Foto-vitstudio/Shutterstock

Slikta sperma un kā atjaunot auglības spēju 0

Vīrietim var būt jau vairāki bērni, taču, ja pēcnācēji vairs nepiesakās, spermas analīze nereti atklāj, ka ar tādu sēklu mazuli radīt nav iespējams. Diemžēl pēdējā laikā spermas kvalitāte arvien pasliktinās vīriešiem visā pasaulē.

“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Lasīt citas ziņas

Zēniem sekrēts sāk veidoties līdz ar pubertāti 9–13 gadu vecumā. Tās ražošanas cikls ilgst vidēji 64–75 dienas, pēc kura spermatozoīdi vēl kādu laiku nobriest sēklinieku piedēklī.

Daudzums un izskats

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienā sēklas noplūdes reizē izdalās līdz 10 mililitriem, bet par normu uzskatāmi 2–6 ml (apmēram 1 tējkarote) spermas.

Spermas daudzumam, kas atkarīgs no iekšējās sekrēcijas dziedzeru un nervu sistēmas darbības, nav izšķirīgas nozīmes. Galvenais, lai tajā būtu pietiekami daudz, turklāt veselīgu spermatozoīdu. Tomēr, ja izdalās vien daži pilieni vai arī tā nesašķidrinās, spermatozoīdi līdz olšūnai nenokļūs.

Gandrīz caurspīdīga sperma liecina, ka tajā varētu būt maza spermatozoīdu koncentrācija. Dzeltenīga vai iezaļgana sēkla rada aizdomas par iekaisumu, bet brūngana vai rozā nokrāsa vēsta par asins piejaukumu.

Asinis spermā kaut reizi mūžā ir pamanījis gandrīz ikviens vīrietis. Tam var būt dažādi cēloņi – ilgstoša sēdēšana, kad asins sastrēguma dēļ plīsis kāds asinsvadiņš, neregulāra dzimumdzīve, gaisa spiediena maiņa lidojot vai citi.

Pie ārsta noteikti jādodas, ja asinis spermā redzamas atkārtoti un ilgstoši, kā arī vīriešiem pēc 40 –50 gadu vecuma, kad paaugstinās prostatas vēža risks.

Kvalitāte un vecums

Tā kā spermas kvalitāte kļūst arvien sliktāka, tās vērtēšanas normas tiek pārskatītas un pazeminātas. Pašlaik noteikts, ka vienā mililitrā spermas jābūt vismaz 20 miljoniem spermatozoīdu, taču labai auglības spējai nepieciešami 45 miljoni. No tiem aktīvi kustīgiem jābūt 20%, bet pareizas uzbūves – 4%. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 5% auglīgu vīriešu sperma šiem rādītājiem neatbilst. Tad iespēja tikt pie sava bērna atkarīga no vecuma, veselības stāvokļa, partneres auglīguma un citiem apstākļiem.

Ļoti svarīgas ir visas trīs spermatozoīda daļas. Galviņā ir ietverta ģenētiskā informācija. Tās priekšdaļā atrodas akrosoma, kurā ir fermenti, kas šķīdina olšūnas apvalku, veicinot spermatozoīdu iekļūšanu olšūnā un tās apaugļošanu. Ja šī daļa ir ļoti maza, svarīgais process nevar notikt. Lai apaugļotu, ļoti svarīgs ir arī kakliņš, jo tajā atrodas mitohondriji, kas spermatozoīdiem dod spēku kustēties un sasniegt olšūnu.

Ja vīrietis cienījamos gados apprec jaunu sievu un vēlas kopīgu bērnu, jāatceras, ka tāpat kā viss organisms noveco arī dzimumšūnas, tāpēc var būt samazināts spermatozoīdu daudzums un kvalitāte.

Bērnus būtu vēlams radīt ne vēlāk kā 50 gadu vecumā, jo pēc tam palielinās mutāciju risks, kas mazulim var rosināt dažādu psihisku slimību, piemēram, autisma, maniakāli depresīvas psihozes vai citu attīstību.

Ja vīrietim jau ir kāda atvase, tas nenozīmē, ka viņš joprojām ir auglīgs. Nereti gadās, ka uz dažnedažādiem izmeklējumiem dodas tikai sieviete, līdz beigās pēc spermas analīzes atklājas, ka atkārtotu spontānu abortu cēlonis ir slikta sēkla.

Spermas analīze

Pirms laulībām to derētu pārbaudīt ikvienam kungam, jo, laikus atklājot problēmas, nereti tās var novērst un atjaunot auglības spēju.

Sperma analīzei jānodod pēc 3–5 dienu atturēšanās no dzimumdzīves ar nosacījumu, ka tā ir regulāra. Ja sekss notiek reti un vīrietis arī nemasturbē, sperma sakrājas sēklinieku piedēklī – daļa spermatozoīdu aiziet bojā, savukārt citi ir mazkustīgi vai ar nepareizu uzbūvi.

Nav vēlamas nekādas pārmērības. Sēklas kvalitāte samazināsies, arī mīlējoties vai masturbējot katru dienu, jo sēklinieki tik ātri nepaspēs saražot spermatozoīdus.

Tā kā sperma ir mainīga, ja analīzes rādītāji ir slikti, nevajag krist izmisumā, bet atkārtot spermogrammu pēc kāda laika, šajā periodā cenšoties dzīvot veselīgāk. Ja tā nemainās, derētu noskaidrot, vai problēmas cēlonis nav varikocēle vai citas slimības, kuras novēršot, sēklas kvalitāte uzlabosies.

Spermu nav vērts pārbaudīt agrāk kā divas nedēļas pēc slimošanas, ja bijusi paaugstināta ķermeņa temperatūra, un antibiotiku lietošanas, jo tad rādītāji būs pasliktinājušies.

Sēklu analīzei var iegūt gan klīnikā, skatoties erotiskus materiālus vai ņemot līdzi partneri, gan atvest no mājām, ja tas iespējams stundas laikā.

Mūsdienās spermas pārbaudes iespējas ir krietni uzlabojušās. To analizē ar fāzu kontrastmikroskopu, veic dažādus papildu testus, piemēram, DNS fragmentācijas testu, pētot, vai spermatozoīda galviņā nav bojājumu, kas varētu radīt bērnam veselības problēmas.

Foto-diy13/Shutterstock

Kas bojā spermu

Spermas kvalitāti ietekmē jau tas, ko vīrietis piedzīvojis kā auglis mātes vēderā, kā arī vēlāk viņa dzīvesveids, veselības stāvoklis un apkārtējā vide.

* Smēķēšana, tajā skaitā tā sauktās zālītes jeb marihuānas lietošana, uzskatāma par vienu no galvenajiem spermas bojātājiem, kas sagrauj spermatozoīdu DNS struktūru. Slikta sēklas kvalitāte var būt arī tad, ja māte, gaidot dēlu, uzvilkusi dūmu.

* Pārmērīga alkohola lietošana. Jāatsakās arī no biežas alus dzeršanas, jo tas satur dabiskus estrogēnus, mazina vīrišķo hormonu izdali, kas nelabvēlīgi ietekmē spermu.

* Siltums. Sēkliniekiem tīk par pāris grādiem vēsāka temperatūra nekā ķermenī. Karstums veicina spermatozoīdu DNS pārmaiņas, tāpēc, plānojot bērniņu, nav ieteicama ilgstoša karsēšanās vannā vai pirtī.

* Stress. Spermas nobriešanu negatīvi ietekmē gan psihoemocionāli pārdzīvojumi, gan liela fiziska slodze. Nav vēlama ilgstoša braukšana ar velosipēdu, jo tiek saspiesti starpenes asinsvadi un nervi. Kamēr impulsi atjaunojas, var būt traucēta potence. Sēkliniekiem pieplūst mazāk asiņu, un mēdz pasliktināties arī spermas kvalitāte.

* Miega trūkums. Hipotalama un hormonālās sistēmas restarts notiek no pusnakts līdz pulksten diviem naktī. Ja vīrietis šajā laikā neguļ, tas nenotiek vai arī norisinās nepilnvērtīgi. Lai nodrošinātu labu veselību, arī nervu sistēmai jāatpūšas.

* Hroniskas kaites, piemēram, cukura diabēts, sirds, nieru un aknu mazspēja, pasliktina vispārējo veselības stāvokli. Ieilgušas seksuāli transmisīvas slimības rada iekaisumu mazā iegurņa orgānos. Ļaunumu spermai var nodarīt cūciņu pārslimošana pēc pubertātes, jo rodas iekaisums sēkliniekos.

* Medikamenti. Nav sīki izpētīts, kā dažādas zāles ietekmē reproduktīvo veselību, tāpēc tās nevajadzētu lietot bez īpašas vajadzības. Novērots, ka spermu var bojāt antibiotikas, īpaši tetraciklīni. Kaitīga ir arī steroīdo hormonu lietošana muskuļu masas audzēšanai.

* Ķīmijterapija un apstarošana. Parasti ar laiku spermas kvalitāte atjaunojas, dažkārt jau pēc pāris gadiem, taču tas var būt arī pēc daudz ilgāka laika vai nenotikt vispār, tāpēc labāk iepriekš nodot sēklu spermas bankā. Jārēķinās, ka pāris gadu pēc ķīmijterapijas palielinās iedzimtu anomāliju risks bērnam.

* Ķīmiskās vielas apkārtējā vidē un ikdienā lietotie līdzekļi, piemēram, veļas pulveri, šampūni, dušas želejas, kosmētikas produkti, kas satur ķīmiskas vielas ar sievišķo hormonu estrogēnu iedarbību, mazina spermatozoīdu kvalitāti.

* Varikocēle. Ja ir paplašinātas sēklinieku vēnas, tajās rodas liels spiediens un asins sastrēgums, veidojas tūska, sēkliniekiem trūkst skābekļa. I un II pakāpes varikocēle spermas kvalitāti gan neietekmē, tāpēc šajā gadījumā operācija situāciju neuzlabos.

* Maisiņā nenoslīdējuši sēklinieki. Šo kaiti svarīgi novērst jau līdz viena gada vecumam. Operāciju veicot vēlāk, var tikt ietekmēta spermas veidošanās, bet operējot tikai pēc 12 gadu vecuma, pieaug sēklinieku vēža risks. Ja ārsts šo problēmu nav laikus pamanījis, māmiņa pati var pataustīt, vai maisiņi nav tukši.

PADOMI

Lai sperma būtu veselīga, regulāri – ar 3–5 dienu intervālu – jānodarbojas ar seksu. Vīriešiem, kuri dodas ilgstošos komandējumos bez partneres, ieteicams masturbēt.

Spermas kvalitāti var izdoties uzlabot, mainot dzīvesveidu un ar ārsta izrakstītiem medikamentiem. Ja tomēr nekādi nesanāk tikt pie bērniņa, atliek mēģināt medicīnisko apaugļošanu.

UZZIŅA

5% spermas veido spermatozoīdi, pārējo – prostatas, sēklinieku piedēkļu un sēklas pūslīšu sekrēts.

Spermas sastāvā ietilpst hormoni, vitamīni, mikroelementi, olbaltumvielas, tauki, oglhidrāti un citas – kopumā ap 30 – vielas, kas nepieciešamas olšūnas apaugļošanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
Kā noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 1
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Otrdien reģistrēts 1881 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 803 nevakcinētie 36
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 101
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Opozīcijas ierosinājums par vienreizēju 200 eiro pabalstu senioriem negūst vairākuma akceptu 17
Var mainīties gāzes publiskais tirgotājs, bet iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties
FOTO. Ar stāvovācijām un varenu līdzdziedāšanu Dzintaros izskanējis Igo jubilejas koncerts 2
Pēc pusotra gada ilga pārtraukuma Līgatnes dabas taku apmeklētājiem atkal ir vērojamas rudās lapsas
LTRK iebilst, ka malkas iegāde 15 miljonu eiro vērtībā tiktu kompensēta bez pirkumu apliecinoša čeka 2
“Nedaudz mazāk ir svārstīgāki – aizies, ja nebūs jābrauc sēnēs vai jārokas kartupelājā,” – E. Līcīša feļetons 5
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO: Pašmāju slavenības un jaunie profesionāļi pulcējas pirmajā reklāmas industrijas “B40 festivālā”
14:07
LTRK iebilst, ka malkas iegāde 15 miljonu eiro vērtībā tiktu kompensēta bez pirkumu apliecinoša čeka 2
13:10
Jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem sola pārcelties uz laukiem mājokļa uzturēšanas izmaksu dēļ
13:05