Foto: Thaiview/SHUTTERSTOCK

Smagi slimajiem pavīd gaisma tuneļa galā 1

Ministru prezidents uzdevis veselības un labklājības ministrēm kopīgi risināt jautājumu par paliatīvās aprūpes pieejamību.

Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
Lasīt citas ziņas

Tā ir sasāpējusi problēma, kurai sabiedrības uzmanību pievērsa gan Latvijas Radio projekts “Izmisuma zonā”, gan labdarības maratons “Dod pieci 2019”, kura laikā paliatīvo pacientu medicīniskajam uzturam un cita veida atbalstam tika saziedots gandrīz pusmiljons eiro.

Nacionālais dienests tikko laidis klajā informatīvo bukletu par paliatīvās aprūpes iespējām Latvijā, kurā tā arī nav izskaidrots, kāda valsts sociālā palīdzība pienākas šādā gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvinieku pieredze

“Pagājušajā gadā, gribēdama nodrošināt labāko aprūpi savam neglābjami slimajam tēvam, nolēmu vērsties pēc palīdzības sociālās medicīniskās aprūpes centrā, kurā uzņem pacientus, kuriem nepieciešama paliatīvā aprūpe. Gan līgumā, gan iestādes interneta mājaslapā, gan sarunās ar personālu tika norādīts, ka centrs reģistrēts ārstniecības iestāžu reģistrā un ka pacientam tiek nodrošināta kopšana un uzraudzība visu diennakti, injekcijas, infūzijas un citi nepieciešamie medicīnas pakalpojumi, rūpīga un sirsnīga attieksme, bet stāvokļa pasliktināšanās gadījumā – medicīniskās palīdzības sniegšana līdz Neatliekamās palīdzības dienesta brigādes atbraukšanai.

Par to mēnesī bija jāmaksā pāri par tūkstoti eiro.

Pirmdienā pārvedu savu tēvu uz turieni, bet trešdienas rītā atskanēja tālruņa zvans, kurš vēstīja, ka tēvam iestājusies koma, un brīdināja gatavoties ļaunākajam. Nekavējoties devos uz turieni. Tas, kas atklājās skatam, bija kaut kas prātam neapverams.

Tēvs elpoja ar lielām grūtībām, burtiski smaka nost, temperatūra bija paaugstināta – to varēja just, pataustot pieri, jo temperatūra viņam nebija mērīta. Diagnozi noteicu pati – nevis koma, bet plaušu karsonis. Pēc stundas pusotras ieradās ārste, kura kaut ko iešpricēja, lai atvieglotu pacienta stāvokli, bet vēl pēc stundas atgriezās ar krēpu šķīdināmo šprici.

Tikmēr es internetā pasūtīju skābekļa aparātu, kurš tika atvests stundas laikā, jo, protams, šajā aprūpes iestādē nekā tāda nebija. Kad tomēr nolēmu izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādi, sanitāre man “pa draugam” pačukstēja: “Vai esat droši, ka pareizi darījāt? Mums te nedēļas laikā aizietu. Citreiz ir tā – vienā dienā atved, nākamajā jau prom.”

Pēc dažām dienām tēvs slimnīcā nomira, taču bija mierinājums, ka viņam nebija jācieš no sāpēm vai elpas trūkuma,” pastāstīja rīdziniece Astrīda, kura šo rūgto pieredzi guva pirms gada. Kas šī gada laikā mainījies pacientu paliatīvajā aprūpē?

Slimnīcā – uz nedēļu

Šobrīd paliatīvo aprūpi slimnīcās nodrošina arī slimību paasinājumu vai komplikāciju gadījumos, ja nepieciešamo ārstēšanu nav iespējams veikt ambulatori.

2018. gadā stacionāro palīdzību saņēma 4 958 pacienti, bet 2019. gada 11 mēnešos vairāk nekā 3000 pieaugušo un ap 280 bērnu.

Patlaban Latvijā specializētas paliatīvās aprūpes nodaļas pieaugušajiem ir septiņās slimnīcās: Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā un Rēzeknes slimnīcā. Tajās valsts apmaksāto aprūpi iespējams saņemt vai nu uzreiz pēc ārstēšanās slimnīcā, vai ar ģimenes ārsta vai speciālista norīkojumu.

Caurmērā vietu skaits paliatīvās aprūpes nodaļās nav liels un nevar nodrošināt pakalpojumu visiem, kam tas vajadzīgs. Piemēram, Daugavpils reģionālās slimnīcas specializētajā nodaļā ir 20 gultasvietas, tikpat daudz vietu pieejams Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, turpretī Rēzeknes reģionālajā slimnīcā, kurā sniedz paliatīvo aprūpi, šim mērķim nav atsevišķas nodaļas.

Foto: LETA/Ieva Čīka

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes nodaļā, kura kopš pagājušā gada atrodas stacionārā “Biķernieki”, gadā vidēji valsts apmaksāta palīdzība tiek sniegta ap tūkstoš pacientiem. Biežākie stacionēšanas iemesli ir izteikts sāpju sindroms – vairāk nekā pusē gadījumu, elpas trūkums, asiņošana, zarnu necaurejamība, izgulējumi.

Nodaļā paralēli paliatīvās aprūpes speciālistiem psihoemocionāla un sociāla rakstura palīdzību sniedz psihoterapeits, sociālais darbinieks, kapelāns, pieejamas arī citu speciālistu konsultācijas un izmeklējumi. Lielākās problēmas – ierobežotais aprūpes laiks slimnīcā, kas vidēji ir septiņas dienas, kā arī gaidīšanas rinda uz šo pakalpojumu. Kā norādīts stacionāra “Biķernieki” interneta vietnē, gaidīšanas laiks uz vietu nodaļā ir aptuveni sešas nedēļas.

“Paliatīvās aprūpes pakalpojumiem stacionārā nav noteikts maksimālais ārstēšanas ilgums, bet principā hospitalizācijas laikā pacientam tiek sakārtota atsāpinošā terapija, atvieglots stāvoklis, kas aizņem 7–10 dienas, turklāt persona vajadzības gadījumā šo pakalpojumu var saņemt atkārtoti. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem paliatīvās aprūpes pacienti ir atbrīvoti no līdzmaksājuma,” norāda Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Tanita Tamme-Zvejniece.

Lai gan daļā sabiedrības valda viedoklis, ka vislabākā paliatīvā aprūpe iespējama tikai slimnīcā vai vismaz ilgstošas aprūpes centrā, kurā visu diennakti pieejami mediķi, ģimenes ārsts Intars Burlaks tam nepiekrīt: “Kad pacients jau ir tuvu aiziešanai, daļa piederīgo nav gatavi respektēt viņa vēlmes, piemēram, mazināt paliatīvās aprūpes intensitāti, jo viņš no tās ir noguris un vēlas mieru.

Daļa sabiedrības nav gatava tam, ka slimnieks varētu šķirties no dzīves savās mājās, lai gan tieši to vēlas lielākā daļa paliatīvās aprūpes pacientu.

Hospitalizācija šādā brīdī varbūt sniedz emocionālu atvieglojumu tuviniekiem, mierinājumu, ka viss iespējamais ir izdarīts, turpretī pacientam liedz sajust sev mīļo cilvēku klātbūtni, pieskārienus,” uzskata ārsts.

Mājās pat sienas palīdz

Ambulatori paliatīvo aprūpi organizē ārstējošais speciālists vai ģimenes ārsts, kurš izraksta kompensējamos medikamentus, tostarp pretsāpju un inkontinences līdzekļus, veic dažādus pasākumus, kas nepieciešami elpas trūkuma, asiņošanas un citu simptomu mazināšanai, izstrādā diētas plānu un organizē medicīnisko mājas aprūpi. Papildus ārsts pacientam mājās var nozīmēt arī citus veselības aprūpes pakalpojumus, kurus var veikt medmāsa vai ārsta palīgs.

Viņa pienākums ir doties valsts apmaksātās mājas vizītēs pie pacientiem, kuriem ir nepieciešama paliatīvā aprūpe, tik bieži, cik tas nepieciešams.

Pacienta līdzmaksājums par to nav jāmaksā.

Arī ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai mājās pastāv laika ierobežojums – līdz 30 dienām, izņemot medicīnisko rehabilitāciju un ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju. Tā kā paliatīvās aprūpes gadījumā tie nepieciešami ilgāk, ģimenes ārsts šo laiku var pagarināt.

Ģimenes ārstu praksē paliatīvā aprūpe vidēji nepieciešama divdesmit trīsdesmit pacientiem, bet tiem, kuri tāpat kā Ingars Burlaks rūpējas arī par ilgstošās sociālās aprūpes centru iemītniekiem, reizēm jāgādā pat par 100–150.

Foto: LETA/Zane Bitere

“Valda stereotips, ka paliatīvā aprūpe nepieciešama tikai vēža slimniekiem, taču, pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, onkoloģiskie pacienti ir tikai 34%, pirmajā vietā jeb 38% gadījumu tā nepieciešama hronisku sirds un asinsvadu slimību pacientiem, piemēram, pēc insulta vai sirds mazspējas slimniekiem, kuriem smagākais simptoms nav sāpes, bet gan aizdusa, sirds ritma traucējumi, skābekļa nepietiekamības dēļ izraisītie garīgie traucējumi, kā arī virkne citu slimību. Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ nav izstrādātas vienotas paliatīvās aprūpes vadlīnijas pieaugušajiem, tikai bērniem,” stāsta I. Burlaks.

Studiju laikā ģimenes ārsti ir apguvuši paliatīvās aprūpes pamatus, zināšanas smeļ kursos un pieredzē. Viņiem arī vislabāk redzami valsts apmaksātas paliatīvās aprūpes vājie punkti. “Valsts pilnībā kompensē medikamentus atsāpināšanai, kuru spektrs ir ļoti plašs, tie pieejami gan tablešu, gan injekciju un plāksteru formā, tūskas un citu simptomu mazināšanai, daļēji tiek kompensēta arī inkontinences līdzekļu iegāde.

Problēma tā, ka īpašas kopšanas pabalstu 213,43 eiro apmērā, piešķir tikai 1. grupas invalīdiem.

Invaliditātes grupas noformēšana prasa vismaz vienu divus mēnešus, taču nepieciešamība pēc paliatīvās aprūpes, piemēram, pēc pārciesta insulta, kā arī diagnosticējot ielaistu, ātri progresējošu vēzi, var rasties arī ļoti strauji.

Līdz brīdim, kamēr tuvinieki saņem šo pabalstu, visi aprūpei nepieciešamie palīglīdzekļi, tajā skaitā pretizgulējumu matracis vai skābekļa aparāts, jāsagādā par saviem līdzekļiem. Tehnisko palīglīdzekļu centrā par nelielu līdzmaksājumu iespējams saņemt gan šādu matraci, gan funkcionālo gultu, taču uz valsts apmaksāto palīdzību jāgaida, tāpēc tuvinieki meklē tos ar Latvijas Sarkanā Krusta atbalstu vai nomā par maksu,” atklāj Ingars Burlaks.

Joprojām nav nokārtots jautājums par specializēto barošanas maisījumu apmaksu pieaugušajiem, kuriem nepieciešama parenterālā jeb mākslīgā barošana, apejot gremošanas traktu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pagaidām šo maisījumu iegādi valsts kompensē tikai bērniem, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu vai arī ir vecāki un atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes uzskaitē.

Valsts apmaksāta psiholoģiskā palīdzība bērniem un viņu tuviniekiem tiek sniegta paliatīvās aprūpes kabinetā Liepājas reģionālajā slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet pieaugušajiem onkoloģiskajiem pacientiem – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Psihoemocionālā atbalsta dienas centrā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 1
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 17
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Izskan ziņas, ka Ukrainā parādījusies Baltkrievijas bruņoto spēku vienība. Slaidiņš skaidro, vai tā ir taisnība 28
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
“Man bija tik ļoti kauns!” Erotisko bilžu fotogrāfam Aleksandram Sokolovam fotosesijas laikā ar kādu dāmu gadās briesmīgs misēklis
Kadirovieši Melitopolē izvaro Krievijas televīzijas propagandisti un piekauj operatoru 100
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 8
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ 2
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Vai starptautiskajā automašīnu nomas tirgū viss jau sen ir sadalīts? Latvijas uzņēmēju stāsts
Piontkovskis: Putins zina, ka Baltijas valstis pretosies, bet nav pārliecināts, ko darīs Rietumi 134
Anda Līce: Kāpēc politiķi ir tik kāri uz aplamām un nebeidzamām reformām?
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems 120 līdz 140 smagos Rietumu tankus. Ukrainas ārlietu ministrs to sauc par “pirmo ieguldījuma vilni”
Advokāta Bunkus slepkavības lieta: Apsūdzēto uzņēmēju Uļmanu patur apcietinājumā 11
Olafs Zvejnieks: Nabadzības mazināšanai varmācība nav vajadzīga
No amata atsaukts “RNP” valdes priekšsēdētājs Neimanis izvirzīto mērķu nesasniegšanas dēļ 8
FOTO. “Prāta Vētras” bundzinieks Kaspars Roga komentē savu došanos prom no Latvijas 16
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dinastija rokasbumbā – no kuras valsts tā ir?
23:14
Gints Narogs: Vidējais pirksts Parīzei
22:39
Madona – ziemas orientēšanās centrs
22:21