Veselam
Psiholoģija

Psihoterapeite: Laulības glābšanas vārdā var uz laiku pat “pašķirties”0

Foto – Shutterstock

Daudziem šķiet, ka, ja laulātie nolēmuši “atpūsties viens no otra”, tad viņi vienkārši noildzina neizbēgamo un jau iepriekš nolemto attiecību finālu. Bet ja nu mums patiešām vajadzētu dot sev “psiholoģisko atvaļinājumu”, lai glābtu laulību?

“Šķiršanās procents mūsdienās ir ļoti augsts, tāpēc ikviens veids, kā cīnīties ar šo parādību, pelnījis uzmanību,” pārliecināta ģimenes psihoterapeite Elisone Koena. Lai gan universālas receptes nav, pagaidu šķiršanās var sniegt laulātajiem nepieciešamo laiku un distanci, lai pārskatītu savus uzskatus par vissvarīgākajiem jautājumiem. Iespējams, ka, pateicoties tam, vētra pierims un ģimenes savienībā atgriezīsies miers un harmonija.

Aplūkosim Marka un Annas piemēru. Pēc 35 laulības gadiem viņi sāka attālināties viens no otra, sakrājot daudzus savstarpējos aizvainojumus. Laulātie negāja vieglāko ceļu un nolēma, pirms šķirties, vispirms padzīvot atsevišķi.

Marks un Anna neloloja nekādas īpašas cerības par apvienošanos. Vēl vairāk – viņi jau sāka apspriest potenciālo laulības šķiršanu, bet notika brīnums – pēc trim šķirti pavadītiem mēnešiem laulātie nolēma atkal dzīvot kopā. Pa šo laiku viņi atpūtās viens no otra, visu apdomāja un atkal izjuta savstarpēju interesi.

Kā var izskaidrot notikušo? Partneri deva sev laiku, lai no jauna iemācītos komunicēt, atcerējās, kā viņiem pietrūkst, dzīvojot atsevišķi, un atkal sāka dzīvot kopā. Nesen viņi atzīmēja 42.kāzu gadadienu.

Kad jādomā par pagaidu šķiršanos? Vispirms svarīgi novērtēt emocionālā izsīkuma līmeni – tavu un partnera. Ja viens no jums (vai jūs abi) esat tik ļoti zaudējuši spēkus, ka vairs neko nevarat dot viens otram, ir pienācis laiks aprunāties par to, ka vajadzētu paņemt pauzi.

Cerības un realitāte

“Vai ir kaut mazākā cerība uz veiksmīgu iznākumu? Varbūt jūs biedē šķiršanās un vientulība nākotnē? Ar to pietiek, lai pamēģinātu vispirms padzīvot atsevišķi un paskatītos, ko būs iespējams sasniegt šajos jaunajos apstākļos,” apgalvo psihoterapeite.

Pirms pieņemt galīgo lēmumu, ir jāvienojas par praktiskiem jautājumiem:

1. Cik ilga būs jūsu šķiršanās?
2. Kam jūs pastāstīsiet par savu lēmumu?
3. Kā jūs sazināsities šajā laikā (pa tālruni, e-pastu utt.)?
4. Kurš no jums dosies ciemos, uz ballītēm un pasākumiem, ja aicinās jūs abus?
5. Kurš maksās rēķinus?
6. Vai jums būs kopīgas finanses?
7. Kā jūs pateiksiet par savu lēmumu bērniem?
8. Kurš izņems bērnus no skolas?
9. Kurš paliks dzīvot mājās, bet kurš dosies kur citur?
10. Vai jūs atļausiet viens otram satikties ar kādu citu?

Tie ir sarežģīti jautājumi, kas izraisa virkni emociju. Ja vēlaties, varat jau pirms pašķiršanās lūgt palīdzību psihoterapeitam un turpināt terapiju visa perioda laikā. Tas palīdzēs pildīt norunas un savlaicīgi tikt galā ar jaunajiem pārdzīvojumiem.

Pieņemsim, ka izlēmāt – pagaidu šķiršanās var jums palīdzēt. Uz ko labāk koncentrēties, lai iegūtu maksimālu labumu no šī perioda? Pajautājiet sev:
1. Ko pagātnē varējāt darīt citādi, lai nostiprinātu jūsu attiecības?
2. Ko jūs tagad esat gatavi mainīt, lai glābtu savu savienību?
3. Kas vajadzīgs no partnera, lai attiecības varētu turpināties?
4. Kas jums patīk partnerī, kas pietrūks viņa prombūtnes laikā? Vai esi gatavs/a viņam to pastāstīt?
5. Vai esi gatavs/a piedot iepriekšējās kļūdas un mēģināt sākt no jauna?
6. Vai esi gatavs/a katru nedēļu rīkot romantisku vakaru? Lai atgūtu emocionālo tuvību, ir svarīgi reizēm pavadīt laiku vienatnē ar partneri.
7. Vai esi gatavs/a apgūt jaunus komunicēšanas veidus, lai neatkārtotu vecās kļūdas?

Universālu noteikumu nav. Svarīga ir individuāla pieeja, jo katrs pāris ir unikāls. Cik ilgai jābūt dzīvošanai šķirti? Daži psihoterapeiti runā par sešiem mēnešiem, citi – par mazākiem termiņiem. Vieni iesaka šajā periodā neveidot jaunas attiecības, citi uzskata, ka nav vērts pretoties sirds aicinājumam.

Ja esat izmisuši un cerības zūd, atceries, ka partneris patiesībā nav ienaidnieks (pat ja tev tā liekas). Jums vēl ir iespēja atgūt bijušo kopā būšanas prieku.

Jā, tam ir grūti noticēt, bet varbūt tas, kurš sēž pretī pie ēdamistabas galda, joprojām ir tavs labākais draugs un radniecīgā dvēsele.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
34 minūtes
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme
3 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Esmu pieņēmusi lēmumu daļu savu darbu iznīcināt!” Pazīstamā tēlniece Olga Šilova skaidro, kāpēc tā rīkosies
Intervija 3 stundas