Foto – Valērijs Miņkovs

Senču ēdienkarte sunim 1

Pasaulē aizvien populārāks kļūst naturālais barības veids BARF (Bones and raw food diet), ko izstrādājis Austrālijas veterinārārsts Jans Billingherstoms. Par tā lietderību pārliecinājusies arī angļu buldogu audzētāja Ļubova Voinova.

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Baltijā lielākā angļu buldogu audzētāja, LKF “Fantastik dog” īpašniece Ļ.Voinova savā apmēram 30 gadu pieredzē pārliecinājusies – sunim vispiemērotākā ir naturālā barība, no tādas taču tie agrāk pārtika savvaļā! Pierādījums – pašas angļu buldogu, kam piedēvē tieksmi uz alerģiju, teicamā veselība. Viņa uzskata, ka BARF ēdināšana noderīga jebkuram sunim:

– Ir trīs barošanas veidi: ar sauso, jaukto un dabīgo. Katram no suņu saimniekiem šajā ziņā izveidojies personīgais viedoklis. Pēc saviem vērojumiem konstatēju, ka, ēdinot ar dabīgo pārtiku, ir grūtāk sastādīt pareizu ēdienkarti un aprēķināt minerālās piedevas. Bet rezultāts bieži pārsniedz gaidāmo un ir tā vērts!

CITI ŠOBRĪD LASA

Praksē tas nozīmē, ka barošanas pamatā ir nevārīta gaļa, arī vista, zivis un nedaudz graudaugu, dārzeņu, zaļumu utt. Par katru no sastāvdaļām – plašāk.

 

Sunim nepieciešami arī skābpiena produkti: kefīrs, rūgušpiens, biezpiens, mājas siers, dabīgais jogurts un jo īpaši – biojogurts. Veselīgi visa vecuma suņiem.

 

• Ar gaļu domāta ne vien fileja, bet arī subprodukti: aknas, plaušas, smadzenes, sirdis un liellopu kuņģi. Noderīgi ir arī putnu subprodukti, piemēram, kakliņi. Pieļaujamās devās var dot arī kaulus. Tie ir mīksti un elastīgi – atšķirībā no termiski apstrādātajiem, kas vārot kļūst cieti, sausi un sadalās asās šķēpelēs, ko suņa gremošanas sistēma vairs nespēj pārstrādāt.

Īpaši vērtīgs ir liellopu kuņģis. Tas ir bagāts ar mikroelementiem un, galvenais, ar fermentiem. Ja to dod neattīrītu, nepieciešamo dārzeņu daudzumu samazina. Arī savvaļā novērots, ka plēsoņas savam medījumam – zālēdājam – kuņģi notiesā vispirms…

• Arī zivis satur olbaltumvielas. Drošāk un labāk izbarot jūrā noķertās. Ja suns nav radis ēst jēlas, aplej ar verdošu ūdeni vai nedaudz apvāra. Seko arī kumosu lielumam, lai suns neaizrijas. Vēl ņem vērā, ka heks, bute, mintajs, putasu un vēl dažas satur vielas, kas organismam traucē uzņemt dzelzi, bet tā deficīts noved pie novājēšanas un imunitātes pazemināšanās. Toties sardīnes, moivas, salakas, karpas, asari satur fermentu, kas organismā iznīcina B1 vitamīnu. Tāpēc šīs zivis uzturā lieto nedaudz un periodiski.

Reklāma
Reklāma

• Svaigas saknes un zaļumi ir bagāts vitamīnu avots, turklāt rada pareizu mikrofloru zarnu traktā.

Tos vēlams sastrādāt smalkā masā, piemēram, ar blenderi. Nedaudz (attiecībā 1:10) var pievienot arī tvaicētas saknes un zaļumus. Ieteicami ir burkāni, bietes, kāposti, ķirbji, salāti, spināti, pētersīļi, dilles u.c. Nav vēlams dzīvnieku pārtikā izmantot tomātus, kartupeļus un pākšaugus.

• Sunim nepieciešami arī skābpiena produkti: kefīrs, rūgušpiens, biezpiens, mājas siers, dabīgais jogurts un jo īpaši – biojogurts. Veselīgi visa vecuma suņiem.• Ļoti vērtīga uzturviela ir olu dzeltenums, ko atšķirībā no baltuma piejauc ēdienam nevārītu. Dzeltenumos ir aminoskābes, sabalansētas taukskābes, vitamīni, makro un mikroelementi.

• Vēl BARF diēta iesaka ēdienam pievienot nedaudz vārītu rīsu, auzu pārslas, griķus. Tie ir labi B1, B6, fosfora, magnija un galvenais, kālija avoti. Nedrīkst dzīvniekiem dot grūbas un miltu izstrādājumus, piemēram, makaronus, jo tie vēderā izveido līmes konsistences masu, kas var nosprostot zarnas.

• Atkarībā no sezonas un citiem faktoriem ļoti noderīgas ir eļļas. Vispiemērotākā ir lineļļa, kas satur daudz taukskābju. Pieaugušam sunim dienas deva ir deserta karote, kurss var būt ilg­stošs. Lineļļa dod sunim spīdīgu un zīdainu apmatojumu un uzlabo arī ādas kvalitāti.

 

 

Uzziņa

Itin labi var ēdināt arī ar sauso barību. Galvenais – plašajā piedāvājumā atrast mīlulim piemērotāko. Noteicošā ir barības kvalitāte, kuru veido sabalansēts liellopu, mājputnu vai citas gaļas īpatsvars, minerālvielu piedevas un proteīna daudzums. Prasībām atbilst premium vai, vēl labāk – super premium barības, piemēram, “Eukanuba”, “Hill’s”, “Royal Canin”, “Advance”, “Pro plan”, “Diamond”, “Nutro maks”, “Mera dog” u.c.

 

Padomi

• Pie BARF diētas ieteicams pieradināt jau kucēna vecumā. Pieaugušam dzīvniekam pāreju īsteno pakāpeniski. Vispirms apmēram 1∕6 daļu barības aizstāj ar gaļu vai tās produktiem un pievieno biojogurtu. Lai nerastos problēmas, sākumā dod arī Daidžestu, vienu no labākajiem līdzekļiem gremošanas trakta uzlabošanai un noregulēšanai. Pieaugušajam dzīvniekam nepieciešamas divas tabletes: sasmalcina un iedod neilgi pirms ēšanas.

• Dabīgie produkti nav jāizbaro visi reizē un katru dienu. Vēlams sastādīt ēdienkarti, lai suns saņemtu pēc iespējas dažādākus atšķirīgās kombinācijās.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.