Foto – Shutterstock

Uzzini, kur Latvijā visvairāk ar ērču encefalītu saslimušo. Potēs vēl aktīvāk 0

Lai pasargātu bērnus no saslimšanas ar ērču encefalītu, Slimību kontroles un profilakses centra (SKPC) speciālisti katru gadu papildina to Latvijas novadu sarakstu, kur ir vislielākais risks inficēties. Šogad tajā iekļauts arī Gulbenes novads, tas nozīmē, ka visi šeit deklarētie 3739 bērni līdz 18 gadu vecumam varēs saņemt bezmaksas vakcīnas pret šo ērču pārnēsāto slimību. Valsts apmaksāta vakcīna pienākas arī visiem bāreņiem un bez apgādības palikušiem bērniem, bet mazuļiem līdz divu gadu vecumam to kompensē 50% apmērā.

Reklāma
Reklāma

Kurzemē augsts saslimšanas risks

TV24
“Nodod informāciju, lai atslēdz pilnībā visu no elektrības!” Eksperts atklāj sabotāžu, kas slēpās aiz masveidā nosūtītajām ziņām
“Es joprojām esmu šeit!” Par mirušu pasludināts vīrietis atmostas uz operācija galda brīdī, kad ārsti gatavojas izņemt viņam sirdi
“Šīm valstīm – Latvijai, Lietuvai un Igaunijai – nav jāeksistē!” Maskavā notikusi liela pseidozinātniska konference, kurā piedalījušies arī Latvijas pārstāvji. Runātais šokē! 4
Lasīt citas ziņas

Ērces var kļūt aktīvas jau martā, tām pietiek, ja termometra stabiņš rāda 0… +5 °C temperatūru. Bērni, kas rotaļājas laukā, tām ir ideāls mērķis. Tikpat labi ērci var pārnest mājās ar plaucēšanai domātiem zariem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Dace Zavadska norāda, ka pret ērču encefalīta vīrusu nav specifisku zāļu. Ja bērns ar to saslimst, nevar prognozēt, kā slimība attīstīsies. Daļai pacientu pēc inficēšanās ar ērču encefalītu novēro gripai līdzīgus simptomus, taču aptuveni trešdaļai saslimušo vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos un var izraisīt paliekošus neiroloģiskus traucējumus, kas nelabvēlīgi ietekmē fizisko un garīgo attīstību. Pat pēc samērā viegli pārslimota ērču encefalīta vēl ilgi var mocīt galvassāpes, parādīties uzmanības deficīts, problēmas ar koncentrēšanos un atmiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Risks saslimt ir liels, jo ar šo vīrusu inficētas ap 30% ērču. Tieši tādēļ ārste iesaka vecākiem vakcinēt bērnus jau no gada vecuma – it īpaši tad, ja ģimenes dzīvesvieta ir kādā no 27 novadiem, kurus SPKC atzinis par ērču encefalīta endēmisko teritoriju, proti, tādu, kur risks saslimt ir visaugstākais. Endēmiskās teritorijas tiek noteiktas katru gadu no jauna, jo atlasei nepieciešami statistikas dati par saslimušajiem pēdējo piecu gadu laikā. Gulbenes novadā tas sasniedzis 32 uz 100 000 iedzīvotājiem, tādēļ šogad tas iekļauts sarakstā. Jāpiebilst, ka no 27 novadiem ar augstu saslimšanas risku 16 atrodas Kurzemes reģionā. Visaugstākais tas ir Alsungas un Pāvilostas novados: tur pēdējos piecos gados ar ērču encefalītu slimojuši attiecīgi 115 un 82 uz 100 000 iedzīvotāju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.