Foto – pexels.com

Vecāku tuvība un bērns. Kā rīkoties neveiklās situācijās? 0

Piedzimstot bērniņam, mamma un tētis joprojām ir arī sieviete un vīrietis, kuri grib mīļoties, čubināties un baudīt tuvību. Taču nu uz viņiem gandrīz nepārtraukti raugās divas ziņkārīgas actiņas. Mulsinot – ko mazuļa klātbūtnē atļauties, bet ko nevajadzētu?

“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
Lasīt citas ziņas

Vismaz līdz gada vecumam vislabākā vieta mazulim ir vecāku gulta, jo, esot līdzās māmiņai un tētim, viņš jūtas visdrošāk – tā uzskata psiholoģe Vita Kalniņa. Taču pieaugušie parasti bažījas, ka mazulis pie tā pieradīs un gulēt atsevišķi negribēs. Kas tad notiks ar viņu seksuālo dzīvi?

Arī tad, ja bērna gultiņa turpat līdzās, tik ciešā tuvībā ar mazo vecākiem vairs īsti nav iespējams pilnvērtīgi izbaudīt mīlēšanos. Sanāk vien: kuš, kuš, ātri, ātri, ka tik nepamostas! Tādēļ visi trīs būtu ieguvēji, ja tētis un mamma mīlas rotaļām nodotos citā telpā.

Tā teorijā, bet praksē nereti nav tik vienkārši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Psihodinamiskajā psihoterapijā ir uzskats, ka, ieraugot vecākus seksuālas tuvības brīdī, mazulis var gūt dziļu psiholoģisku traumu un jau pieaudzis terapijas laikā šo notikumu nereti atceras kā lielu pārdzīvojumu. Savukārt dažas austrumu tautas dzīvo ar pārliecību, ka bērniem pastāvīgi jābūt vecāku mīlas rotaļu lieciniekiem, lai saprastu, ka tās ir dabiska un neatņemama ģimenes dzīves sastāvdaļa. Tur mazie pieaugušajiem seksa laikā pat pienes ūdeni un augļus. Vitai Kalniņai neviena no šīm galējībām nešķiet pieņemama – bērnam nebūtu ne jāredz, ne jādzird vecāku mīlēšanās. Mazais var nobīties, nesaprast, kādēļ tētis tā moka mammīti, ka viņa vaid. Lielākam bērnam, kurš jau zina, kas ir sekss, gluži dabiski ir ļoti mulsinoši un nepatīkami ko tādu redzēt.

Taču, ja mazais ienāk guļamistabā nepiemērotā brīdī, to nevajadzētu uzskatīt par traģēdiju – vecāki nedara neko nosodāmu vai pretdabisku. Tomēr bērns noteikti ir pelnījis paskaidrojumu. Ko stāstīt, atkarīgs no situācijas un atvases vecuma. Ja pieķertie ir dikti samulsuši, šis nebūtu īstais mirklis skaidrot, kas ir sekss. Bērns jūt vecāku emocijas, tādēļ viņam var izveidoties nepareizs priekšstats, ka dzimumattiecības ir kaut kas slikts un kaunpilns. Var teikt: mēs mīļojāmies. Taču, ja mamma ar tēti tobrīd bijuši skaļi un kaislīgi, mazajam šāds skaidrojums var nešķist ticams. Tad labāk sacīt: mēs ar tēti dauzījāmies, spēlējāmies. Bērns lieliski zina, ka, aizrautīgi rotaļājoties, mēdz būt visādas skaņas un trakulīgas kustības.

Daudzi bērna klātbūtnē apspriež savu seksuālo dzīvi krievu, angļu vai citā viņam nesaprotamā valodā, tomēr tā darīt nav vēlams. Mazajam tas rada spriedzi, trauksmi un nepatīkamas sajūtas. Intīmas sarunas vajadzētu risināt divatā.

Mācās mīļumu

Bērna klātbūtnē nav jāvairās apskauties, skūpstīties vai kā citādi izrādīt jūtas. Gluži pretēji, jo, vērojot vecākus, mazais mācās, kādām pieaugot vajadzētu būt viņa attiecībām ar otru pusīti. Daudzi pāri iet uz konsultācijām pie psihologa, jo ļoti ilgojas pēc mīļuma savstarpējā saskarsmē, taču neprot to izpaust, izrādīt. Viņu vecāki mazotnē nav parādījuši piemēru, kā tas ir – ikdienā būt mīļiem vienam pret otru, tādēļ tas nenāk dabiski. Vēlme slēpt maiguma izpausmes visbiežāk pārceļo no paaudzes paaudzē kā mantojums no laikiem, kad mīlināties atklāti nebija pieņemts.

Tēti, kas tev tur karājas?

Mazgājoties kopā ar bērnu, jaunie vecāki mēdz samulst – vai savi plikumi jāpiesedz? Vita Kalniņa ir pārliecināta, ka mazajam nāk tikai par labu, ja viņš gan tēti, gan mammu ir redzējis bez apģērba situācijās, kad tas ir iederīgi. Šādi viņš saņem vēstījumu, ka kails ķermenis ir dabisks un skaists un ģimenes lokā ir pieņemami to īpaši neslēpt. Tas veicina veselīgas seksualitātes veidošanos un sava auguma pieņemšanu. Bērniem, kuri nekad nav redzējuši savus vecākus kailus, ir pastiprināta, reizēm teju vai slimīga interese par citu plikumiem. Pamanot kādu kailu sauļojamies, vēlas piezagties tuvāk un palūrēt. Savukārt ķipari, kuriem bijusi iespēja brīvi aplūkot pliku mammu un tēti, savu zinātkāri jau ir apmierinājuši.

Sākumā, redzot vecākus bez apģērba, bērns, visticamāk, ieinteresēti pētīs, rādīs ar pirkstu un jautās, kas ir tas un tas. Kādus nosaukumus dot dzimumorgāniem, ir pašu brīva izvēle. Ja bērns vēlas tiem pieskarties, var atļaut. Taču uzreiz jācenšas novilkt zināmu robežu: negribu, ka tu mani tur rausti vai tausti. Tas ir nepatīkami un sāpīgi. Tā nevajag, jo tas ir mans.

Aptuveni sešu gadu vecumā bērns parasti sāk kautrēties citu klātbūtnē būt kails – grib aizslēgt vannas istabas durvis un mazgāties viens, pārģērbties tā, lai neviens neskatās. Mulst arī, redzot vecākus bez drēbēm. Tā ir normāla vecumposma īpatnība, kuru vajadzētu respektēt.

Ja vecāki kaunas no sava ķermeņa un kautrējas atkailināties, ir ļoti grūti iemācīt bērnam pieņemt savējo. Mamma, kura izmisīgi cenšas noslēpt katru sava auguma nepilnību, var sausu muti meitai stāstīt: badoties ir slikti; tu esi skaista un tev jābūt pašpārliecinātai. Vērojot viņu, meita saņem pavisam citādu vēstījumu: sieviete var justies labi un atkailināties vien tad, ja viņas augums ir perfekts. Vēlams, lai vismaz viens no vecākiem būtu gana drosmīgs. Ja tas sagādā grūtības abiem, pirtī vai citā piemērotā situācijā par pozitīvu piemēru var kalpot kāds cits mazulim tuvs pieaugušais, piemēram, krusttēvs vai krustmāte.

Kā nezaudēt kāri draiskoties

Jaunā māmiņa bieži vien ir tik pārgurusi, ka, vakarā ielienot gultā, vienīgā vēlme ir kārtīgi izgulēties. Pirmajos trīs mēnešos vai pat visu zīdīšanas laiku hormonālo izmaiņu ietekmē sievietei dzimumtieksme var būt pavājināta – tā daba cenšas pasargāt no jaunas grūtniecības iestāšanās. Vecāki daudz laika un uzmanības velta mazajam, krietni mazāk var atvēlēt viens otram. Tādēļ pēc dzemdībām pāra attiecības (ne tikai seksuālās) nereti pasliktinās. Visbiežāk abi jūtas vīlušies, jo gaidījuši, ka mazulīša ienākšana ģimenē viņus vēl vairāk satuvinās. Taču šie sarežģījumi ir tikai uz laiku un, pieliekot mazliet pūļu, attiecības ir iespējams atkal uzlabot, mierina Vita Kalniņa.

 Svarīgi atrast laiku ne vien seksam, bet arī pāra attiecību kopšanai. Kaut dažas minūtes dienā, lai parunātu nevis par pamperiem, bet apjautātos partnerim, kā jūtas, kā viņam klājas. Citādi ir risks atsvešināties un kādudien nonākt pie nepatīkamas atskārsmes: man nemaz negribas viņam pieskarties, nav par ko ar viņu runāt.

 Nevajadzētu aizmirst priekšspēles nozīmi. Uzbudinājumu iespējams kāpināt visas dienas garumā caur pieskārieniem, pavedinošiem skatieniem un balss intonāciju, netiešiem mājieniem, erotiskām īsziņām.

 Mēdz ieteikt šad tad atstāt mazuli pie omītes un pašiem doties izklaidēties vai pat tālākā ceļojumā. Tomēr līdz pusotra gada vecumam bērnam ilgstoša vecāku, īpaši mammas, prombūtne ir liels pārdzīvojums, vēl jo vairāk, ja viņi nav mājās arī naktī. Pirmajos mēnešos māmiņai emocionāli ir ļoti grūti uzticēt mazuli kādam citam un parasti viņa nemaz nespēj izbaudīt šādu divvientulību, visu laiku satraucas. Labāks risinājums ir mērķtiecīgi likt mazo gulēt laikus – astoņos, vēlākais deviņos, lai iegūtu brīvu vakaru, ko pavadīt divatā, iesaka psiholoģe.

 Sievietei var būt ļoti grūti atsākt normālu dzimumdzīvi, ja bijusi traumatiska dzemdību pieredze. Psiholoģiski bērniņa nākšana pasaulē arī ir seksuāls akts. Ja radības bijušas smagas un samocītas, māmiņa nav saņēmusi atbalstu, tikusi kaunināta vai bārta, pārdzīvotais pat līdzinās izvarošanai. Tādēļ var rasties pretestība vai pat riebums pret seksu. Atbrīvoties no negatīvajām izjūtām var palīdzēt psihologs vai psihoterapeits. Savukārt, ja dzemdību pieredze bijusi pozitīva, sievietes seksualitāte var uzplaukt vēl krāšņāka.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
Svētdien vietām uzspīdēs saule, Kurzemē gaidāmi nelieli nokrišņi
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 27
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 642
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 387
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Upēs pazeminājies ūdens līmenis
11:03
Vai cilvēki pandēmijas laikā sākuši vairāk ēst?
10:57
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
10:24