Šajā izdales attēlā, ko Izraēlas armija izlaida 2024. gada 14. aprīlī, ir redzams Izraēlas gaisa spēku iznīcinātājs, kas atrodas nezināmā lidlaukā pēc misijas, lai pārtvertu ienākošos gaisa draudus.
Šajā izdales attēlā, ko Izraēlas armija izlaida 2024. gada 14. aprīlī, ir redzams Izraēlas gaisa spēku iznīcinātājs, kas atrodas nezināmā lidlaukā pēc misijas, lai pārtvertu ienākošos gaisa draudus.
Foto. Scanpix/Israeli Army / AFP

VIDEO. WP: Izraēla uzbrukuma laikā paļāvās uz kādu svarīgu instrumentu, bet Ukrainai tāda nav. Pasaules līderu divkosība? 59

Kad uz Izraēlu no Irānas, Irākas, Sīrijas un Jemenas tika raidītas raķetes un droni, tai palīgā nāca ASV un citi sabiedroto spēki.

Reklāma
Reklāma
“Putinam steidzami nepieciešama ārstu palīdzība – šoreiz viss ir nopietni.” Eksperts par situāciju Kremļa bunkurā 225
Kokteilis
11 interesanti padomi, kas palīdzēs jums izskatīties jaunākiem, nekā patiesībā esat
“Caur dupsi – tas speciāli!” Vēlo lidmašīnu reisu pasažieri negribētu būt ārzemnieku vietā
Lasīt citas ziņas

Teherāna uzbrukumam Izraēlā izmantoja īpašus Shahed tipa uzbrukuma bezpilota lidaparātus, pret kuriem Ukraina cīnās jau vairāk nekā divus gadus. Tieši tādus Krievijas Federācija izmanto gaisa uzbrukumu laikā. Lai aizsargātos pret šiem droniem, Ukraina paļaujas uz Rietumu partneru nodrošinātajām pretgaisa aizsardzības sistēmām, tostarp trim Patriot sistēmām. Par to raksta The Washington Post.

Kad Izraēlu kā mērķi skāra no Irānas, Irākas, Sīrijas un Jemenas raidītās raķetes un droni, tai palīgā nāca ASV spēki, Lielbritānija, Francija un arī Jordānija nestāvēja malā. Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēma Iron Dome un sabiedroto spēki notrieca 99% no aptuveni 300 raķetēm un droniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr atšķirības reakcijās uz uzbrukumiem Izraēlai un Ukrainai nepalika nepamanītas novērotājiem Kijivā. Pagājušajā nedēļā vien Krievija uz Ukrainu palaida gandrīz 130 bezpilota lidaparātus “Shahed”, 80 raķetes un 700 vadāmas bumbas, Ukraina šai laikā paļāvās uz savu karaspēku, tā spējām un sarūkošajām munīcijas piegādēm. Taču tūlītējā starptautiskā reakcija uz Irānas uzbrukumu Izraēlai pierādīja, ka modernā pretgaisa aizsardzība var glābt dzīvības.

“Visa pasaule ir redzējusi, ka Izraēla šajā aizsardzībā nav viena – tās sabiedrotie arī novērš draudus debesīs. Un, kad Ukraina saka, ka tās sabiedrotie nedrīkst pievērt acis uz Krievijas raķetēm un droniem, tas nozīmē, ka ir vajadzīga drosmīga rīcība, nevis plika retorika aizsargāt debesis, jo ne jau runas kavē ienaidniekam raķešu un dronu ražošanu,” tā izteicies Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Baidoties, ka tiešais konflikts ar Krieviju var pāraugt kodolkarā, ASV un citas NATO valstis vairākkārt ir noraidījušas ideju nosūtīt karaspēku tieši uz Ukrainu. Kad Francijas prezidents Emanuels Makrons nesen teica, ka nevajadzētu izslēgt karavīru nosūtīšanu uz Ukrainu, citi Rietumu līderi šo priekšlikumu ātri nosodīja.

Taču ne tikai Ukrainas amatpersonas pievērsa uzmanību notikumiem Izraēlā. Polijas ārlietu ministrs Radeks Sikorskis slavēja Izraēlu par uzbrukuma atvairīšanu. “Tagad būtu lietderīgi stiprināt Izraēlas pretraķešu aizsardzību un aprīkot Ukrainu ar līdzīgām sistēmām. Visvienkāršākā lieta ir atbloķēt palīdzības paketi Ukrainai un Izraēlai,” viņš rakstīja sociālajā tīklā X.

Kara izpētes institūts norādīja, ka Izraēlas veiksmīgā aizsardzība pret Irānas uzbrukumu “uzsver neaizsargātību, ko Ukrainas ģeogrāfiskā atrašanās vieta un Ukrainas pretgaisa aizsardzības lietussarga degradācija rada šīs valsts centieniem pašai aizsargāties pret regulāriem Krievijas raķešu un bezpilota lidaparātu uzbrukumiem”.

Reklāma
Reklāma

Grūtības rada Ukrainas ģeogrāfiskais tuvums Krievijai, jo raķetes un bezpilota lidaparāti bieži lido nelielus attālumus, un ukraiņiem ir tikai minūtes, lai reaģētu. Salīdzinājumam, Izraēlai un tās partneriem bija vairākas stundas, lai sagatavotos streikiem, norāda analītiķi.

14. aprīlī Irāna sāka masveida uzbrukumu Izraēlai. Uz šī fona saasinājušās runas par to, vai ASV Pārstāvju palāta apstiprinās palīdzības paketi, kas paredz atbalstu Izraēlai, Ukrainai un Taivānai.

Zelenskis uz šo norādīja kārtējo reizi, ka brīvās pasaules valstis var aizsargāt Ukrainu no terora, sniedzot atbalstu Izraēlai, kas nav NATO dalībvalsts. “Aizstāvot Izraēlu, brīvā pasaule pierādīja, ka šāda vienotība ir ne tikai iespējama, bet arī ir simtprocentīgi efektīva un iespējama Ukrainas pasargāšanā no terora, kura, tāpat kā Izraēla, nav NATO dalībvalsts un tam nav nepieciešama 5.panta aktivizēšana, pietiek tikai ar politisko gribu,” viņš uzsvēra.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.