Foto: Shutterstock

Pumpiņa zem acs. Kā dabūt nost? 0

Sarunājoties ar radinieku, draugu vai paziņu, veramies viņam acīs, tāpēc, ja viņam uz plakstiņiem ir kāds veidojums, tas, visticamāk, nepaliks nepamanīts. Kā no tā atbrīvoties?

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Lasīt citas ziņas

Reti kurš uztraucas, ja jāatbrīvojas no jaunveidojuma uz ķermeņa vai pat uz sejas. Toties ar acīm ir citādi, jo plakstiņu āda ir krietni plānāka, turklāt vienlaikus ir bažas, vai veidojuma likvidēšanas gaitā netiks traumētas acis, iespaidojot redzi. Šajā ziņā medicīna ir spērusi platu soli uz priekšu, un mūsdienās no šīs procedūras vairs nav jāvairās.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk – labdabīgi veidojumi

Derma Clinic Riga dermatologs Raimonds Karls uzsver – veidojumi, kas parādās uz ādas ap acīm, galvenokārt ir labdabīgi. Lielākoties tie ir fibroepiteliālie polipi, ko tautā sauc par papilomām. Kā otro biežāk sastopamo veidojumu dakteris min ksantelazmas – bāli dzeltenīgus holesterīna jeb lipīdu vielmaiņas izgulsnējumus plakstiņu rajonā, kuri raksturīgi cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni. Trešie ir labdabīgie veidojumi hidroadenomas – to izcelšanos rosina sviedru dziedzeri.

Mazāk sastopami ir no asins kapilāriem radušies veidojumi, kurus saucam par angiomām. Vēl retāk uz apakšējiem, taču dažreiz arī uz augšējiem plakstiņiem parādās siringomas. Latvijas Amerikas acu centra ķirurģe oftalmoloģe Iveta Mežatuča piebilst, ka uz plakstiem ļoti bieži mēdz būt tā sauktie krusas graudi – tauku dziedzeru nosprostojumi.

“Ja runājam par dzimumzīmēm jeb nēvusiem – gan iegūtiem, gan iedzimtiem, tādi veidojumi var būt arī uz plakstiņiem, kaut gan reti,” atzīst dermatologs. “Ja arī ir, parasti atrodas acu plakstiņa pašā malā.”

Runājot par ļaundabīgiem veidojumiem, protams, iespējama arī melanoma, bet kas tāds sastopams tikai atsevišķos gadījumos. Toties daudz vieglāk spēj piezagties bazalioma – tā ieperinās uz acs plakstiņiem-vai pat uz pašas plakstiņu malas, kas robežojas ar acs gļotādu. Gana reti šādā vietā mēdz būt plakanšūnu vēzis un citi ļaundabīgie veidojumi. To, kāds ir šis veidojums – labdabīgs vai ne – var pateikt tikai pēc tā noņemšanas un izmeklēšanas laboratorijā.

Foto: Shutterstock

Katrai problēmai – savs risinājums

Pēc daktera Raimonda Karla teiktā, mūsdienās no plakstiņiem var noņemt jebkādu veidojumu, vienīgi ne katrs dermatologs to uzņemsies. Savukārt daktere Iveta Mežatuča uzskata: veidojumu noņemšanu no plakstiņiem tomēr labāk uzticēt acu ārstam, lai nebūtu jāuztraucas, ka procedūras laikā varētu tikt skartas acis.

“Lai šādu veidojumu no plakstiņiem noņemtu, visbiežāk tiek izmantotas lāzerprocedūras. Savukārt papilomām paredzēta elektrokoagulācija. Acu plakstiņu zonā parasti cenšas nelietot šķidro slāpekli, veidojumu piesaldējot,” skaidro Raimonds Karls.

Lāzerprocedūras ir iespējamas tikai uz plakstiņu ādas, nevis to malas, piebilst Iveta Mežatuča.

Visi veidojumi uz plakstu malas ir acu ārstu kompetencē, to noņemšana parasti notiek ķirurģiskā ceļā.

Tas ir svarīgi, lai pacientam saglabātu skropstu saknes, kā arī gadījumos, kad veidojums ir dziļāks, lai pēc procedūras nerastos nepareiza skropstu ieaugšana.

“Pirms procedūras nekas īpašs nav jādara, nav sevi kaut kā jāierobežo. Vienīgi sievietēm nevajadzētu klāt acu kosmētiku,” skaidro Raimonds Karls.

Parasti procedūra tiek veikta vietējā anestēzijā, jo plakstiņš ir ļoti maiga, inervēta vieta, tāpēc cilvēkam tīri reflektori tas mēdz raustīties un varētu traucēt manipulācijai. Iespējamas divu veidu anestēzijas: 45–60 minūtes pirms procedūras attiecīgajā vietā tiek uzklāts anestezējošs krēms, kas padara plakstiņu nejutīgu.

Ja veidojums ir lielāks vai nav laika gaidīt nepilno stundu, mēdz izšķirties par mazu šļircinājumu ar atsāpinošu līdzekli. Tā ir vienkārša injekcija, tikai ādai ap acīm tiek ņemta īpaši tieva adata. Jārēķinās ar to, ka pēc šādas injekcijas uz plakstiņa, kur ir ļoti daudz sīko kapilāru, var parādīties mazs zilumiņš vai dažas dienas šī vieta būs pietūkusi, apsārtusi.

Ja veidojums ir uz pašas plakstiņa malas, acī mēdz iepilināt speciālas zāles, lai padarītu nejutīgu arī radzeni, – tas atvieglos procedūru un padarīs pacientam to vieglāku.

Iveta Mežatuča uzsver, ka anestēziju ar krēmu var izmantot tikai ļoti virspusējiem ādas veidojumiem, piemēram, lai noņemtu papilomas. Ja ir dziļāki veidojumi, anestēzija jāievada zem ādas injicējot – tā jau vairs nebūs procedūra, bet maza ambulatora operācija. Anestēzijas medikamenta ievadīšana acu zonā ir līdzīga, kā to dara zob-ārsts, injicējot smaganās. Pacients sāpes jūt tikai medikamenta ievadīšanas brīdī, pēc tam jau darbojas lokālā atsāpināšana.

Ja ir tā sauktie krusas graudi, sākumā tos mēģina ārstēt ar medikamentiem, bet, ja tie neuzsūcas, operē.

Krusas graudā var ievadīt speciālu medikamentu, jo tas tiek uzskatīts par iekaisīgas dabas saslimšanu. Savukārt, ja ir lielas sviedru dziedzeru cistas, kuras turklāt traucē, tās tiek izlobītas ķirurģiski.

Raimonds Karls atzīst, ka manipulācijas laikā iespējama plakstiņa mirkšķināšanās. Lai no tās izvairītos, ārstam vai medmāsai konkrētā vieta jāpietur. Parasti, ja ir veikta laba anestēzija, tā nevajadzētu būt.

Kas pacientam jāievēro pēc manipulācijas? Tas atkarīgs no procedūras (operācijas) apjoma. Sākumā operēto plaksta rajonu nevajadzētu mazgāt, jāizvairās no karstas vannas, pirts, solārija, sauļošanās. Kādu laiku jāierobežo sporta zāles apmeklējums.

 

Varbūt tomēr kārpa?

Pēc daktera Raimonda Karla teiktā, bērniem ar zemu imunitāti virusu izraisītas kārpas mēdz parādīties arī uz plakstiņiem. Pieaugušajiem tās ir retāk. “Parasti kārpas uz plakstiņiem atšķiras no tām, kas ir uz rokām,” norāda dakteris. “Uz rokām tās vairāk vērstas uz iekšpusi, bet uz plakstiņiem šīs vīrusa kārpas aug uz ārpusi, ir bārkstainas. Tiem, kam ir kārpas uz plakstiņiem un arī rokām vai citur, tiek ieteikta vispārēja organisma ārstēšana ar pretvīrusu preparātiem. Bieži gadās, ka tādā veidā kārpas pazūd, tomēr ne vienmēr un ne katram, tāpēc pacientam jāvēršas pie ārsta, kurš noteiks optimālo metodi.”

Dermatologa teikto papildina arī oftalmoloģe Iveta Mežatuča: ja imunitāte uzlabojas (to veicina medikamenti vai arī tas notiek dabīgā veidā), kārpas tiešām var izzust pašas no sevis. Bet, ja kārpa atrodas uz plaksta malas un izraisa gļotādas iekaisumu, tā visbiežāk tiek izņemta ķirurģiski.

 

Dermatologs? Acu ārsts?

Pie kāda ārsta pacientam labāk vērsties, ja ir veidojumi uz plakstiņiem?

Pēc abu mediķu teiktā, tas var būt gan acu ārsts, gan dermatologs. Taču pats svarīgākais, lai ārsts būtu pieredzējis.

Ja veidojums ir uz pašas plakstiņa malas vai tas ir audzējs, vislabāk vērsties pie okuloplastikas ķirurga.

 

Konsultanti

Raimonds Karls, Derma Clinic Riga dermatologs

Iveta Mežatuča, Latvijas Amerikas acu centra ķirurģe oftalmoloģe

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Par dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizturētas piecas VID amatpersonas
Latvijā gaidāms ekstremāli stiprs karstums! Kā sevi pasargāt?
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
FOTO. Siguldā turpinās piecus gadus vecās meitenes meklēšana
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Dzērājšoferiem rosina atņemt auto. Vai tas atturēs no sēšanās pie stūres reibumā?
“Bloomberg”: Krievija nonākusi tehniskā defolta stāvoklī
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
13:37
Karstuma dēļ svētdien Rīgā pie Dienvidu tilta deformējusies tramvaja sliede
13:37
No 1.jūlija apturēs Covid-19 uzziņu tālruņa 8989 darbību
13:28