×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
17. jūnijs, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Mūsdienās “darbaļaužu atbrīvošanas” lozungs vairs nav lietojams. Atliek “tautieši” (12)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Pilsoņu un nepilsoņu savienības valdes loceklis Vladimirs Sokolovs.

Apzināti vai drīzāk neapzināti Latvijas Krievu kopienas priekšsēdētājs Vladimirs Sokolovs, sūtīdams vēstuli Saeimas Nacionālās drošības komisijai un citām institūcijām, bija izraudzījies īsti piemērotu laiku. Proti, tas notika neilgi pirms jūnija atceres datumiem. Šī sakritība mums dod iespēju vilkt dažas paralēles starp vēsturi un šodienu.

Jāatgādina, ka minētajā vēstulē tiek uzdoti jautājumi par Drošības policijas sniegto gada pārskatu. Sokolovs pārmetoši konstatē: “Drošības policijas ieskatā tas fakts, ka Krievija var izmantot tautiešu atbalsta politiku kā instrumentu savu ģeopolitisko mērķu sasniegšanai, padara personas, ko Krievija uzskata par saviem tautiešiem, par draudu Latvijas valsts drošībai.” No sacītā izriet, ka mazākumtautību iedzīvotājus uzlūko ar aizdomām tāpēc vien, ka tie rāmi kopj savu dzimto valodu un kultūru. Vēstules autors gan neslēpj, ka kopienā pastāv uzskati, kas, tā teikt, daļēji sakrīt ar Krievijas pozīciju (ar to laikam domājot arī atbalstu Putinam Ukrainas teritoriālās integritātes graušanā), taču šis aspekts esot sasaistīts ar vārda brīvību. Saprotams, Latvijā, nevis Krievijā.

Vispirms precizēsim, ka Maskava savu tautieši politiku ne vien “var izmantot” par instrumentu, bet to dara jau daudzus gadus. Pēdējā redzamākā tāda veida izmantojuma izpausme bija Krimas okupācija un aneksija. Kā arī “tautas republiku” izveidošana Donbasā. Nupat ir iezīmējusies tendence pastiprināti manipulēt ar Rietumeiropā mītošajiem tautiešiem, ko jau pamanījuši, piemēram, Vācijas plašsaziņas līdzekļi, drošības iestādes un pat parasti izteikumos ļoti piesardzīgie vācu politiķi. Viņi labāk par citiem zina, ka savulaik tautieši bija iecienītais nacionālsociālistu jājamzirdziņš un iegansts, lai sagrābtu svešas teritorijas jeb “vācu zemes” un iznīcinātu veselas valstis. Otrā pasaules kara sākumā, kad PSRS bija Vācijas sabiedrotā, Staļins rīkojās līdzīgi, atsvabinādams “kapitālistu jūgā” smokošos darbaļaudis, tomēr Kremļa propagandā parādījās arī tautiešu aizstāvības tēma. 1939. gada 14. septembrī, tātad dažas dienas iekams sarkanarmija okupēja Molotova–Ribentropa paktā tai paredzēto Polijas daļu, avīze “Pravda” īpaši uzsvēra, ka šī Vācijai pretoties nespējīgā panu Polija esot sagrauta, jo balstījusies uz “mazākumtautību apspiešanu”. Tā kā apspiestie Maskavas uztverē bija tautieši, tos vajadzēja steidzami glābt, ko Kremlis sev raksturīgajā manierē arī drīz paveica, un daudzi “atpestītie”, sevišķi ukraiņi, nonāca PSRS attālajos apgabalos. Mazliet vēlāk viņiem pievienojās pirmajā deportāciju plūsmā ierautie okupētās Latvijas pilsoņi.

Mūsdienās darbaļaužu atbrīvošanas lozungs vairs nav lietojams. Atliek “tautieši” kā viens no piesegiem agresīvai politikai. Būtu diezgan dīvaini, ja iestādes, kas atbild par Latvijas drošību, neņemtu vērā šo situāciju. Turklāt jāatceras, ka pirmie to paredzēja padomju disidentu pieredzi guvušie Krievijas krievi kā Sergejs Kovaļovs. Un tās bija ievērojamas Krievijas akadēmisko aprindu personības kā Andrejs Zubovs, kas saskatīja “zaļo cilvēciņu” izdarībās un oficiālās Maskavas retorikā līdzību ar pērnā gadsimta totalitāro režīmu piekopto praksi. Tāpat varam secināt, ka Kremļa sludinātajā “krievu pasaulē” (jeb civilizācijā, kam esot raksturīgs īpašs ģenētiskais kods ar papildu “garīguma hromosomu”) drīzāk iederas, teiksim, mūsmāju “Saskaņas” Ādamsons, nevis Kovaļovs vai Zubovs. Drošības riska faktors nav etniskā piederība, bet piesliešanās noteiktai ideoloģijai. Un arī politikai, kas radniecīga tai, kura Latvijā saistās ar 1940. gada jūniju. Uz šī pamata sabiedrības saliedēšana nesanāks.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. sarkanais terors, redzam visā pasaulē………………….

 2. Nabadzīgo zemnieku un zvejnieku vispasaules atbrīvošanas lozungs arī šodien ir spēkā! Tas apvienos nabaga latviešu zemnieku ar Pakistānas zemnieku un Mozambikas zvejnieku cīņai pret pasaules ļaunajām, imperiālistiskajām varām!

 3. Politkorektuma jēdzienu pirmie ieviesa amerikāņu komunisti,kuri to partulkoja no krieviskā -politpareizā:))….un tagad viņš pie mums ir atgriezies jau no rietumiem,kur liela daļa profesūras un “”intelektuāļu””ir kreisie…..smieklīgi!

 4. Klucis jau nezina 70-80. gadu Krievijas vēsturi. Varu atgādināt, ka Brežņeva politbirojs aizsūtija Krievijas ārlietu ministru Gromiko komandējuma uz 3 dienām uz Ameriku, tāpēc ka tas pretojās Krievijas karaspēka iesūtīšanai Afganistanā. Krievu karavīri arī pacentās ar napalmu izdedzināt veselus ciemus nogalinot tūkstošiem šo ciemu civiliedzīvitāju, sagraujot naturālo saimniecību un ekonomiku. Tur arī radās Islāma valsts pimsākumi, ar ko šodien jācīnās Amerikai un visām pasaules valstīm. Putins arī mēģina “zīmēties” ka cīnās pret šo sērgu, bet faktiski to atbalsta.

  • nemelo, trulais vankšķi, šodienas problēma ir nevien Volstrītas-Pentyagona zaglīgo salašņu varza, bet zviedreļu un žīdeļu augļojošie parazīti kas izzog nevien Latviju, bet visu Baltiju un cer paslēpties savās žurku alās ar sazagto un uzrīdīt izmirējus vienu otram, – jāsmejās !

 5. kam interesē lozungi, šmic? Tagad mieru nevajag, vajag demokrātiju, darbu nevajag- vajag cilvēktiesības, nākotni nevajag, bet vajag brīvību čūpstināt pipeli…noželojams laikmets, noželojami ļautiņi..

  • No tava komentāra ir acīmredzami, ka tu esi primitīvs postsovjetu deģenerāts ar zemu intelektu. Vai tad tu pats to neapzinies? Un vai tu tiešām nesaprpti, ka tava dzīves “kvalitāte” ir atbilstoša tavam jehūza “intelektam”?

  • nu, šmic, ūzas pillas? Netīrie zviedržīdeļu augļotaji ir LATVIJAS IENAIDNIEKS NR.1, UN TAS IR FAKTS .

 6. Vācija tikai tagad pamanījusi krievu patieso būtību,bet daudzi vēl tagad to neredz.Arī pie mums.

  • Iraka – Afganistāna – Lībija, – tur visur itin labi sajūt amerikanizācijas procesa sekas. Ir ar ko salīdzināt “krievu pasauli”.

   • Nemuldi. Visām problēmām cēlonis tur bija Ļaunuma Impērija PSRS un tagad ir tās turpinājums – Ļaunuma Impērija PSRS-2.

   • bet kas iesāka? Afganistānai bija karalis un miers – draudzīgas valstu attiecības ar PSRS. Tad iedomājās kaut kur Kremlī celt Afganistānā sociālismu un karali Zahīršahu gāza. Valsts jukas un ļaunuma impērijai nācās ievest karaspēku…celt sociālismu un sākās…
    Protams austrumos ne tik vienkārši kā manis sacītais.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Lielākais pelnītājs

No Latvijas pašvaldību vēlētajām amatpersonām lielākos ienākumus pagājušajā gadā guvis Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”), liecina aģentūras LETA apkopotie dati no amatpersonu deklarācijām. A. Amerika ienākumi pērn bija 616 386 eiro un 35 250 ASV dolāri. Lielus ienākumus Amerikam nodrošinājuši procenti no nebanku kreditētājiem un vērtspapīru portfeļa realizācijas. Pērn no ātro kredītu uzņēmuma AS “4finance” procentos viņš ieguvis 35 250 ASV dolārus, no “Mogo” – 205 000 eiro, no darījumiem “Swedbank” ar vērtspapīriem – 335 000 eiro. Vismazāko summu – gandrīz 29 000 eiro – vicemērs saņēmis algā Rīgas domē.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+