Foto: Pexels

Rita Pīrsone: Bērni nemācās no tiem, kas viņiem nepatīk 1

Rita Pīrsone, skolotāja ar 40 gadu pieredzi, reiz dzirdēja kolēģi sakām: “Man nemaksā par to, lai man patiktu bērni.” Viņas atbilde bija: “Bērni nemācās no tiem, kas viņiem nepatīk.” Skolotājas lekcija – aicinājums pedagogiem noticēt saviem skolēniem un veidot ar viņiem īstas, cilvēciskas un tuvas attiecības.

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
Lasīt citas ziņas

“Visu savu dzīvi esmu pavadījusi skolā, ceļā uz skolu vai, apspriežot skolā notiekošo.Mani vecāki bija pedagogi,mani vecvecāki no mātes puses bija pedagogiun pēdējos 40 gadus arī es darīju to pašu. Tāpēc lieki atgādināt, ka šo gadu laikā man ir bijusi iespēja aplūkot izglītības reformas no dažādiem skatupunktiem.

Dažas no šīm reformām ir bijušas labas. Dažas – ne tik labas. Mēs zinām, kāpēc bērni pamet skolu. Mēs zinām, kāpēc viņi negrib mācīties. Iemesli ir nabadzība, zema apmeklētība, negatīva vienaudžu ietekme. Mēs to visu zinām. Bet viena no lietām, par kurām nekad nerunājamvai runājam ļoti reti, ir cilvēciskās saiknes un attiecību vērtībaun nozīme.

CITI ŠOBRĪD LASA

Džeimss Komers saka, ka neviena nozīmīga mācīšanās nevar notikt bez nozīmīgām attiecībām. Džordžs Vašingtons Kārversteicis, ka jebkurš mācīšanās process ir attiecību izpratne.Ikvienu šajā zālē ir ietekmējiskāds skolotājs vai cits pieaugušais.Gadiem ilgi esmu vērojusi, kā cilvēki māca un mācās.Esmu redzējusi vislabākos un esmu arī redzējusi vienus no sliktākajiem.

Kolēģe man reiz teica:”Man nemaksā par to, lai man patiktu bērni.Man maksā par to, lai es novadītu stundu. Bērniem tā jāapgūst. Man tā jāiemāca. Viņiem tā jāiemācās. Punkts.” Es viņai atbildēju:”Vai zini, bērni nemācās no cilvēkiem, kas viņiem nepatīk.” “Tās nu gan ir pilnīgas muļķības,” viņa teica. Es viņai atbildēju: “Tavs darba gads gan būs garšun grūts, mīļā.”

Lieki piebilst, ka tāds tas arī bija. Daži cilvēki domā, ka tev vai nu piemīt spēja veidot attiecības vai arī nepiemīt. Manuprāt, Stīvenam Kovijam bija pareiza doma. Viņš teica, ka vajag iemācīties dažas vienkāršas lietas, piemēram, vispirms censties saprast, tā vietā, lai tiktu saprasts. Vai tāda vienkārša lieta kā atvainošanās. Vai esat kādreiz par to padomājuši? Atvainojies bērnam un viņš būs šokēts.

Es reiz pasniedzu stundu par proporcijām. Man īpaši nepadodas matemātika, bet es centos. Pēc stundas ieskatījos metodiskajā palīglīdzeklī un sapratu, ka visu biju stāstījusi nepareizi.
Tad nu nākamajā dienā es ierados klasē un teicu:”Paklau, bērni, man jāatvainojas.Es visu stundu jums stāstīju pavisam ko greizu. Man tik ļoti žēl.”

Viņi atbildēja: “Viss kārtībā, Pīrsones kundze,Jūs bijāt tik ļoti aizrāvusies, ka mēs vienkārši ļāvām jums turpināt.”

Man ir bijušas tik vājas klases, tik zināšanās atpalikušas, ka esmu raudājusi.Esmu domājusi, kā gan deviņos mēnešoses aizvedīšu šos bērnusno turienes, kur viņi ir pašlaik, līdz turienei, kur viņiem jābūt? Tas bija grūti. Tas bija neticami sarežģīti.Kā lai es vienlaikus paceļu bērna pašapziņuun viņa zināšanas?

Vienu gadu man radās lieliska ideja. Es pateicu saviem skolēniem:”Jūs izvēlēja manai klasei,jo es esmu vislabākā skolotājaun jūs esat vislabākie skolēni. Mēs esam kopā,lai pārējiem varētu parādīt, kā tās lietas darāmas.” “Tiešām?” viens no skolēniem noprasīja. “Tiešām,” es atbildēju: “Mums jāparāda citām klasēm,kā tas darāms. Kad iesim pa gaiteni,citi cilvēki mums pievērsīs uzmanību, tādēļ jūs nedrīkstiet trokšņot.Jums jāsoļo cienīgi.”

Es izdomāju viņiem sakāmo: “Es esmu personība!Es biju personība, kad šeit ierados.Es būšu labāks, kad došos projām.Es esmu spēcīgs! Esmu stiprs!Es esmu pelnījis izglītību, ko šeit iegūstu. Man ir ko darīt, cilvēki, uz kuriem atstāt iespaidu,un vietas, kurp doties.” Un viņi sacīja: “Jā!” Ja to atkārto pietiekami ilgi, tas sāk kļūt par daļu no tevis.

Tad es uzdevu kontroldarbu – 20 jautājumus. Kāds skolnieks uz 18 no tiem atbildēja nepareizi. Es uzrakstīju uz viņa lapas “+2” un lielu smaidiņu. “Pīrsones kundze, vai tas ir 2?” viņš jautāja. “Jā,” es teicu. Viņš: “Kāpēc tad jūs uzlikāt smaidiņu?” Es: “Tāpēc, ka esi uz pareizā ceļa.Tev ir divas pareizas atbildes. Varēja arī nebūt nevienas. Kad pastrādāsi pie kļūdām, vai tad tev nebūs labāks rezultāts?” “Jā, skolotāj, es varu labāk,” viņš atbildēja.
Redziet,”-18″ izsūc no jums visu dzīvību. “+2” saka: “Es neesmu pavisam slikts.”

Gadiem ilgi vēroju, kā māte izmanto brīvo laiku, lai pārbaudītu skolēnu mājasdarbus,pēcpusdienās apmeklē vecākus mājās. Viņa pirka ķemmes un matu sukas, zemesriekstu sviestu un cepumus,ko nolikt solos izbadējušies bērniem, un švammes un ziepes bērniem, kas ne pārāk labi oda. Redziet, ir grūti kaut ko iemācīt bērnam, kurš smird. Bērni var būt nežēlīgi. Tāpēc viņa paslēpa nopirktās lietas bērnu galdu atvilktnēs.

Daudzus gadus vēlāk, kad viņa bija devusies pensijā, es redzēju dažus no šiem pašiem bērniem viņu apciemojam un sakām: “Ziniet, Vokeres kundze, jūs mainījāt manu dzīvi. Jūs panācāt, ka tas nostrādāja. Jūs likāt man sajust, ka es esmu kaut kas, lai arī dziļi sirdī zināju, ka neesmu. Es gribu, lai jūs redzat, par ko esmu kļuvis.”

Kad 92 gadu vecumā nomira mana mamma, viņas bērēs bija tik daudz kādreizējo skolēnu. Man acīs saskrēja asaras, bet nevis tāpēc, ka viņas vairs nebija, bet tāpēc, ka viņa bija atstājusi mantojumu – attiecības, kas nekad nepazudīs.

Vai jums patiks visi jūsu skolnieki? Protams ne. Jūs zināt, ka “grūtie” bērni nekad nekavē stundas. Nekad. Ne visi jums patiks, bet paši “grūtākie” parādās ar nolūku. Tā ir saikne. Tās ir attiecības.

Neskatoties uz to, ka daži no viņiem jums nepatiks, svarīgākais ir tas, ka viņi nemūžam nedrīkst to uzzināt. Tāpēc skolotāji ir lieliski aktieri un aktrises. Mēs nākam uz darbu, kad mums negribas. Mēs ievērojam noteikumus, kuriem neredzam jēgu. Mēs mācām neskatoties ne uz ko, jo tas ir mūsu aicinājums.

Mācot un mācoties jāgūst prieks. Cik varena būtu mūsu pasaule, ja mūsu bērni nebaidītos riskēt, nebaidītos domāt un viņiem būtu drošs atbalsts, savs varonis? Ikviens bērns ir pelnījis varoni, pieaugušo, kurš nekad viņam neatmetīs ar roku, kurš saprot attiecību saiknes spēku un uzstāj, lai viņi kļūtu par vislabāko, kas vien iespējams.

Vai šis darbs ir grūts? Kā nu ne! Ak kungs, kā nu ne! Bet tas nav neiespējams. Mēs to varam paveikt. Mēs esam pedagogi. Mēs esam dzimuši, lai panāktu izmaiņas un darītu pasauli labāku.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 6
53 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
6 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
10 minūtes
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
22 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
4 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 7
13 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 74
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 148
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 219
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
09:06
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
09:00
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
08:33