Pirms nodarbošanās ar sportu nedrīkst piemirst par iesildīšanos.
Pirms nodarbošanās ar sportu nedrīkst piemirst par iesildīšanos.
Foto: Paegag/SHUTTERSTOCK

Kas vienam slodze, citam pārslodze. Kas mēdz izraisīt locītavu sāpes? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Lasīt citas ziņas

 

Locītavu sāpes mēdz izraisīt dažādas fiziskās aktivitātes, kas rada locītavām pārāk lielu slodzi, piemēram, intensīva, fiziskai formai neatbilstoša sportošana, dārza darbi vai pavasara tīrīšana ar smagumu celšanu un pārvietošanu. Iespēju iedzīvoties sāpēs vēl palielina dažādas locītavu saslimšanas, iepriekš pārciestas traumas vai operācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Kas vienam slodze, citam pārslodze

Fiziski aktīvi cilvēki dažreiz grēko, pārvērtējot savas spējas vai nepietiekami sagatavojot ķermeni gaidāmai slodzei, piemēram, kārtīgi neiesildoties un neatsildoties pirms un pēc treniņa.

Savukārt tie, kas ikdienā ir mazkustīgi, nodara pāri savām locītavām ar neierastu, pārmērīgu slodzi, piemēram, brīvdienās cilājot un pārvietojot dažādus smagus priekšmetus, uzrokot visu sakņu dārzu vai piedaloties izturības pārgājienā.

Atbilstoši Eiropas Komisijas Eiropas Veselības programmas rekomendācijām pieaugušam cilvēkam vecumā līdz 65 gadiem nepieciešama vismaz 30 minūšu ilga mērenas intensitātes aeroba fiziskā slodze piecas reizes nedēļā. Diemžēl Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati liecina, ka Latvijā to veic tikai 12,5%. Kāds tur brīnums, ja pēc talkas vai garākas pastaigas sāk smelgt locītavas.

Galvenie riska faktori, kas saistīti ar ceļa locītavu sāpēm cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma, ir liekais svars vai aptaukošanās, iepriekš gūtas ceļa locītavu traumas, kaulu un muskuļu sistēmas saslimšanas, piemēram, artrīti.

Ja ir palielināts ķermeņa svars, ceļa un gūžas locītavas tiek papildus noslogotas, skrimslis, kurš sedz kaulus, ātrāk nodilst, muskuļos un citās struktūrās ap tām biežāk veidojas mikroplīsumi un pārslodzes izraisīts iekaisums, sāpes. Piemēram, ir pierādīts, ka cilvēkiem ar lieko svaru un artrītu, zaudējot aptuveni septiņus kilogramus svara, ceļa locītavu sāpes iespējams samazināt par 50%.

Muskuļi ir domāti darbam – sarauties un atslābināties. Ja tie ikdienā netiek nodarbināti, muskuļu šķiedras kļūst plānākas, muskuļi izdilst, kļūst nespēcīgāki. Der zināt, ka no 50 gadu vecuma muskuļu masai un spēkam ir tendence samazināties desmit gadu laikā par 10–30%.

Ja cilvēks neko nedara, lai muskuļus uztrenētu, tie kļūst vāji un, piemēram, ceļa locītavas zaudē stabilitāti. tādēļ fiziskas slodzes laikā viegli var paklupt, gūt traumu – samežģījumu, sastiepumu. Muskuļu masas palielināšanās notiek, galvenokārt pateicoties spēka vingrojumiem, kas tiek izpildīti ar lielu pretestību.

Pastāv sakarība starp pretestības lielumu un vingrinājuma atkārtojumu skaitu – jo lielāku smagumu, piemēram, kāju hanteles, cilā, jo mazāks atkārtojumu skaits nepieciešams.

 

Tabletes un ziedes

Parasti locītavu sāpju remdēšanai cilvēki ķeras pie mājās esošajiem pretsāpju līdzekļiem, nereti aizmirstot par diennaktī pieļaujamo devu un zāļu lietošanas ilgumu.

Lietojot vairākus preparātus vienlaikus, tie ne tikai pastiprina viens otra darbību, bet arī blaknes un var radīt dažādas veselības problēmas.

“Aptiekā bez receptes pret sāpēm var iegādāties medikamentus, kuru aktīvā viela ir ibuprofēns, paracetamols, naproksēns, deksketoprofēns, un citus, kur tās tiek kombinētas ar citām vielām, lai sasniegtu lielāku efektivitāti. Piemēram, osteoartrīta sāpju mazināšanai galvenokārt izmanto nesteroīdos pret­iekaisuma līdzekļus.

Kaut arī šie medikamenti bieži vien samazina simptomus, tie var izraisīt nopietnas blakusparādības, piemēram, kuņģa čūlu vai nieru mazspēju. Tādēļ pirms jebkuru medikamentu lietošanas jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Katram cilvēkam ir jāpiemeklē savs medikaments, deva, lietošanas ilgums, balstoties uz vairākiem faktoriem – vecums, blakus saslimšanas, ikdienā lietojamie medikamenti, alerģiskās reakcijas un tamlīdzīgi. Iespējams, atsevišķos gadījumos ārsts izskatīs arī recepšu medikamentu lietošanas nepieciešamību,” uzsver “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Ja parādījušās sāpes, piemēram, ceļa locītavā vai apkārtējās struktūrās – cīpslās, saitēs, muskuļos –, aptiekā pieejami bezrecepšu līdzekļi ārīgai lietošanai, kuri satur pretsāpju un pretiekaisuma vielas (ibuprofēns, diklofenaks vai aceklofenaks) un kurus var lietot arī sastiepuma vai izmežģījuma gadījumos. Lokālie līdzekļi locītavu sāpju mazināšanai var saturēt arī dabiskas vielas, parasti mentolu, kamparu, ēteriskās eļļas, eikaliptu, arniku, čili piparus un zirgkastaņu sēklu ekstraktu.

Ja tikko noticis kāds negadījums, locītavai vislabāk uzlikt aukstuma kompresi, mazinot asinsizplūdumus un pietūkumu. Aukstuma kompresi var izgatavot gan no mājās pieejamiem līdzekļiem, gan nopirkt aptiekā.

“Noderēs viss, kas ir saldētavā. Šis produkts obligāti jāietin plānā drāniņā vai dvielītī un tikai tad drīkst likt uz traumētās vietas. Aptiekā var iegādāties arī vienreizlietojamo aukstuma kompresi. Tā noder, piemēram, pārgājiena laikā, jo to nav nepieciešams iepriekš ievietot saldētavā. Maisiņš tikai jāsaspiež un ķīmiskas reakcijas rezultātā tas kļūs auksts,” stāsta farmaceite

Šādos gadījumos speciāliste iesaka izvairīties no sildošām ziedēm.

Īpaši jāizvairās sildīt locītavu, ja tā ir iekaisusi, apsārtusi. Sildošas ziedes paplašina asinsvadus un uzlabo asinscirkulāciju, palīdz atslābināt saspringtus muskuļus, bet tūskas un iekaisuma gadījumā šo procesu padarīs vēl izteiktāku.

 

Varbūt saiti vai teipu?

Ja fiziskās slodzes laikā cilvēks jūt diskomfortu ceļu, plaukstu vai potīšu locītavās un pēc darbiem tās ir pietūkušas, var izmantot elastīgās saites vai ortozes. Ortozes ir ļoti dažādas, un tās var izvēlēties, gan piemērojot vecumam, gan pēc problēmas nopietnības. Tās ir gan uzvelkamas, gan apliekamas ap locītavu, fiksējamas ar līplentes palīdzību, lai piemērotu tās pēc ciešuma. Dažās ortozēs iestrādātas speciālas stieples, kas stabilizē locītavu.

Lai piemeklētu sev piemērotāko ortozi, Ērika Pētersone iesaka vērsties aptiekā vai specializētā medicīnas preču veikalā. Izmērot locītavu apkārtmēru, speciālists piemeklēs atbilstoša izmēra ortozi. Vēl labāk, ja ir iespēja to uzlaikot un uzzināt, kā palīglīdzekli pareizi pozicionēt un nostiprināt. Lai stabilizētu locītavas un mazinātu sāpes slodzes laikā, var izmantot arī elastīgo saiti. Taču nedrīkst pārcensties un notīt locītavu pārāk cieši, jo tā tiek traucēta asinsrite.

Kinezioloģiskais teips ir elastīga, pašlīpoša saite, kuru gluži kā plāksteri uzlīmē uz locītavas, lai mazinātu sāpes un iekaisumu. Tas arī nostabilizē locītavu, palīdzot tai pareizi kustēties. “Pēdējos gados teipi ir ieguvuši zināmu popularitāti. Neskatoties uz to, ka tos var iegādāties aptiekā, teipu uzlīmēšanu būtu nepieciešams uzticēt fizioterapeitam vai citam speciālistam, kurš ar tiem darbojas.

Teips pēc savas būtības ir plāksteris, tas nesatur nekādas ārstnieciskas vielas. Taču tas, līdzīgi kā elastīgās saites vai ortozes, palīdz muskulim darboties vai tieši otrādi – atslābināties, kā arī stabilizē locītavu, veidojot pareizas kustības. Vislabāk teipi palīdzēs tad, ja ir zināms locītavu sāpju cēlonis, lai speciālists varētu izvēlēties pareizu teipa uzlikšanas vietu un tehniku,” uzskata farmaceite.

 

Ja locītavas skāris artrīts

* Ārstnieciskā vingrošana: saglabā locītavu kustību apjomu, palielina muskuļu spēku un locītavu stabilitāti, palielina fizisko izturību un samazina artrīta radītās sāpes. Bezsāpju periodā ieteicami stiepšanās un līdzsvara vingrinājumi, kas jāveic regulāri. Vingrinājumi bez slodzes locītavām: riteņbraukšana, airēšana, peldēšana, ūdens aerobika.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Svara samazināšana vismaz pieciem, vēl labāk desmit procentiem no ķermeņa kopējās masas.

* Piemērotu un ērtu kurpju un zolīšu izmantošana. Supinatori novērš pārmērīgas slodzes iedarbību uz locītavu.

Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Riska faktori un risinājumi jutīgiem zobiem
Visiem “Repharm” farmācijas uzņēmumu darbiniekiem ir iegādāta veselības apdrošināšanas polise
Mundruma avots – diedzēti graudi un sēklas
10 signāli, lai nieru luksoforā iedegtos sarkana gaisma
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
Jaunas ziņas par AIDS: viens no karavīriem nogalinātas šimpanzes sadalīšanas laikā viegli savainojies un inficējies
Laiks pārbaudīt dzimumzīmes! Melanomas nedēļā plašākas iespējas veikt ādas veidojumu diagnostiku
Podoļaks: Sarunas ar Krieviju ir apturētas
Zviedrija parakstījusi pieteikumu par uzņemšanu NATO; Somijas parlaments atbalsta pieteikuma iesniegšanu
Pirmā tiesu instance attaisno autovadītāju krimināllietā par Rīgas mēra ģimenes locekļu sabraukšanu
Ukrainas ministrs un “Azovstaļ” īpašnieki aicina Latvijas valdību atbalstīt DLRR
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Krievija izstājas no Baltijas jūras valstu padomes
Trešdiena gaidāma saulaina
“Mums jāsaņem garantijas.” Turcija izvirza prasības sakarā ar NATO paplašināšanu
Noziegums, ko palīdzēja atklāt bērni, noziedzniekam rezultējas 15 gadu cietumsodā
Iznākusi jauna “Kurbads. Latviju varoņstāsts” grāmata: ilustrācijas tapušas, iedvesmojoties no komiksiem un videospēlēm
Pēc rietumvalstu sankciju noteikšanas Krievija samazina automobiļu ražošanas drošības standartus
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Austrija neplāno pievienoties NATO
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
Pirmā tiesu instance attaisno autovadītāju krimināllietā par Rīgas mēra ģimenes locekļu sabraukšanu
17:35
Krievi mēģina izlauzties caur Ukrainas robežu Sumu apgabalā
17:21
Zviedrija parakstījusi pieteikumu par uzņemšanu NATO; Somijas parlaments atbalsta pieteikuma iesniegšanu
17:13