
“Turpmākā dzīve būs nepārtraukta finanšu kalkulēšana…” Vai tiešām sapnis par ģimeni Latvijā apstājas pie kalkulatora? 0
Vai dzīves dārdzība kļuvusi par galveno dzimstības bremzētāju? Un, vai bērnu skaits patiešām kļuvis par matemātisku formulu? Daudzi cilvēki atzīst – bērnu audzināšana finansiāli nav paceļama. Ja kādreiz zemos demogrāfijas rādītājus sabiedrībā skaidroja ar vērtību maiņu, karjeras prioritāti vai dzīvesstila izvēlēm, tad tagad patiesība, iespējams, ir daudz vienkāršāka – bērni ir dārgi.
Tādu viedokli paudis kāds sociālā tīkla “X” lietotājs. Viņš uzsāka diskusiju rakstot: “Es nebrīnīšos, ka patiesais iemesls tam, ka nedzimst bērni ir pavisam banāls, cilvēki to nevar pacelt finansiāli. Eiropā cilvēki ceļo, aktīvi atpūšas un tas viss maksā pietiekami dārgi. Ja vienam kaut kur aizlidot maksā 150 eur, tad ģimenei ar 3 bērniem tie būs jau 750 eur.”
Viņš turpina savu viedokli: “Tev vairs neder tas pats dzīvoklis, tev vajag lielāku auto utt., kas kopā salasās nopietnās izmaksās. Ja jaunā ģimene saprot, ka nekāda ceļošana nesanāk un turpmākā dzīve būs nepārtraukta finanšu kalkulēšana, nav brīnums, ka izvēlas vienu vai nevienu bērnu.”
Tev vairs neder tas pats dzīvoklis, tev vajag lielāku auto utt, kas kopā salasās nopietnàs izmaksās. Ja jaunā ģimene saprot, ka nekāda ceļošana nesanāk un turmpākā dzīve būs nepārtraukta finansu kalkulēšana, nav brīnums, ka izvēlas vienu, vai nevienu bērnu.
— Mareks Geistarts🇺🇦 (@MareksGeistarts) May 5, 2025
Jāatzīst, ka ceļošana ir tikai viena no aisberga daļām. Vēl jau ir tādas būtiskas lietas kā ikdienas tēriņi, izglītības nodrošināšana, ēdināšana, dzīvesvietas izmaksas un tā tālāk. Šis viss tomēr daudziem cilvēkiem, iespējams, liek atteikties no idejas par kuplu ģimeni.
Lūk, pāris cilvēku viedokļi par šo tēmu!
Savā ziņā materiālo vērtību ražošanai vajadzētu mazināt dzimstību modernajā pasaulē.
Tam ir arī pluss- cilvēku esot par daudz. Un dabā viss ir līdzsvarā, vismaz tā uz to tiecas.
Un mūsu attīstība arī ir daļa no dabas.
Protams, ka bilancē bērni ir izdevumu sadaļā. Jākalkulē:)— Ivars Auziņš🇱🇻 🇺🇦 🌻 (@IvarsAuzins) May 5, 2025
Nav tā. Dzimstība ir liela valstīs, kur cilvēki ir galējā nabadzībā.
— Jānis Ratkevičs (@janis_ratkevics) May 5, 2025
Iemesls, kāpēc nav bērnu – jo tas ir grūti un to prasa darīt paralēli darbam, kurš izsūc tev visas smadzenes un emocionālo spēku. Un, kad medicīna ir devusi izvēles iespēju, ir loģiski izvēlēties ceļu, kurā tu neesi neziņas nomākts samīcīts citrons. Nauda ir tikai daļa.
— Dana🇱🇻 🇺🇦 (@DanaKruu) May 5, 2025
Es tomēr uzskatu, ka pamatā ir tas, ka cilvēki bērniem visgatavākie ir 20 gados. Diemžēl mūsu sabiedrība ir ar izvarotām smadzenēm un tajā vecumā ir milzīgs spiediens uz to, ka "nedzīvot pie vecākiem, karjera, izglītība, auto, ceļojumi" – ja vien ļoti nepaveicas ar partneri, tad…
— Mārtiņš Ketners (@ktn_rs) May 5, 2025
Man gan liekas, ka vēl banālāk- cilvēki domā, ka viņiem ir vairāk laika nekā patiesībā. Vispirms karjera, dzīve, izklaide un tikai tad ģimene. Medicīna tak dara brīnumus. Un tad, kad sāk gribēt ģimeni, bioloģiskais pulkstenis ir vai nu iztecējis, vai tuvu tam. To redzu visapkārt.
— Laura Putnina (@almasmamma) May 5, 2025
Pilnigas mulkibas.Ja gribesi lidot ,atradisi iespeju.
— Diana Mikelsons (@MikelsonsDiana) May 5, 2025
Prioritātes. Man ir 3, reizi gadā visi kopā ceļojam. Bet braucam tur, kur varam aizlidot par 500 eiro, nevis uz kādu tālu eksotisku galamērķi.
— P Zīlīte (@PZilite) May 6, 2025
Nu protams visu pamatā ir nauda, ja mātei par katru bērnu līdz pilngadībai vai vidusskolas beigšanai maksātu minimālo algu, ar visām soc. iemaksām, lai krājas pensijai, tad situāciju varētu kardināli mainīt, bet tā 50-100 eiro piemešana nemainīs pilnīgi neko. 😉
— Māris Vaniņš (@Strautini1977) May 5, 2025
Jautājums paliek atklāts – vai Latvijā ģimene ir kļuvusi par greznību? Padalies komentāros savās sajūtās par šo tēmu!