Zemenes
Zemenes
Foto – Valdis Semjonovs

Tīklērce zemenēs. Vai iespējams apkarot bez ķīmijas? 1

Pērn vasarā iestādīju zemenes. Šogad pēc plēves tuneļu uzstādīšanas daļu zemeņu stādījuma sāka bojāt zirneklis, satīklojot lapas. Vai to var apkarot, nelietojot ķīmiju? 
ANDRIS BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“Mani šis sāk kaitināt!” Latvieši diskutē par TV3 “Koru karu” fināla tiešraides laikā ekrānā redzamo
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
VIDEO. Latgalē, netālu no Krievijas robežas, fiksēts Latvijā līdz šim savvaļā neredzēts dzīvnieks
Lasīt citas ziņas

Parastā tīklērce (Tetranychus urticae) ir izplatīts siltumnīcu kaitēklis, parādās pavasarī, kad gaisa temperatūra pārsniedz +15 grādu. Tās attīstību sevišķi veicina sauss un karsts gaiss.

– Lai nebūtu jāindē dažādi kaitēkļi, kas apsēduši zemenes, ieteicams izmantot kukaiņus, kuri parazitē uz nevēlamajiem postītājiem. Šādi augu aizsardzības līdzekļi ļauj izaudzēt ekoloģiski tīru produkciju. Kaitēkļu parazītus laiž nekavējoties darbā, tiklīdz parādījušās pirmās tīklērces, – norāda zemnieku saimniecības “Melnalkšņi’’ īpašnieks, zemeņu audzētājs Juris Švarcs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmās kaitēkļu pazīmes – uz augu lapām parādās gaiši punktiņi (sūkumi).

Tīklērces parasti atrodas lapu apakšpusē, bet, ja populācijas blīvums ir liels, tās apdzīvo lapas abas puses un veido tīklojumu, lapas dzeltē un nokalst.

Pirmās bojātās lapas vajag savākt un iznīcināt. Izmanto plēsējērci fitosējulusu, izlaižot vairākas reizes ar divu nedēļu intervālu. Fitosējuluss iznīcina visu vecumu tīklērces, arī to olas. Šis bioloģiskais augu aizsardzības līdzeklis nopērkams, piemēram, ‘’Ciklaneda BS’’ ražotnē Iecavas novadā. Fasējumā 1000 gabalu, ar ko pietiks 100 kvadrātmetru platībai, cena 7 eiro. Šie derīgie kukainīši nepārziemo.

Ja plēves tuneļos uz zemenēm parādās arī siltumnīcu baltblusiņa (Trialeurodes vaporariorum), to apkaro ar biometodi. Izlaiž vairākas reizes enkarsiju  – 5 gabalus uz kvadrātmetru. Šis baltai mušiņai līdzīgais kaitēklis kaitē visās attīstības fāzēs, izsūcot augu sulu. Optimālā temperatūra kaitēkļa attīstībai ir +21…+23 °C. Enkarsija parazitē baltblusiņu kāpuros, iedējot savas olas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.