Vjačeslavs Dombrovskis dažādos politiskās karjeras brīžos

Vjačeslavs Dombrovskis: Vai neprofesionāļu valdība spēs piesaistīt investīcijas reģioniem? 10

Autors: Vjačeslavs Dombrovskis, politiskās kustības “Republika 2030” iniciators

Šodien mūsu rīcībā ir vairāk nekā pietiekami resursi tam, lai paredzamā nākotnē nodrošinātu strauju reģionu attīstību. Jo īpaši, ja Latvijas rīcībā ir gandrīz divi miljardi eiro Eiropas naudas no jaunā Atveseļošanas un Noturības Mehānisma (ANM) fonda.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Jautājums, vai to var izdarīt pašreizējā sadrumstalotā valdība, kur kreisā roka bieži vien nezina, ko dara labā roka un valdības vadītājs ir tik vien kā šīs raibās kompānijas moderators?

Uzlikt reģionus uz straujas attīstības ceļa ir ļoti ambiciozs mērķis un nopietns izaicinājums. Salīdzinot pēc teritorijas platības, Latvija ir tik liela kā divas Beļģijas. Jo lielāka teritorija, jo vairāk infrastruktūras nepieciešams uzturēt: ceļi, skolas, slimnīcas utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Beļģijas nodokļu maksātāju skaits ir vairāk nekā piecas reizes lielāks un kopējais resursu apjoms (iekšzemes kopprodukts – IKP) ir 16 reizes lielāks. Savukārt atalgojums Beļģijā vidēji ir vismaz trīs reizes lielāks.

Latvijas iedzīvotāji brīvi var pārcelties uz Beļģiju, protams, arī Beļģijas iedzīvotāji uz Latviju, taču nav pārsteigums, ka tieši Latvijas reģionu iedzīvotāju skaits strauji samazinās.

Tomēr šo ambiciozo mērķi par strauju reģionu izaugsmi Latvijā ir iespējams īstenot un tas ir jādara, ja vēlamies apturēt cilvēku aizplūšanu un domāt par to Latvijas iedzīvotāju atvilināšanu, kas devušies peļņā uz ārzemēm, jo reģionos gluži vienkārši nav darbavietu un iespējas nopelnīt iztiku.

Reģionu attīstības modelis ir balstāms uz trīs vaļiem: lauksaimniecību un mežsaimniecību, tūrismu un apstrādes rūpniecību. Lauksaimniecība un arī kokrūpniecība ir starp veiksmīgākām nozarēm pēdējo 30 gadu laikā.

Piemēram, lauksaimniecība ir vienīga nozare, kur pa šo laika periodu ir izdevies būtiski palielināt tirgus daļu pasaulē. Eksports uz vienu iedzīvotāju lauksaimniecībā jau šodien gandrīz sasniedz Zviedrijas līmeni. Diemžēl, pārējie divi attīstības vaļi būtiski atpaliek.

Tuvākajā nākotnē panākt būtisku izrāvienu darbavietu radīšanā reģionos varētu ar ārvalstu investīciju piesaisti rūpniecībā. Mācoties no tiem, kam izdevies to panākt – īpaši no Polijas un Lietuvas – ir skaidrs, ka svarīgākais priekšnosacījums ir tā sauktie industriālie parki.

Zemes gabali ar atbilstošo infrastruktūru – elektrības, gāzes, telekomunikāciju pieslēgumiem, pievedceļiem un pat gatavām rūpnieciskām telpām. Ārvalstu investoriem tā ir minimālā prasība, jo šādus risinājumus viņiem piedāvā vairākas valstis.

Šādu piedāvājumu sāku plānot vēl būdams ekonomikas ministrs tālajā 2014. gadā, bet neguvu atbalstu šo ieceri praktiski īstenot. Izveidojot Certus domnīcu, šī bija viena no pirmajām lietām, ko ierosinājām 2015. gadā.

Vēlāk – 2018. gadā, sadarbība ar Liepājas pilsētu Certus domnīca detalizēti pētīja industriālo zonu darbību Latvijā un citu valstu pieredzi.

Protams, investīciju piesaistei nepietiks tikai ar industriālo parku. Svarīgas ir arī loģistiskas izmaksas, lai piegādātu saražoto preci uz galvenajiem noieta tirgiem. Latvijā ir ostas un drīz būs arī RailBaltica.

Tikpat būtiska ir arī darbaroku pieejamība par saprātīgu samaksu, un pie industriālajiem parkiem jābūt arī profesionālās izglītības un augstākās izglītības iestādēm, kas spētu nodrošināt investoram nepieciešamu prasmju apguvi.

Nepieciešams arī konkurētspējīgs nodokļu piedāvājums – īpaši attiecībā uz investora peļņu.

Šādi industriālie parki un ārvalstu investoru piesaistes stāsti mums ir – bet tas diemžēl ir nevis valdības mērķtiecīgas politikas rezultāts, bet atsevišķu pašvaldību neatlaidības veiksmes stāsts, kas īpaši Jelgavā un Liepājā balstīts uz padomju laiku rūpnieciskās infrastruktūras mantojumu.

Industriālo investoru piesaiste nav „raķešu zinātne”, bet drīzāk mērķtiecības, iniciatīvas un neatlaidības rezultāts. Tomēr tikai pēdējos mēnešos šis jautājums beidzot nonācis līdz valdības dienaskārtībai un ANM plānā parādījušies atsevišķi elementi, kas varētu palīdzēt radīt tam nepieciešamus priekšnosacījumus.

Reģionālajiem industriālajiem parkiem pašlaik ir plānoti 80 milj. eiro, turklāt gandrīz 43 milj eiro ir ieplānoti mājokļu pieejamībai reģionos un 82.5 milj eiro – augstākajai izglītībai.

Ar skaidru reģionālas attīstības redzējumu un ANM finansējumu ir iespējams izveidot labu piedāvājumu investīcijām industriālajās ražotnēs. Industriālie parki ir jāveido pie reģionālajām pilsētām – Liepājas, Jelgavas, Ventspils, Valmieras, Daugavpils, Rēzeknes, iespējams, arī Jēkabpils.

Ar reģionālo mājokļu programmu pie šiem parkiem jāpalielina darbaspēka pieejamība, jāpiesaista augsti kvalificēti speciālisti. Jānodrošina reģionālo profesionālās un augstākās izglītības iestāžu kapacitāte šo parku tuvumā.

Ar šādiem priekšnosacījumiem dažu gadu laikā būtu iespējams piesaistīt nopietnas ārvalstu investīcijas, un radīt tūkstošiem labi apmaksātu darbavietu reģionos. Tas papildus radītu vēl vismaz tikpat daudz darbavietu apkalpošanas sfērā.

Bet, kas notiek, ja nav skaidras vīzijas, un labā roka nezina, ko kreisā roka dara? VARAM reģionālo industriālo parku plāns tika radīts uz ātru roku un tas skaidri parāda, ka tās autoriem nav reālas izpratnes ne par investoru mērķauditoriju, ne par konkurenci kaimiņvalstīs.

Kas ir vēl sliktāk – ministrija ir gatava izšķaidīt resursus pa visu Latvijas teritoriju, veidojot vairākus desmitus ‘pusfabrikātu’, kas nespēs piesaistīt nekādus ārvalstu investorus un visticamāk, stāvēs tukši vai arī konkurēs par ražotnēm no citiem Latvijas reģioniem.

Kāda jēga vienam reģionam ar jaunizveidoto industriālo parku pārvilināt ražotni no cita reģiona, kur šāda parka nav? Varbūt vienam reģionam tas ir ieguvums uz otra rēķina, bet valstij kopumā labākajā gadījumā rezultāts ir nulle.

Kas notiek ar mājokļu pieejamību? Pašlaik atbildīgā ministrija mājokļu politikai vispār neredz sasaisti ar industriālajām zonām. Sludinās konkursu – kuras pašvaldības izlozēs, tur arī kaut kas būs.

Starp citu, pēc Ekonomikas ministrijas aprēķiniem par plānoto summu būs iespējams nodrošināt maksimums 1023 zemas īres maksas dzīvokļus. Ja doma ir šādi, kaut kādas izlozes rezultātā aplaimot tūkstoti reģionos dzīvojošas ģimenes, kāds ir valstiskais mērķis?

Arī no vairākiem desmitiem miljonu augstākajai izglītībai nekas neliecina par ieceri stiprināt reģionālās augstskolas tā, lai tās varētu palīdzēt saviem reģioniem. No šī finansējuma lielu daļu, piemēram, iecerēts maksāt doktorantiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kādu laiku doktoranti augstskolās būs, bet kas pēc tam? Ja, saņemot doktora grādu un meklējot darbu, kādreizējais dāsni finansētais doktorants sapratīs, ka viņa ienākumi, kļūstot par docentu, krietni saruks, vai viņš joprojām paliks reģionā un sekmēs tā izaugsmi? Vai nedosies strādāt uz citu valsti?

Apkopojot minēto, Latvijā ir visas iespējas nodrošināt reģionu attīstību un labklājību, kā arī apturēt cilvēku aizbraukšanu. Taču to nedrīkst izšķaidīt bezmērķīgi, tāpēc nepieciešama valdības, atbildīga premjera un profesionālu ministru vīzija, skaidrs plāns un rīcība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 37
1 diena
Lasīt citas ziņas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Varam atkārtot!” Vai kara mājieni no Krievijas? Ko par 9. maiju Latvijā rakstīja krievu prese 19
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reaģējot uz kolēģu lēmumu atsaukt Vitenbergu, četri “KPV LV” deputāti pamet frakciju 3
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Siltais laiks šogad iestājās mēnesi agrāk nekā pērn! Cik ilgi tas turpināsies? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Divdesmitgadnieks pie BMW stūres uz Daugavpils apvedceļa pieķerts, braucot ar 190 km/h 2
2 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
“Lai tā trīc no aizliegto dziesmu skaņām un tinas viņu mutulī!” Kā latvieši pieskandināja svētkus aizliegtiem pantiem
17:05
LE
LETA
Ziņas
Reaģējot uz kolēģu lēmumu atsaukt Vitenbergu, četri “KPV LV” deputāti pamet frakciju 3
16:51
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Viņam ir pleca trauma, ko grib saārstēt!” Pasaules čempionātā bez Balcera
16:45
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 41
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB lietvedībā ir četri kriminālprocesi, kuros iesaistītas Rīgas domes amatpersonas 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu klasisks okupantu pēctecis.” Dombrovskis par savu ģimeni, 9. maija pasākumiem un kas krievvalodīgajos var radīt lielu naidu 40
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 6
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairojas bažas par “visaptveroša kara” sākšanos starp izraēliešiem un palestīniešiem 10
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātris “aiz slēgtām durvīm”! Kāpēc lielākā daļa teātru nav gatavi tuvākajā laikā nodot izrādes kritiķu vērtējumam?
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 5
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 35
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 28
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 23
7 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 3
6 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 34
22 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Valija, Ināra, Ina un Inārs 1
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 37
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības? 3
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 14
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
2 dienas