Rabarberi pušķo dārzu.
Rabarberi pušķo dārzu.
Foto: Evija Trifanova/LETA

1893. gada 8. februāris – gatavošanās dārza daebiem. “Anglijas skābenes” jeb rabarberu popularizēšana 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Pirms 130 gadiem “Dienas Lapa”, gatavojot lasītāju pavasara dārza darbiem un norādot uz perspektīvākajām kultūrām, piemēram, zemenēm, cita starpā atzīmēja: “Rabarberi (Rheum raponthicum) gan vēl ļoti maz pie mums tiek audzināti, taču viņi pelna lielāku ievērību, jo reti no dārza augiem dabūnams gardāks virums. Anglijā viņi netrūkst nevienā namamātes ķēķī un viņi tiek lielā vairumā pārdoti tirgū. Rabarberi izdodas katrā zemē, bet prasa gan labi mēslotu un dziļi irdinātu zemi.

Tā kā no sēklām ieaudzināt aiziet diezgan ilgi, tad labāki pērkami stādi. Tā kā rabarberi savām lielām lapām diezgan pušķo dārzu, tad viņus der stādīt dzīvokļu tuvumā, vislabāki durvju priekšā sametot kādu mazu uzkalniņu, kur tad šad un tad ar ķēķa ūdeni var aplaistīt. Viens un tas pats stāds var augt 6–7 gadi. Lietošanai ņem lapu kātus un noloba mizu un gaļu izlieto ķīseļa vārīšanai. Anglijā viņu lietojot priekš kūkām, “creme” un “compot”.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rabarberu audzēšana Latvijas teritorijā sākās 19. gadsimta otrajā pusē, bet latviešu publikai to vairāk sāka popularizēt tieši 19. gadsimta 90. gados, saucot arī par “Anglijas skābeni”. Tad presē parādās rabarberu ķīseļa receptes, rabarberu sīrupu iesaka dot bērniem “pret cietām iekšām”, bet 19./20. gadsimtu mijā no minētā auga rekomendē darīt arī vīnu, kātus “lietot kā āboļus” un taisīt ievārījumus. Par pastāvīgiem un ļoti izplatītiem Latvijas dārzu iemītniekiem tie gan kļuva tikai pagājušā gadsimta 20.–30. gados.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.