziskai formai neatbilstoša sportošana, dārza darbi vai pavasara tīrīšana ar smagumu celšanu un pārvietošanu. Iespēju iedzīvoties sāpēs vēl palielina dažādas locītavu saslimšanas, iepriekš pārciestas traumas vai operācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Kas vienam slodze, citam pārslodze

Fiziski aktīvi cilvēki dažreiz grēko, pārvērtējot savas spējas vai nepietiekami sagatavojot ķermeni gaidāmai slodzei, piemēram, kārtīgi neiesildoties un neatsildoties pirms un pēc treniņa.

Savukārt tie, kas ikdienā ir mazkustīgi, nodara pāri savām locītavām ar neierastu, pārmērīgu slodzi, piemēram, brīvdienās cilājot un pārvietojot dažādus smagus priekšmetus, uzrokot visu sakņu dārzu vai piedaloties izturības pārgājienā.

Atbilstoši Eiropas Komisijas Eiropas Veselības programmas rekomendācijām pieaugušam cilvēkam vecumā līdz 65 gadiem nepieciešama vismaz 30 minūšu ilga mērenas intensitātes aeroba fiziskā slodze piecas reizes nedēļā. Diemžēl Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati liecina, ka Latvijā to veic tikai 12,5%. Kāds tur brīnums, ja pēc talkas vai garākas pastaigas sāk smelgt locītavas.

Galvenie riska faktori, kas saistīti ar ceļa locītavu sāpēm cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma, ir liekais svars vai aptaukošanās, iepriekš gūtas ceļa locītavu traumas, kaulu un muskuļu sistēmas saslimšanas, piemēram, artrīti.

Ja ir palielināts ķermeņa svars, ceļa un gūžas locītavas tiek papildus noslogotas, skrimslis, kurš sedz kaulus, ātrāk nodilst, muskuļos un citās struktūrās ap tām biežāk veidojas mikroplīsumi un pārslodzes izraisīts iekaisums, sāpes. Piemēram, ir pierādīts, ka cilvēkiem ar lieko svaru un artrītu, zaudējot aptuveni septiņus kilogramus svara, ceļa locītavu sāpes iespējams samazināt par 50%.

Muskuļi ir domāti darbam – sarauties un atslābināties. Ja tie ikdienā netiek nodarbināti, muskuļu šķiedras kļūst plānākas, muskuļi izdilst, kļūst nespēcīgāki. Der zināt, ka no 50 gadu vecuma muskuļu masai un spēkam ir tendence samazināties desmit gadu laikā par 10–30%.

Ja cilvēks neko nedara, lai muskuļus uztrenētu, tie kļūst vāji un, piemēram, ceļa locītavas zaudē stabilitāti. tādēļ fiziskas slodzes laikā viegli var paklupt, gūt traumu – samežģījumu, sastiepumu. Muskuļu masas palielināšanās notiek, galvenokārt pateicoties spēka vingrojumiem, kas tiek izpildīti ar lielu pretestību.

Pastāv sakarība starp pretestības lielumu un vingrinājuma atkārtojumu skaitu – jo lielāku smagumu, piemēram, kāju hanteles, cilā, jo mazāks atkārtojumu skaits nepieciešams.

 

Tabletes un ziedes

Parasti locītavu sāpju remdēšanai cilvēki ķeras pie mājās esošajiem pretsāpju līdzekļiem, nereti aizmirstot par diennaktī pieļaujamo devu un zāļu lietošanas ilgumu.

Lietojot vairākus preparātus vienlaikus, tie ne tikai pastiprina viens otra darbību, bet arī blaknes un var radīt dažādas veselības problēmas.

“Aptiekā bez receptes pret sāpēm var iegādāties medikamentus, kuru aktīvā viela ir ibuprofēns, paracetamols, naproksēns, deksketoprofēns, un citus, kur tās tiek kombinētas ar citām vielām, lai sasniegtu lielāku efektivitāti. Piemēram, osteoartrīta sāpju mazināšanai galvenokārt izmanto nesteroīdos pret­iekaisuma līdzekļus.

Kaut arī šie medikamenti bieži vien samazina simptomus, tie var izraisīt nopietnas blakusparādības, piemēram, kuņģa čūlu vai nieru mazspēju. Tādēļ pirms jebkuru medikamentu lietošanas jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Katram cilvēkam ir jāpiemeklē savs medikaments, deva, lietošanas ilgums, balstoties uz vairākiem faktoriem – vecums, blakus saslimšanas, ikdienā lietojamie medikamenti, alerģiskās reakcijas un tamlīdzīgi. Iespējams, atsevišķos gadījumos ārsts izskatīs arī recepšu medikamentu lietošanas nepieciešamību,” uzsver “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Ja parādījušās sāpes, piemēram, ceļa locītavā vai apkārtējās struktūrās – cīpslās, saitēs, muskuļos –, aptiekā pieejami bezrecepšu līdzekļi ārīgai lietošanai, kuri satur pretsāpju un pretiekaisuma vielas (ibuprofēns, diklofenaks vai aceklofenaks) un kurus var lietot arī sastiepuma vai izmežģījuma gadījumos. Lokālie līdzekļi locītavu sāpju mazināšanai var saturēt arī dabiskas vielas, parasti mentolu, kamparu, ēteriskās eļļas, eikaliptu, arniku, čili piparus un zirgkastaņu sēklu ekstraktu.

Ja tikko noticis kāds negadījums, locītavai vislabāk uzlikt aukstuma kompresi, mazinot asinsizplūdumus un pietūkumu. Aukstuma kompresi var izgatavot gan no mājās pieejamiem līdzekļiem, gan nopirkt aptiekā.

“Noderēs viss, kas ir saldētavā. Šis produkts obligāti jāietin plānā drāniņā vai dvielītī un tikai tad drīkst likt uz traumētās vietas. Aptiekā var iegādāties arī vienreizlietojamo aukstuma kompresi. Tā noder, piemēram, pārgājiena laikā, jo to nav nepieciešams iepriekš ievietot saldētavā. Maisiņš tikai jāsaspiež un ķīmiskas reakcijas rezultātā tas kļūs auksts,” stāsta farmaceite

Šādos gadījumos speciāliste iesaka izvairīties no sildošām ziedēm.

Īpaši jāizvairās sildīt locītavu, ja tā ir iekaisusi, apsārtusi. Sildošas ziedes paplašina asinsvadus un uzlabo asinscirkulāciju, palīdz atslābināt saspringtus muskuļus, bet tūskas un iekaisuma gadījumā šo procesu padarīs vēl izteiktāku.

 

Varbūt saiti vai teipu?

Ja fiziskās slodzes laikā cilvēks jūt diskomfortu ceļu, plaukstu vai potīšu locītavās un pēc darbiem tās ir pietūkušas, var izmantot elastīgās saites vai ortozes. Ortozes ir ļoti dažādas, un tās var izvēlēties, gan piemērojot vecumam, gan pēc problēmas nopietnības. Tās ir gan uzvelkamas, gan apliekamas ap locītavu, fiksējamas ar līplentes palīdzību, lai piemērotu tās pēc ciešuma. Dažās ortozēs iestrādātas speciālas stieples, kas stabilizē locītavu.

Lai piemeklētu sev piemērotāko ortozi, Ērika Pētersone iesaka vērsties aptiekā vai specializētā medicīnas preču veikalā. Izmērot locītavu apkārtmēru, speciālists piemeklēs atbilstoša izmēra ortozi. Vēl labāk, ja ir iespēja to uzlaikot un uzzināt, kā palīglīdzekli pareizi pozicionēt un nostiprināt. Lai stabilizētu locītavas un mazinātu sāpes slodzes laikā, var izmantot arī elastīgo saiti. Taču nedrīkst pārcensties un notīt locītavu pārāk cieši, jo tā tiek traucēta asinsrite.

Kinezioloģiskais teips ir elastīga, pašlīpoša saite, kuru gluži kā plāksteri uzlīmē uz locītavas, lai mazinātu sāpes un iekaisumu. Tas arī nostabilizē locītavu, palīdzot tai pareizi kustēties. “Pēdējos gados teipi ir ieguvuši zināmu popularitāti. Neskatoties uz to, ka tos var iegādāties aptiekā, teipu uzlīmēšanu būtu nepieciešams uzticēt fizioterapeitam vai citam speciālistam, kurš ar tiem darbojas.

Teips pēc savas būtības ir plāksteris, tas nesatur nekādas ārstnieciskas vielas. Taču tas, līdzīgi kā elastīgās saites vai ortozes, palīdz muskulim darboties vai tieši otrādi – atslābināties, kā arī stabilizē locītavu, veidojot pareizas kustības. Vislabāk teipi palīdzēs tad, ja ir zināms locītavu sāpju cēlonis, lai speciālists varētu izvēlēties pareizu teipa uzlikšanas vietu un tehniku,” uzskata farmaceite.

 

Ja locītavas skāris artrīts

* Ārstnieciskā vingrošana: saglabā locītavu kustību apjomu, palielina muskuļu spēku un locītavu stabilitāti, palielina fizisko izturību un samazina artrīta radītās sāpes. Bezsāpju periodā ieteicami stiepšanās un līdzsvara vingrinājumi, kas jāveic regulāri. Vingrinājumi bez slodzes locītavām: riteņbraukšana, airēšana, peldēšana, ūdens aerobika.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Svara samazināšana vismaz pieciem, vēl labāk desmit procentiem no ķermeņa kopējās masas.

* Piemērotu un ērtu kurpju un zolīšu izmantošana. Supinatori novērš pārmērīgas slodzes iedarbību uz locītavu.

Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
FOTO. Neticama līdzība! Fani atklāj kādu interesantu sakritību, ieraugot Keitas Midltones bērnības fotogrāfiju 4
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems vairāk nekā 100 tankus “Leopard 1A5”, paziņojis Vācijas aizsardzības ministrs
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība
Māris Antonevičs: Putins liek likmes uz “vecajiem zirgiem” jeb politiķiem, kas ir bijuši viņa redzeslokā gadu desmitiem
“Ir grūti tikt līdzi straujajam izejvielu un energoresursu izmaksu pieaugumam.” Intervija ar franču maiznīcu saimnieci Rozalīnu Dembicku
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
12:05
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
11:58
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti?
11:50