Kultūra
Mūzika

Baltijas mūziķi un mākslinieki festivālā “Via Baltica” 16

Publicitātes foto

Arī šogad, pieminot vēsturisko akciju “Baltijas ceļš”, no 18. līdz 27. augustam Liepājā un Kuldīgā norisināsies festivāls “Via Baltica”. Tas arī šogad pulcēs māksliniekus no Baltijas valstīm – notiks divas izstādes un astoņi koncerti. 1. augustā, koncertzālē “Lielais Dzintars” festivālu atklās viesi no Igaunijas – vokālais “a cappella” sekstets “Estonian Voices”, kura skanējums atzīts par unikālu ne tikai Eiropas, bet visas pasaules mērogā. Vairāki festivāla notikumi iecerēti bez maksas.

Festivāls “Via Baltica” jau vairākus gadus notiek augusta beigās, kad tiek pieminēta Baltijas valstu brīvībai tik nozīmīgā vēsturiskā akcija “Baltijas ceļš”. Katru gadu tajā uzstājas izcili Baltijas valstu mūziķi un mākslinieki, festivāls pulcē vairākus tūkstošus plašu auditoriju koncertos, izstādēs un citos kultūras pasākumos.

“Šogad uz festivālu “Via Baltica” ieradīsies Baltijas valstu izcilākie mūziķi: no Igaunijas viesosies “Estonian Voices”, savukārt Lietuvu pārstāvēs viens no izcilākajiem un universālākajiem lietuviešu pianistiem Petrs Geņušs. Tikmēr no latviešu mūziķiem festivālā varēs baudīt klavieru kvarteta “Quadra”, vokālās grupas “Framest” un citu mākslinieku izpildījumu,” stāsta “Via Baltica” rīkotāja Dace Bluķe.

Šā gada festivālu koncertzālē “Lielais Dzintars” 18. augustā atklās igauņu vokālais “a cappella” sekstets “Estonian Voices”. Koncerta programmu veidos gan oriģinālkompozīcijas un tautasdziesmu aranžējumi, gan arī labi pazīstami pasaules mēroga mūzikas hiti. Par “Estonian Voices” izcilību liecina fakts, ka viens no “a cappella” žanra pasaules līderiem un “The Real Group” dibinātājiem Peders Karlsons ir atzinis “Estonian Voices” vokālo skanējumu par unikālu ne tikai visas Eiropas, bet pasaules mērogā. Grupa pēdējos gados ar panākumiem ir koncertējusi visā Eiropā, 2013. gadā mūziķi pat tika uzaicināti kā viesmākslinieki vokālā kvarteta “New York Voices” koncertā, iekarojot plašas auditorijas simpātijas.

Festivālā gaidāms arī Latvijas klavieru kvartets “Quadra” (Arvīds Zvagulis – vijole, Pēteris Trasuns – alts, Kārlis Klotiņš – čells, Rihards Plešanovs – klavieres). Viņu izpildījumā – demokrātiska laikmetīgā mūzika.

Koncertprogrammā līdz ar Volfganga Amadeja Mocarta klavieru kvartetu iekļauti 20. un 21. gadsimta kamermūzikas šedevri, kas ar savu neapšaubāmi augstvērtīgo māksliniecisko kvalitāti gan spēj uzrunāt klausītājus, kam nav iepriekšējas laikmetīgās mūzikas klausīšanās pieredzes, gan neliek vilties arī izsmalcinātiem avangarda cienītājiem. Goda vietā likta latviešu mūzika, lielāko programmas daļu atvēlot Pētera Vaska klavieru kvartetam.

Bēthovena vēstules izspēlēt un lasīt sola trīs latviešu mūziķi – Egīls Šēfers (klarnete), Dace Zālīte (čells), Toms Ostrovskis (klavieres) kopā ar konferansjē un Bēthovena vēstuļu lasītāju Orestu Silabriedi. Programmā savādais jaunības dienu Pēteris Vasks, sirdsskaidrais Ēriks Ešenvalds, koķetais Pēteris Plakidis un pārpasaulīgais Arvo Pērts. Bet pāri visam – Bēthovens, vienmēr pilns spēka, dzīvības un liesmu.

Liepājas koncertzāles “Lielais Dzintars” kamerzālē vasaras mūzikas pērles izskanēs brīnišķīga dueta – pianistes Lienes Circenes un čellista Ivara Bezprozvanova – sniegumā.

Kā ierasts, festivāls “Via Baltica” 27. augustā vainagosies ar koncertu Baltijas jūras krastā, kur Liepājas pludmalē pie pieminekļa bojāgājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem koncertēs vokālā grupa “Framest”.

Festivālā būs aplūkojamas divas izstādes, kas pieejamas bez maksas. Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” gaidāma izstāde “Baltijas brīvības ceļš”. Izstādi sagatavojis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs kā veltījumu “Baltijas ceļa” 25. gadadienai, plašākā vēsturiskā retrospekcijā atskatoties uz Molotova–Ribentropa pakta un tā slepeno papildprotokolu sekām Austrumeiropas 20. gs. vēsturē, kā arī Baltijas valstu sadarbību.

Savukārt izstādē “Pateiktais klusums” Liepājas “Promenade Hotel” Hika spīķera terasē un Vites spīķerī skatāmas divu lietuviešu grafiķu Neringas Žukauskaites un Kristīnas Norvilaites grafikas. Izstādes darbi radušies, iedvesmojoties no plaša tēmu klāsta – klasiskās mūzikas, kosmosa, ceļa norādēm, kas karstā vasaras dienā ar krītu zīmētas uz asfalta. Abu mākslinieču personālizstādes notikušas vairāk nekā 20 valstīs un dalība grupu izstādēs vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē.

Festivāla ietvaros Liepājas kinoteātrī “Balle” būs skatāma arī režisora Pētera Krilova dokumentālā filma “Uz spēles Latvija”, kas ieguvusi balvu “Lielais Kristaps” par 2014. gada labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu. Te režisora personiskais stāsts par tēva nāvi čekas represiju kampaņā cieši savijas ar Padomju Latvijas čekistu viltīgo spēli pret zviedru–angļu–amerikāņu izlūkdienestiem.

Kā ierasts, festivāls “Via Baltica” 27. augustā vainagosies ar koncertu Baltijas jūras krastā, kur Liepājas pludmalē pie pieminekļa bojāgājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem koncertēs vokālā grupa “Framest”.

 

Varbūt noder!!

“Via Baltica” programma

Līdz 31. VIII Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” izstāde “Baltijas brīvības ceļš”

Līdz 3. IX “Promenade Hotel” Hika spīķera terasē un Vites spīķerī izstāde “Pateiktais klusums”

18. VIII 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” “Estonian Voices” koncerts

19. VIII 19.00 Liepājas koncertzāles “Lielais Dzintars” kamerzālē “Demokrātiskā laikmetīgā mūzika”

20. VIII 13.00 Kuldīgas mākslas namā “Demokrātiskā laikmetīgā mūzika” (bez maksas)

20. VIII 16.00 Kuldīgas mākslas namā koncerts “Bēthovena vēstules”

20. VIII 19.00 Kuldīgas novada domes zālē “Vasaras pērles” (L. Circene, I. Bezprozvanovs)

23. VIII 16.00 Liepājas kinoteātrī “Balle” filma “Uz spēles Latvija” (bez maksas)

23. VIII 19.00 Liepājas koncertzāles “Lielais Dzintars” kamerzālē “Jūra mežā” (P. Geņušs, Ļ. Mockūns, Lietuva)

25. VIII 19.00 Liepājas koncertzāles “Lielais Dzintars” kamerzālē “Vasaras pērles” (L. Circene, I. Bezprozvanovs)

27. VIII Liepājas pludmalē “Senās uguns nakts” – vokālā grupa “Framest”

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 25

 

LA.lv