Nepatīkamas ziņas vīriešiem un ģimenes kārotājiem… Cik strauji šis laikmets ietekmē spermas kvalitāti, komentē speciālists 0
Eiropā, tostarp Latvijā, arvien pieaug bažas par auglības problēmām, ko rada sieviešu vēlme plānot pirmo grūtniecību vēlākā vecumā un straujš vīriešu spermas kvalitātes kritums. Šie faktori, kas sakņojas gan sociālajās izmaiņās, gan veselības un dzīvesveida problēmās, palielina medicīniskās apaugļošanas nepieciešamību un rada izaicinājumus dzimstības rādītājiem.
Klīnikas “iVF Riga” ārsts andrologs Juris Ērenpreiss TV24 raidījumā “Dr. Apinis” skaidro, ka sievietes arvien biežāk plāno pirmo grūtniecību ap 30 gadu vecumu, kas jau būtiski samazina auglības izredzes. “Šobrīd Eiropā vidējais vecums, ka sievietes plāno pirmo grūtniecību, un arī Latvijā ir līdzīgi, ir ap 30 gadiem, kas jau vairs nav labi,” viņš uzsver, norādot, ka “30 gados auglības spējas ir tikai aptuveni ar pusi, salīdzinot ar meitenēm, kas izvēlas mazuli laist pasaulē 20 gados.”
Viņš skaidro, ka olšūnu aktivitāte ir visaugstākā ap 25 gadiem, un, jo vēlāk sieviete plāno grūtniecību, “jo vājāka ir apaugļošanas spēja”.
Tomēr problēma nav tikai sieviešu pusē. Ērenpreiss norāda, ka vīriešu spermas kvalitāte pēdējās desmitgadēs ir dramatiski pasliktinājusies: “Vīriešiem spermas kvalitāte dramatiski paliek sliktāka, un tas process ir sācies no pagājušā gadsimta 50.–70. gadiem.”
Viņš atsaucas uz pētījumiem, kas apstiprina, ka līdz 2000. gadam spermas kvalitāte kritās par 1,5% gadā, bet pēdējos 25 gados šis temps ir paātrinājies par 2,5% gadā. “Drīz vispār vīriešiem kļūt par tēti būs iespējams tikai ar medicīnas apaugļošanas palīdzību,” brīdina Ērenpreiss, uzsverot, ka šī tendence veicina medicīniskās apaugļošanas pieaugumu.
Viņš apraksta tipisku neauglības klīniku pacientu pāri: “Tradicionālais pacientu pāris ir sieviete 35 līdz četrdesmit gadi un vīrietis ar švaku spermu, mazkustīgs, smēķējošs un taisnā ceļā pēc tam taisās iet pie kardiologa.” Ērenpreiss ar humoru, bet vienlaikus kritiski norāda, ka vīriešu dzīvesveids – mazkustīgums, smēķēšana un aptaukošanās – būtiski pasliktina situāciju, radot veselības problēmas, kas pārsniedz auglības jautājumus.
Ērenpreiss aicina sabiedrību un medicīnas speciālistus pievērst lielāku uzmanību gan sieviešu, gan vīriešu auglības veselībai, uzsverot, ka agrīnāka grūtniecības plānošana un veselīgāks dzīvesveids var mazināt atkarību no medicīniskās apaugļošanas un uzlabot dzimstības rādītājus.