Šajā pavasarī bija jānotiek ceturtajam pavasara festivālam “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, tā vietā komponists jubileju svinēs tiešsaistē.
Šajā pavasarī bija jānotiek ceturtajam pavasara festivālam “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, tā vietā komponists jubileju svinēs tiešsaistē.
Publicitātes foto

Pētera Vaska dzimšanas dienā gaidāma tiešraide no Vidzemes koncertzāles – 75 gadu jubilejai veltīts koncerts “Klātbūtne” 2

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

16. aprīlī, pasaulē pazīstamā latviešu komponista Pētera Vaska dzimšanas dienā, tiešraidē no Vidzemes koncertzāles “Cēsis” gaidāms komponista 75 gadu jubilejai veltīts koncerts “Klātbūtne”.

Svētku programmā uzmirdzēs visas Pētera Vaska daiļrades šķautnes – spilgtākie skaņraža simfoniskās, kora un kamermūzikas skaņdarbi, klātesot pašam jubilāram.

CITI ŠOBRĪD LASA

“No klusinātas apceres un dabas skaistuma skaņdarbā “Līdzenuma ainavas” līdz gaismas apliecinājumam kormūzikas darbā “Māte saule”, izvijoties cauri mīlestības starojumam Fantāzijā vijolei un stīgu orķestrim “Vox Amoris” līdz simfoniskā orķestra opusam “Lauda” un sasniedzot kulmināciju četrkāršajā forte “Laudate Dominum”,” koncerta pro­grammu atklāj tās veidotāji.

“Vasks ir vesela latviešu mūzikas laikmeta zīme, kas ar savu talantu ir ierakstīta pasaules mūzikas zvaigznājā – latviešu komponists, kura mūziku atpazīst starptautiskā mērogā,” saka viens no koncertprogrammas veidotājiem diriģents Māris Sirmais.

Vakars pulcēs izcilus māksliniekus: koncertzāles šogad rezidējošās māsas – vijolnieci Kristīni Balanas un čellisti Margaritu Balanas –, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) un Valsts akadēmisko kori “Latvija”, kā arī divus diriģentus – An­dri Pogu un Māri Sirmo.

Koncerts plkst. 19 skanēs Latvijas Radio 3 “Klasika” ēterā, bet plkst. 21.15 būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

No pirmatskaņojuma līdz Melanholiskajam valsim. 19. aprīlī plkst. 18 tiešraidē no Latvijas Radio 1. studijas izskanēs pianista Andreja Osokina koncerts “Latviešu klaviermūzika pāri gadsimtiem”.

Programmā – trīs izcili komponisti, aprīļa gaviļnieki. Imants Zemzaris un “Varšavas triptihs”, Pēteris Vasks un “Mazā nakts mūzika”, kā arī Aivars Kalējs un viņa klavierskaņdarba “Dziesmas bez vārdiem” pirmatskaņojums.

Līdzās – arī Jāzepa Vītola, Ādolfa Skultes, Jāņa Mediņa, Emīla un Volfganga Dārziņu un Jura Karlsona klavierdarbi.

Īpaša velte pro­grammas noslēgumā – Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis” Andreja Osokina pārlikumā klavierēm. Koncertu vadīs un ar pianistu sarunāsies Latvijas Radio 3 “Klasika” direktore, muzikoloģe Gunda Vaivode.

Reklāma
Reklāma

Koncerts skanēs LR3 “Klasika” ēterā, to varēs skatīties “Klasikas” mājaslapā.

Jaunie nāk ar mirdzumu un kontrastiem. 17. aprīlī plkst. 19 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” koncertsēriju “Personīgi” tiešsaistes video koncertā turpinās kameransamblis “Trio Carmine”, kurā apvienojušies spilgti jaunās paaudzes mūziķi, daudzu starptautisku konkursu laureāti: latviešu klarnetiste Anna Gāgane, vijolniece Magdalēna Geka un šveiciešu pianists Lūkass Loss.

“Programmas “Mirdzums un Kontrasti” divi smagsvari ir Bēlas Bartoka un Arama Hačaturjana Trio vijolei, klarnetei un klavierēm, kas abi rakstīti pagājušā gadsimta 30. gados.

Lai gan abi komponisti iedvesmojušies no tradicionālajām ungāru un romu tautas mūzikas melodijām, likumsakarīgi, ka skaņraži šo tēmu traktējuši pavisam atšķirīgi.

Koncerta pirmās noskaņas radīs čehu komponista J. B. Vanhala klasiskais Trio Mibemol mažorā, savukārt intriģējošu atmosfēru radīs smalkās latviešu modernistes Santas Ratnieces neparastais skaņdarbs “Mirdzums”,” ar koncerta pro­grammu iepazīstina trio dalībnieki.

Tiešraides biļetes cena vienai mājsaimniecībai – 3 un 5 eiro.

Diskusija par Pēterbaznīcas sūtību. 16. aprīlī plkst. 14 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) iespējams sekot līdzi diskusijai ciklā “Pēterbaznīcas sarunas” – par Latvijas baznīcu nākotnes vīzijām, otrajai daļai.

Neskaidrības par Pēterbaznīcas nākotni dod impulsu plašākai diskusijai par sabiedrībai atvērtu baznīcu fiziskā un garīgā nozīmē.

Ilmāra Latkovska vadīto sarunu pārraide skatāma LNB mājas lapā, “Facebook” un “You Tube” kanālos, kur komentāru daļā skatītāji aicināti uzdot jautājumus.

Diskusijā piedalīsies Rīgas Lutera draudzes mācītājs Indulis Paičs, arheologs Guntis Zemītis un citi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.