Tas, cik ļoti rozes dārzos pamodušās, atkarīgs arī no šķirnes.
Tas, cik ļoti rozes dārzos pamodušās, atkarīgs arī no šķirnes.
Foto: Inita Šteinberga

Rozēm jau lapu pumpuri! Viss par dārza karalieņu kopšanu pēc nebijušās ziemas 0

“Ko darīt, ja rozēm dzinumu galos sākušas plaukt lapas. Dažām lapu pumpuri jau pavisam lieli. Parasti rozes apgriežu tikai pavasarī, nogriežot nosalušos galus. Šogad nekas nav nosalis.” raksta Zaiga no Jelgavas.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas
“Rožu, tāpat kā citu dārza augu mošanos šogad diemžēl nekādi apturēt nevar,”

skaidro rožu paraugdārza Rozītes saimniece Daila Trubiņa no Tukuma puses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņas rožu dārzs gan atrodas zemā un purvainā vietā, kur rozes vēl ziemo mierīgi, taču māju tuvumā, dārza aizvējā tās jau var būt sajutušas pavasari. Tādu apgriešanu, kādu veic pavasarī, kad iestājies stabili silts laiks, vēl nevajadzētu.

Atmodies augs sāk dzīt sulas uz augšu un visu spēku veltīt galotnes pumpuriem. Rožkope iesaka rožu krūmiem dzinumus nogriezt līdz pusei, lai augšanas sparu piebremzētu. Tas arī atvieglos krūma pilnīgu formēšanu (nogriež zemu) pavasarī.

Vecie nav vērtība

Veco rožu dzinumu saīsināšana stimulē jaunu, spēcīgu un veselīgu veidošanos. Pērnie dzinumi, kas palikuši nenogriezti, parasti pirmie slimo. Tie zied agrāk nekā jaunie pavasara dzinumi, taču ziedu ir mazāk, tie nav tik skaisti. Šāds dzinums arī vasaras gaitā parasti atpaliek attīstībā un tik un tā jānogriež. Protams, tas attiecas tikai uz tām rozēm, kuras ziedpumpurus veido uz jaunajiem dzinumiem.

Publicitātes attēls: Latvijas Dabas muzejs

Katrs gads ir citāds, un nevar paredzēt, kā attīstību turpinātu rozes un dzinumi, ja tos neapgrieztu. Ja šādas ziemas būtu vairākas pēc kārtas, tad, iespējams, varētu dārzā tikt pie tik resniem rožu stumbriem, par kādiem esam brīnījušies zemēs ar siltāku klimatu.

Stīgotājas lutina

Citādi ir ar rozēm, kas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Ja pēkšņi neuznāks sals, tās šogad var ziedēt brīnumaini, gluži kā var redzēt ārzemju žurnālos. Taču, ja tām pamana, ka pumpuri stiepjas garumā, uztraukumam ir lielāks pamats. Ja rozes nav noguldītas, pumpuru nemiers ir labi redzams.

Pieliektajām atver piesegumu un konstatē situāciju. Ja pumpuri tiešām sākuši augt, dzinumi jāceļ augšā (atsedz pamazām, pieradinot pie āra temperatūras un gaismas). Ja šo brīdi nokavē, tad, paceļot dzinumus un sienot pie balstiem, var aplauzt daudz pumpuru. Bet atšķirībā no vairuma dārza rožu šīm rozēm nolauzto vietā jauni dzinumi ar ziedpumpuriem neveidosies.

Lai dzinumus nebojātu saule, vējš un salnas, rožu krūmu derētu ietīt baltajā agrotīklā – tas turēsies labi. Vienīgi jārēķinās, ka vēlāk nost vajadzēs ņemt pa driskai, jo rožu ērkšķi stingri turēs šo segu.

Reklāma
Reklāma

Ievēro gada kaprīzes

Ja rozes ir apsegtas ar skujām, iespējams, uz vēsās augsnes tās uzvedas mierīgāk un pumpuri vēl snauž. Tad segumu, protams, atstāj. Ja rozes ir apbērtas ar kūdru, to nedaudz atrauš, lai neizsūt, bet atstāj ap pašu augu, jo nevar paredzēt laikapstākļus turpmāk.

Tiem, kas potē rozes, šis ir bēdīgs gads, jo rozēm, kurām potzari ņemti no mātesaugiem ārā, pieaugums ir ļoti slikts. Tas skaidrojams ar to, ka dzinumi ārā nav nobrieduši. Ja plāno pats potēt, labāk meklēt potzariņus no audzētājiem, kam rožu mātesaugi aug siltumnīcā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.