
Revolūcija reproduktīvajā medicīnā – Lielbritānijā pirmo reizi piedzimst veseli mazuļi ar trīs cilvēku DNS 0
Lielbritānijā pirmo reizi pasaulē piedzimuši astoņi veseli bērni, kuru ieņemšanā izmantota inovatīva mākslīgās apaugļošanas metode, lai novērstu retu, bet smagu mitohondriālo slimību pārmantošanu. Šajā procedūrā izmantota DNS no trim cilvēkiem — mātes, tēva un donora ar veselām mitohondrijām, vēsta CNN.
Lai saprastu šīs metodes būtību, jāzina, ka lielākā daļa mūsu ģenētiskā materiāla atrodas šūnas kodolā. Taču neliela, bet būtiska daļa DNS atrodama arī mitohondrijās – šūnu “enerģijas fabrikās”, kas tiek nodotas tikai pa mātes līniju. Mutācijas šajā mazajā DNS daļā var izraisīt nopietnas neiroloģiskas un muskuļu slimības jaundzimušajiem.
Ja mātes olšūnās konstatē šādas mutācijas, zinātnieki var veikt procedūru, kurā tiek saglabāta mātes un tēva pamata DNS, bet mitohondriju daļa tiek aizstāta ar veselām no donora. Tas nozīmē, ka bērnam būs neliela DNS daļa arī no trešā cilvēka — sievietes, kas devusi veselās mitohondrijas.
“Šī metode paplašina reproduktīvās iespējas pāriem, kuri iepriekš dzīvoja bailēs nodot bērniem smagas slimības,” skaidroja Kolumbijas universitātes Fertilitātes centra direktors Dr. Zevs Viljamss.
Lai šādu procedūru varētu īstenot, Lielbritānijā nācās mainīt likumdošanu. Līdz šim šī metode oficiāli apstiprināta arī Austrālijā.
Eksperti norāda, ka no šādām procedūrām jau piedzimuši astoņi bērni un viena sieviete šobrīd ir stāvoklī. Taču viņi uzsver, ka vienam no bērniem konstatēts nedaudz augstāks anormālo mitohondriju līmenis, nekā cerēts. Tas vēl nav pietiekami, lai izraisītu slimību, taču bērna veselības stāvoklis jāuzrauga arī turpmāk.
Atsevišķi mediji ziņo, ka pasaulē piedzimis arī pirmais bērns, kurš ieņemts, izmantojot pavisam jaunu metodi – Fertilo. Tā ļauj olšūnām nobriest ārpus sievietes ķermeņa, nevis stimulēt tās ar hormoniem, kā tas notiek klasiskajā mākslīgajā apaugļošanā. Zinātnieki uzskata, ka “Fertilo” varētu būt nākamais lielais solis neauglības ārstēšanā, jo tā parāda labākus rezultātus nekā ierastā apaugļošana laboratorijā.