Publicitātes foto

Sāpju vietā jaunas locītavas 3

Kurš gan kaut reizi mūžā nav dzirdējis pamācību neuzmest kūkumu, bet stāvēt ar taisnu muguru. Diemžēl mūsu ķermenim piemīt tieksme ieņemt nevis pareizāko, bet ērtāko pozu.

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 127
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 136
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 212
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja gūžu vai ceļa locītavās rodas izmaiņas, piemēram, traumas vai osteoartrīta dēļ pakāpeniskai mainās arī stāja un gaita, izveidojas kustību stereotips, kurš nelabvēlīgi ietekmē visu muskuļu, skeleta un saistaudu sistēmu.

Nepareiza stāja kaitē mugurai

Ideāli pareiza stāja, raugoties no priekšpuses, ir simetriska abās ķermeņa pusēs. Skatoties no sāniem, vērotājs var novilkt taisnu vertikālu līniju, kas sākas no auss ārējās ejas un ved cauri pleca, gūžas un ceļa locītavai līdz ārējai potītei. Mugurkaula kakla un jostas daļā jābūt nelielam izliekumam uz priekšu – lordozei, bet mugurkaula krūšu daļā nelielam izliekumam uz aizmuguri – kifozei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, jūtot sāpes ceļa vai gūžas locītavā, cilvēks automātiski cenšas ieņemt pozu, kurā sāp vismazāk. Stāju un gaitu ietekmē  kustību traucējumi, ko rada lielo locītavu bojājumi, piemēram, daudzi osteoartrīta jeb deformējošās artrozes pacienti izteikti klibo, jo ne tikai cieš no sāpēm, bet arī tāpēc, ka gūžas locītavas deģeneratīvo izmaiņu un deformācijas dēļ viena kāja kļuvusi īsāka par otru.

Ja problēma netiek novērsta, izveidojas kustību stereotips, tiek nepareizi noslogoti muskuļi, sāk sāpēt mugura un rodas citas veselības problēmas.

“Ja katra kustība sagādā sāpes vai locītavu vairs nav iespējams kustināt, bet gribas dzīvot pilnvērtīgi, vienīgā izeja ir endoprotezēšanas operācija,” uzsver daudzprofila ķirurģijas klīnikas Aiwa Clinic traumatologs Visams Rafaels. Viņš Latvijā pirmais veica mazinvazīvu ceļgala krustenisko saišu operāciju, saglabājot pacientam lejasdaļā traumētu mugurējo krustenisko saiti.

Operācija tika veikta privātajā ķirurģiskajā klīnikā Aiwa Clinic, kur ir pieejamas ar mūsdienīgu aparatūru aprīkotas operāciju zāles un augstas kvalifikācijas medicīnas personāls.

Pieredzējušais traumatologs ortopēds Visams Rafaels ir novērojis, ka tā nav tikai gados vecāku cilvēku problēma. Ceļa locītavas implanta ievietošana – tā Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, ir visbiežāk veiktā lielo locītavu endoprotezēšanas operācija, nereti nepieciešama arī ļaudīm darbspējīgā vecumā, piemēram, pēc dažādām sporta traumām un satiksmes negadījumiem, slimojot ar reimatoīdo artrītu vai poliartrītu.

Ceļa locītavas virsmu klāj skrimslis, kas padara šīs virsmas gludas un elastīgas, bet starp augšstilba un apakšstilba kauliem atrodas divi skrimšļa pusloki – meniski, kuri izlīdzina svaru, kas iedarbojas uz ceļgala locītavām, un absorbē triecienus. Locītavu ietver un mehāniski nostiprina krusteniskās saites.

Lai varētu kustināt kāju – iet, skriet, lēkt –, starp augšstilbu un apakšstilbu jābūt pietiekami platai locītavas spraugai. Sportistiem, it īpaši tiem, kuri nodarbojas ar tādiem sporta veidiem kā futbolu, basketbolu, hokeju, bieži tiek traumētas krusteniskās saites, meniski.

Locītavā, no kuras izņemts menisks, ar laiku attīstās deformējošā artroze. Arī tad, ja artroskopijas laikā izņemta tikai daļa no meniska, locītavas kauli, beržoties viens gar otru, veicina skrimšļa nodilšanu. Savukārt krusteniskās saites plīsums, ja to neizoperē, izraisa locītavas nestabilitāti, skrimslis dilst ātrāk un pienāk laiks, kad vienīgā izeja ir mākslīgā locītava.

Sarežģītais ceļgals

Mūsdienās ceļa locītavas skrimsli iespējams atjaunot, aizpildot bojāto vietu ar hondrofileriem – želejveida vielu, kura kalpo par barotni apkārtējām šūnām, kuras vairojoties, aizaudzē ciet bojājumu. Pēc gada uz kaula jau uzaudzis jauns skrimslis. Diemžēl šo operāciju var veikt tikai tad, ja saglabājies arī veselais skrimslis, kurš spēj reģenerēties.

Reizēm iespējams veikt koriģējošo osteotomiju, veicot smaguma pārdali uz locītavu virsmām – izmainot kājas mehānisko asi un atslogot bojāto vietu, slodzi pārliekot uz salīdzinoši veselo pusi.

Taču, ja locītavu skrimslis tā izdilis, ka vairs nesedz kaulu virsmu un tie beržas viens gar otru, ja locītavu sprauga gandrīz izzudusi, neļaujot veikt pilna apjoma kustības, ja sāpju dēļ nav iespējams staigāt pat ar kruķiem, vienīgā ārstēšanas metode ir endoprotezēšana.

“Ceļa locītavā visam jābūt sabalansētam, tādēļ implanta ievietošana prasa ļoti lielu precizitāti. Operācijas laikā tiek izņemti meniski, bojātās skrimšļa un kaula daļas, bet uz kaulu galiem uzliktas mākslīgās locītavu virsmas. Lai to izdarītu, augšstilba un apakšstilba kaulu virsmas vajag sagatavot, tas ir, nedaudz apzāģēt, turklāt tas jāveic sešās dažāda izmēra plaknēs.

Augšstilbam ir piecas, kamēr apakšstilbam – tikai viena,” stāsta traumatologs, atzīstot, ka salīdzinājumā ar gūžas locītavas aizvietošanu, kad jāsagatavo tikai divu kaulu virsmas, ceļa locītavas endoprotezēšana ir daudz sarežģītāka.

Turklāt, lai ievietotu implantu, tiek pārgriezti muskuļi, bet, ievietojot mākslīgo gūžas locītavu, tie tiek pabīdīti sānis. Arī operācijas brūce ir divas reizes garāka – apmēram divdesmit centimetri, tāpēc pēc operācijas daudz ilgāk saglabājas audu tūska un rehabilitācijas periods mēdz būt garāks.

Lai atgūtu locītavas kustīgumu, kāja jāsāk noslogot jau operācijas dienā, fizioterapeita vadībā jāapgūst vingrojumi un jāiemācās staigāt ar kruķiem, kuri būs jālieto vismaz trīs mēnešus. Pēc operācijas jāizvairās no smagumu celšanas un pārnēsāšanas, traumatiskiem sporta veidiem.

“Mūsdienās cilvēki vēlas dzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāk, piemēram, nodarboties ar alpīnismu, kalnu slēpošanu, ekstrēmiem sporta veidiem, taču tas endoprotēzes mūžu samazina uz pusi. Turklāt neveiksmīga kritiena laikā var traumēt vai lauzt kaulus, uz kuriem nostiprināts implants,” brīdina traumatologs.

Protēzes tiek uzlabotas

Dažādu pasaules reģionu iedzīvotāju, pat divu cilvēka kaulu uzbūve anatomiski nedaudz atšķiras, tomēr implanti tiek gatavoti pēc vienota standarta. Taču ražotāji gadu no gada pilnveido metāla sakausējuma, keramikas vai polietilēna locītavu implantus, uzlabo to dizainu.

“Viens piemērs – anatomiski ceļa kauliņam locītavā jāslīd pa tādu kā gropīti, bet agrāk ražotajās protēzēs tādas nebija, tādēļ daudzi pacienti pēc operācijām sūdzējās par sāpēm kājas priekšpusē. Modernajām protēzēm šis trūkums ir novērsts, taču vēl tiek strādāts, lai, saņemot triecienu, mākslīgais ceļa kauliņš neizlektu no savas vietas. Nākamais izaicinājums ir pagarināt implantu lietošanas laiku,” uzsver Visams Rafaels.

Šobrīd ceļa locītavas endoprotēze vidēji kalpo 15-20 gadus, tas nozīmē, ka daļai pacientu pēc kāda laika tā būs jānomaina. Jāņem vērā arī tas, ka, gadiem ejot, mainās arī kaulu struktūra, tie kļūst trauslāki. Lai gan endoprotēze joprojām ir labā stāvoklī, kauli vairs nav tik stipri kā agrāk, un tā var izkustēties no vietas. Tiklīdz tas notiek, paiet vairs nav iespējams un jāveic atkārtota operācija.

Traumatologs novērojis, ka pacienti, kuri pirms tam šaubījušies, veikt vai neveikt lielo locītavu endoprotezēšanas operāciju, ilgu laiku cietuši sāpes un lietojuši pretsāpju medikamentus, pēc operācijas jūtas tik labi, ka pierakstās rindā uz vēl vienas bojātas locītavas aizvietošanu. Mūsdienās cilvēki, kuriem ir divas trīs mākslīgās locītavas nav nekāds retums.

Vairāk par traumatoloģijas un ortopēdijas pakalpojumiem lasiet AIWA Clinic mājas lapā.

AIWA Clinic ir pieejams plašs ķirurģisko pakalpojumu spektrs – ne tikai vispārējās ķirurģijas pakalpojumi, bet arī bariatriskā (kuņģa samazināšanas) ķirurģija, bērnu ķirurģija, ginekoloģija, neiroķirurģija, oftalmoloģija jeb acu ķirurģija, otorinolaringoloģija, pēdas ķirurģija, proktoloģija, traumatoloģija un ortopēdija, kā arī uroloģija.

Klīnikā pieejamas arī dažādas izmeklēšanas metodes. Klienti ir iecienījuši regulārās profilaktiskās veselības pārbaudes Check-up, lai ātri iegūstu uzticamu un padziļinātu informāciju par savu veselības stāvokli no pieredzējušiem ārstiem, kuri strādā ar mūsdienīgām metodēm un jaunākās paaudzes medicīnisko aprīkojumu.

AIWA Clinic praktizējošo speciālistu komandā ir vairāk nekā 50 Latvijas labāko profesionāļu.

 

Plašāka informācija: aiwaclinic.lv

 

AIWA Clinic ir ērti nokļūt – tā atrodas Maskavas ielā 241. Ir bezmaksas autostāvvieta.

Pierakstīties uz konsultāciju var:

2002258, 67799100;

e-pastu: info@aiwaclinic.lv vai mājaslapā aiwaclinic.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu
50 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 27
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 54
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 116
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 179
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 61
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
2 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
4 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 53
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ministru prezidents pastāsta, kad varētu lemt par iespējamu Pavļuta demisijas pieprasīšanu 58
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 50
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 116
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 44
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“”Politiskie kari” slimnīcu pārslodzes apstākļos nav nepieciešami,” Skride uzskata, ka Pavļutam jāturpina strādāt
59 minūtes
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 61
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 9
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 63
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 8
8 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
No spalvas pie revolvera: aizkaitināts redaktors šauj uz savu amata brāli 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 28
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 147
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 110
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 208
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda
18:03
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Šodien pirms 120 piedzima dzejnieks, kurš pirmais tā apdzejoja tramvajus, ielu peļķes un spuldzes
17:15
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu
17:09