Foto: Shutterstock

Biežas galvassāpes ārstē ne tikai ar pretsāpju tabletēm 0

Galvassāpes ir viens no biežākajiem darba nespēju raisošajiem iemesliem gados jauniem cilvēkiem, skaidro ārste Līga Mekša. Turklāt aptuveni 16% visas pasaules iedzīvotāju slimo ar migrēnu. Aprēķināts, ka ik gadu tēriņu ziņā (darba nespēja, medikamenti, nepieciešamie izmeklējumi) migrēna Eiropai izmaksā ap 27 miljardiem eiro. Lai veicinātu sabiedrības izglītošanu, neiroloģe Līga Mekša skaidro vairākus ar galvassāpēm saistītus kļūdainus pieņēmumus.

VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Līdz 2023. gadam viņš būs prom.” Bijušais MI6 vadītājs prognozē, ka Putins līdz gada beigām tiks nosūtīts uz sanatoriju
Lasīt citas ziņas

 

MĪTS nr. 1

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvassāpes visiem ir vienādas

Visiem noteikti nav vienādas. Izšķir divu veidu galvassāpes: sekundāras, kas saistītas ar kādu citu saslimšanu, piemēram, galvas traumu, kādu vīrusa infekciju; primāras, kad galvassāpes pašas par sevi ir slimība.

Biežākās primārās galvassāpes ir saspringuma tipa galvassāpes un migrēna.

Lai gan šīm diagnozēm ir skaidri noteikti kritēriji, katram pacientam tās var izpausties nedaudz atšķirīgi. Migrēnas galvassāpēm raksturīgas pulsējošas, vienpusējas, vidēji līdz ļoti stipras galvassāpes, ko nereti pavada slikta dūša, vemšana, nepatika pret skaņu un gaismu.

Migrēna parasti pastiprinās, veicot vienkāršu fizisku aktivitāti (piemēram, kāpjot pa kāpnēm). Savukārt saspringuma tipa galvassāpes ir simetriskas, vieglas vai vidēji stipras. Tās nepastiprinās fiziskas aktivitātes dēļ un nav saistītas ar nepatiku pret skaņu, gaismu un citiem kairinātājiem.

Jāņem vērā, ka cilvēka individuālā sāpju uztvere ir atkarīga arī no indivīda nervu sistēmas kairinājuma un iegūtās sāpju pieredzes. Piemēram, cilvēkam, kurš ir noguris, neizgulējies un nepaēdis, sāpes sagādās lielākas ciešanas, jo sāpju slieksnis tajā laikā būs zemāks.

 

MĪTS nr. 2

Galvassāpes neiedzimst

Neliela daļa galvassāpju var būt iedzimtas. Piemēram, pastāv īpašs migrēnas veids, kas sastopams ģimenes ietvaros, – ir pierādīta tās saistība ar konkrētu gēnu. Galvassāpes saistās arī ar dzimumu. Piemēram, daļa galvassāpju, īpaši migrēna, var būt saistītas ar hormonālajām svārstībām sievietes organismā, kas lieliski izskaidro to, kāpēc līdz ar grūtniecības vai menopauzes iestāšanos migrēnas galvassāpes krietni mazinās vai izzūd pavisam.

Vecāki saviem bērniem nodod ļoti daudz dažādu bagātību. Daļai tie ir labāki vai sliktāki gēni, daļai arī rīcības modeļi. Ģimenē, kur vienmēr kāds ir smagi cietis no galvassāpēm, attieksme pret sāpēm kopumā ir atšķirīga. Tās var tikt uztvertas ļoti saasināti vai arī gluži pretēji – pilnībā ignorētas; un ne viens, ne otrs uzvedības modelis neveicina veseļošanos.

 

MĪTS nr. 3

Bērniem nemēdz sāpēt galva, viņi parasti simulē

Galvassāpes mēdz būt arī bērniem. Biežāk (nekā pieaugušajiem) tās var tikt saistītas ar dažāda veida režīma pārkāpumiem – neizgulēšanos, pārslodzi, atkarību no saldinātiem dzērieniem, pārlieku daudz vizuāliem, elektriskiem stimuliem, neēšanu un nepietiekamu šķidruma lietošanu ikdienā.

Tomēr daļai bērnu sastopamas arī migrēnas un saspringuma tipa galvassāpes. Bērnu migrēnas lēkmes lielākoties ir īsākas, neliela daļa var būt pat pilnībā atšķirīgas, piemēram, izpausties arī kā vēdera sāpes.

 

MĪTS nr. 4

Tādu ārstu, kas ārstē tieši galvassāpes, nav

Tāda viena atsevišķa ārsta patiešām nav. Taču ir ārsti, kuri labprāt iedziļinās galvassāpju izpētē un ārstēšanā. Tā gan parasti ir paša ārsta (biežāk – neirologa) iniciatīva. Ir arī atsevišķa specialitāte – algologs jeb sāpju ārsts. Bet galvassāpes neārstē tikai algologs vai neirologs, ļoti būtiski komandas dalībnieki ir arī fizioterapeits, rehabilitologs, psihoterapeits, reizēm arī psihiatrs.

Lai noteiktu galvassāpju diagnozi, ir svarīgas trīs ārsta spējas – māka ieklausīties pacientā, uzdot pareizos jautājumus un zināšanas, kā izmantot starptautisko galvassāpju klasifikāciju (https://www.ichd-3.org/). Galvassāpju diagnostikas pamatā ir ārsta saruna ar pacientu; ļoti reti nepieciešams izmantot papildu izmeklējumus diagnozes precizēšanai.

 

MĪTS nr. 5

Vienīgais veids, kā mazināt galvassāpes, – pretsāpju medikamenti

Galvassāpju ārstēšanu var iedalīt divās daļās: ar vai bez medikamentiem. Lai veiksmīgi ārstētu galvassāpes, noteikti jāpiefiksē, kur, kādas un cik biežas tās ir. Svarīgas ir regulāras, mērenas maltītes, miega higiēna (iet gulēt un celties laikus; brīvdienās nepārgulēties) un pietiekama šķidruma daudzuma lietošana ikdienā.

Reizēm galvassāpes atvieglot palīdz arī uztura bagātinātāji, piemēram, magnijs, koenzīms Q10 un B2 vitamīns, bet par to lietošanu vispirms jākonsultējas ar ārstu.

Galvassāpju mazināšanai tiek izmantoti arī ķīmiskie medikamenti, lielākoties tādi, kas sākotnēji radīti citu slimību (epilepsijas, depresijas vai asinsspiediena) ārstēšanai. Šobrīd pieejami tikai daži medikamenti, kas radīti tieši galvassāpju ārstēšanai. Tie ir migrēnas lēkmi mazinoši medikamenti (triptāni) un jaunas, īpašas molekulas – monoklonālas antivielas, kas ir augsti specifiska, uz šūnu receptoriem mērķēta pretmigrēnas terapija, kas pavisam nesen pieejama arī Latvijā. Abi nosauktie ir recepšu medikamenti, tāpēc tos nozīmēt var tikai ārsts.

 

MĪTS nr. 6

No bezrecepšu pretsāpju medikamentiem neiestājas atkarība

Pārlieku bieža medikamentu lietošana izraisa medikamentu atkarīgas galvassāpes. Diagnozi ārsts var uzstādīt, ja bezrecepšu pretsāpju līdzekļi pēdējo trīs mēnešu laikā lietoti ilgāk nekā 10 dienas mēnesī. Medikamentu atkarīgas galvassāpes ir biežākās sekundārās galvassāpes. Lai izvairītos no atkarības riska, vēlams rakstīt galvassāpju dienasgrāmatu, piefiksējot arī lietoto medikamentu un tablešu skaitu, par rezultātiem informējot savu ārstējošo ārstu.

MĪTS nr. 7

Jo mazāk apkārtējiem stāstām par to, cik ļoti ciešam no galvassāpēm, jo labāk

Nav vienas pareizas formulas, kad vērsties pie ārsta. Galvassāpes ir svarīgi sākt ārstēt tad, kad tās kļūst traucējošas. Vienam traucēt var jau divas epizodes mēnesī, bet cits pie ārsta vērsīsies tikai tad, kad galva sāpēs praktiski katru dienu. Tas atkarīgs no cilvēka. Taču jāsaprot, ka, apmeklējot ārstu, var laikus atklāt arī potenciāli bīstamus galvassāpju cēloņus, tāpēc par traucējošiem simptomiem ir jārunā.

Arī tas, vai apkārtējiem stāstām par savām ciešanām, ir izteikti personīgs jautājums.

Reizēm pacientiem kļūst vieglāk sadzīvot ar savu saslimšanu, zinot, ka ir arī citi cilvēki, kas piedzīvo ko līdzīgu.

Vērtīgi, ka, sanākot kopā aktīviem domubiedriem un entuziastiem, kuriem rūp galvassāpju pacientu ikdienas kvalitātes uzlabošana, ir dibināta Latvijas Galvassāpju pacientu biedrība. Vairāk par to iespējams uzzināt www.facebook.com/galvai.lv, rakstot pa e-pastu [email protected] vai zvanot pa tālruni 28397367. Tāpat ir pieejama slēgtā domubiedru grupa www.facebook.com/groups/Migrena.Atbalsts

 

Der zināt

  • Simptomi, kad steidzami jādodas pie ārsta (tā saucamie sarkanie karogi)
  • Pirmreizējas galvassāpes, īpaši vecumā virs 50.
  • Jaunas, nepazīstamas g-sāpes, iepriekšēju g-sāpju rakstura izmaiņas.
  • Strauji progresējošas, pastāvīgas g-sāpes.
  • Galvassāpes, kas saistītas ar drudzi, izsitumiem, spranda stīvumu.
  • Galvassāpes ar apziņas, jušanas traucējumiem, ar kādas ķermeņa daļas vājumu.
  • Galvassāpes ar bezsamaņas vai krampju lēkmi.
  • Stipras galvassāpes pie onkoloģiska procesa / imūnsupresijas / esošas grūtniecības / nesenām dzemdībām.
  • Galvassāpes ar redzes traucējumiem, plakstiņa noslīdējumu, acu ābolu kustību traucējumiem.
  • Stipras galvassāpes pie spiešanas (piemēram, tualetes apmeklējuma laikā), arī seksuālu aktivitāšu laikā.

 

Vērtīga lasāmviela

Seymour Diamond, MD and Mary A. Franklin. Headache through the ages.

Izdevēji: Proffesional Communications, Inc., 2005.

Par galvassāpēm cauri gadsimtiem.

Zem otrās: Maija Sepa. Migrēna. Izlaušanās

Izdevēji: BaibaBooks, 2017

Reāls, neizskaistināts un iedvesmojošs pieredzes stāsts.

Steve Haines, art by Sophie Standing. Pain is really strange
Izdevēji: Singing Dragon, 2015

Sarežģītie sāpju mehānismi skaidroti un atainoti (ar gaumīgām ilustrācijām) viegli uztveramā veidā. Sniegtas arī atsauces uz zinātniskām publikācijām.

 

Konsultējusi LĪGA MEKŠA, neiroloģe, neirosonoloģe, algoloģijas rezidente (GKneiroklīnika, D.A.P. sāpju klīnika, RAKUS “Gaiļezers”)

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Efekts parādās dienas laikā! Uz sāpošām vietām – teipi
Skatītājs jautā: Ko darīt, ja ir zems asinsspiediens?
Vai tiešām pilnmēness ietekmē cilvēka psihi? Skaidro psihiatrs
Keris par mediķu atalgojumu: Ir trīs iespējas – samierināties, streikot vai doties prom
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Līdz 2023. gadam viņš būs prom.” Bijušais MI6 vadītājs prognozē, ka Putins līdz gada beigām tiks nosūtīts uz sanatoriju
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Kariņš virzīs Eklonu iekšlietu ministra amatam
Ukrainā pirmajam par kara noziegumiem tiesājamajam Krievijas karavīram piespriež mūža ieslodzījumu
Otrdien gaidāmi vasarīgi laikapstākļi – termometra stabiņš pakāpsies virs 20 grādiem
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
Margita Krišjāne: Fotoizstāde par 1941. gada 14. jūnija deportāciju Uzvaras laukumā arī būtu īstajā vietā un īstajā laikā
Apcietina vīrieti, kurš piektdienas gājienā jaunietim uzbruka Ukrainas karoga dēļ
Atklāj, ar ko saistīta marta sākumā Pļavniekos notikusī Vaļagina slepkavība
FOTO. Latvijas hokeja izlase uzvar Lielbritāniju
Keris par mediķu atalgojumu: Ir trīs iespējas – samierināties, streikot vai doties prom
Atis Jansons: Ir Amerikas ceļu infrastruktūrā ļoti mīļa detaļa, kura nebūt nav dārga un mums lieliski noderētu
“Līdz šim Latvijas politika neko tādu nav pieredzējusi.” Vitenbergs atklāj, vai jūtas politiski nodots
Ukraina varētu iestāties ES 15-20 gadu laikā, prognozē Francijas Eiropas lietu ministrs
Skatītājs jautā: Ko darīt, ja ir zems asinsspiediens?
Polija nodevusi Ukrainai detaļas un bruņojumu iznīcinātāju “MiG-29” nokomplektēšanai
Uz Baltijas valstīm vairs neplūst Krievijas elektrība
Kariņš virzīs Eklonu iekšlietu ministra amatam
15:47
Otrdien gaidāmi vasarīgi laikapstākļi – termometra stabiņš pakāpsies virs 20 grādiem
14:44
Noved līdz uzvarai, pateicoties līdzjutējiem. Latvijas hokejisti ar lielām grūtībām uzvar austriešus un britus
14:26