×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
9. decembris, 2015
Drukāt

Leons Taivāns: Bēgļi sliecas pievienoties krievvalodīgajiem (36)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas vadītājs Leons Taivāns

Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas vadītājam Leonam Taivānam kā vēsturniekam esot interesanti vērot Eiropu, kur pašreizējā bēgļu krīze viņam atgādinot Romas impērijas norietu un krišanu. Skepsi profesors pauž arī par musulmaņu integrāciju latviskajā kultūrvidē, jo pieredze liecina, ka viņi sliecas pievienoties krievvalodīgajiem.

“Eiropa mirst demogrāfiski un ekonomiski,” Eiropas Parlamenta deputāta Roberta Zīles rīkotajā konferencē par migrācijas krīzes Eiropā izaicinājumiem un risinājumiem sacīja L. Taivāns. Profesors norādīja uz kādu karti, kurā Latvija, pārējās Baltijas valstis un Polija un Čehija minētas kā drošas – ar zemiem terorisma draudiem. “Drošība ir arguments, ar kuru varam operēt, lai mazinātu imigrantu plūsmu,” piebilda profesors. PSRS laikos Latvijā izveidojusies neliela PSRS musulmaņu kopiena, kura pārstāv mierīgu un sadzīvisku islāmu, tāpēc pagaidām draudi no tā nerodas. Taču tie var pieaugt, ja Latvijā izveidotos kopiena, kuras biedri varētu ietekmēties no fanātiķiem. Par islāmticīgo bēgļu integrāciju Latvijas sabiedrībā L. Taivāns ir skeptisks. “Latvijas lielākajās pilsētās dominē nelatvieši. Latvijā nav iespējams integrēt vēl vienu grupu. Tas situāciju destabilizēs vēl vairāk. Pēc teorētiskiem un praktiskiem apsvērumiem, bēgļi sliecas mācīties krievu valodu un pievienoties krievu kopienai. Nedomāju, ka tas būs par labu latviešu nacionālajai identitātei,” uzskata profesors. Tāpat integrācijas procesu varot pasliktināt arī tas, ka islāma zemes izceļas ar zemu lasītprasmi. Arī starp musulmaņiem, kas apmetušies Vakareiropā, valdot liels bezdarbs, un viens no iemesliem ir viņu mazizglītotība. “No dažādiem avotiem dzirdam, ka lielākā daļa musulmaņu ir miermīlīgi, taču tas ir klusējošs un pasīvs vairākums, kas neiebilst pret radikālismu. Arī PSRS sastāvēja no klusējoša vairākuma,” uzsver L. Taivāns, piebilstot, ka šis musulmaņu klusējošais vairākums nenāk klajā ar iniciatīvām un aktīvi nenosoda terora aktus – viņi turpina dzīvot tālāk savu ikdienas dzīvi. Profesors konferencē atkārtoja jau iepriekš izplatīto domu, ka islāmisma ideoloģija ietver sevī pretestību un vardarbību: “Islāms kā reliģija satur struktūras, kas sastāv no vardarbības. Džihādam nav jāizpaužas kā fiziskai varmācībai, tomēr pat mierīgs džihāds ietver agresijas elementus (..). Lielbritānijā musulmaņu kopienas atsakās integrēties, tur ir papilnam tā saucamo tabu zonu, kuras policija nekontrolē un kurās valda šariata likumi. Ziemeļvalstīs ir apklusuši baznīcu zvani, lai neradītu neērtības musulmaņiem. Tomēr pašiem musulmaņiem vajadzētu reaģēt, kad viņu mošejās kāds sāk sludināt radikālas idejas. Tas būtu jādara ummai (ticīgo kopienai. – Ģ. V.), kas sastāv no miermīlīgajiem musulmaņiem.” Miermīlīgas islāma izpausmes ir vērojamas lielākajā musulmaņu valstī Indonēzijā, kur tas nav karojošs un ar tām ir iespējams sadzīvot. Taču no Indonēzijas mēs bēgļus negaidām.

Migrācija mūsdienās kļuvusi par ienesīgu biznesu cilvēku kontrabandistiem. Žurnāla “Newsweek” žurnālists Alekss Perijs, kurš daudzus gadus pētījis cilvēku kontrabandas tīklus un organizēto noziedzību, norāda, ka Āfrikā darbojas kāds etiopietis, kurš organizējot cilvēku kontrabandu uz Eiropu, un viņa darbības atgādinot tūrisma aģentūru. Par šo kungu zināms maz, likumsargiem neesot pat viņa fotogrāfijas. A. Perijs sacīja, ka cilvēku kontrabandisti Etiopijā esot spējīgi sadarboties arī ar korumpētiem diplomātiem, kuri var tā saucamajiem patvēruma meklētājiem nodrošināt vīzas un iespēju ieceļot Eiropā ar lidmašīnu. Tāpat A. Perijs kliedē mītu par to, ka patvēruma meklētāji no Subsahāras un Sāhelas reģiona bēgot no nabadzības vai kara. “Tie nav nabadzīgi afrikāņi, bet vidusšķiras pārstāvji, kas dodas uz Eiropu,” saka A. Perijs. “Viņi lūkojas uz Eiropu, jo tur var labi nopelnīt, bet skatās atpakaļ uz dzimteni, jo, kad būs sapelnījuši naudu, viņi plāno atgriezties dzimtenē – uzcelt skaistāko māju un apprecēt glītāko ciema meiteni. Parasti tā ir otrā vecākā vīrišķā atvase ģimenē, ar kuru var riskēt kā ar spēļu likmi. Tiek pieļauts, ka viņš var atgriezties un var arī neatgriezties,” piebilst A. Perijs.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Mani arī bēgļu jautajums nodarbina pēdējās dienās..
  Vēl viens skatījums – musulmaņi ir diezgan tuvu katolicismam un pareizticībai, bet stipri atšķirās no protestantisma – tas viss var liecināt, ka viņi tiktiešām ja integrēsies, tad tikai Latgalē un Latvijas lielākajās pilsetās. Latviešu protestantiem (galvenokārt luterāņiem un kas vēl te – baptistiem un adventistiem) būs grūtāk..
  Savukārt jauns musulmanis ir princibā ateists..
  Domāju ka tas būtu loģiski, ja viņim ar krievvalodīgajiem būs labāks kontakts..

 2. По теоретическим и практическим соображениям беженцы стремятся изучать русский язык и присоединяться к русской общине. Не думаю, что это пойдет на пользу национальной идентичности латышей»

  А зачем им изучать язык исчезающих латышей?! Кто знает, сколько их в мире, этих лаптышей?

 3. Valmieras deputātiem ir vēsturiska iespēja izvairīties no destabilizācijas nākotnē Valmieras reģionā, beidzot saņemoties un slēdzot pagaidām pustukšo Valmieras krievu vidusskolu pilsētā, kurā latviski runā 95% iedzīvotāju. Kāpēc Valmierā jāsaglabā iespēja atražot krievu pasauli, kurai saskaņā ar prof. Taivāna vārdiem, pievienosies šeit ieplūstošie islāma pasaules pārstāvji? Ja analizē profesora Taivāna teikto, jāsecina, ka tieši krievu skola Valmierā rada bažas, ka tā varētu būt tā vieta, no kurienes augs un pletīsies krievu + islāma pasaule Valmierā, jo islāmticīgie tiecoties pievienoties tieši krievvalodīgo videi. Citur Latvijā tas jau sācies. Vai Valmierai arī to vajag? Un citām Latvijas pilsētām – Jēkabpilij, Aizkrauklei, Baložiem, Strenčiem, Ogrei, Līvāniem, Preiļiem utt. Ādažiem, Mārupei, Ulbrokai, Tetelei u.c.?

 4. Taivāns, kā vienmēr pasaka PATIESĪBU!

 5. Ernis Purnis
  09.12.2015 01:26

  Šie senie fakti ir “jaunums” tikai neko zināt negribošiem un truliem ļautiņiem, jo mūsu vecāko paaudžu cilvēki stāstija mums neskaitāmus faktus par Latvijas milzīgo izaugsmi, par lielisko uzplaukumu pirms krievu sarkano briesmoņu iebrukuma un atbaidošās šo barbaru okupācijas! Un šodienas zemais līmenis visās dzīves jomās tikai aklajiem vai kangariem ir jāizliekas par ko nesaprotamu , jo tie paši posta vaininieki – psrs krievi ar atvasēm joprojām PRETTIESIKI ir VĒL tepat. Un kaut uz mūsu tautas iznīcības un degradācijas rēķina viņi paši gan tapuši cililizētāki gadu desmitiem esot Eiropā, kaut viņu izkropļotā un starp mums – eiropiešiem ikdienā, sekas manāmas izskatā, apģērbā, pat uzvedībā daļēji, bet tas arī pārsvarā viss. Nedaudz uzlabotā, tomēr milzīgā šo viņu psrs dogmās, NEmorālē dresētā masa velk mūs kā akmens uz grunti, jo to attieksme prêt valsti, nodokļiem, joprojām svešā mentalitāte, lielais kriminālais % kvantums un kremļa uzturētais naids un necieņa pret visu latvisko vai nekrievisko dara savu un tikai un vienīgi tāpēc esam tur kur esam –postā, nabadzībā uz morālas un fiziskas iznīcības sliekšņa!
  Kamēr BEIDZOT mūsu tauta nesapratīs, ka no tiem atbrīvot valsti, tas ir PIRMAIS DARBS, ko MUMS KOPĀ jāpiespiež valdībai veikt. Un KOPĪGI nometot valdību un visu viņu puvušo sistēmu, ja tie turpina nodot tautu un valsti! Vēlāk to pašu kursa maiņu jāizdara par nelietīgo migrantu uzspiešanu valstij pret visas tautas gribu un vienīgi šo valdošo draņķu labklājības interesēs. Un tad ar citiem, godīgiem cilvēkiem amatos valstī varētu sākties lēna augšupeja! Bet CILVĒKI MĪĻIE mums to jādara pašiem, cits NEVIENS MŪSU VIETĀ TO NEDARĪS!

 6. Latvijā latviešiem jārun;a tikai latviski, kauns klausīties, kā valsts personas ar žurnālistiem run;a kriviski,

 7. Mums tāpat visi nelatvieši ir krievi, kuri jāsūta uz Krieviju, ja kaut kas te nepatīk

 8. Kā krievvalodīgajiem?
  Valdība taču jau pieņēma lēmumu ka bēgļi un patvēruma meklētāji mācīsies kopā ar latviešu meičām

 9. Profesors, bezšaubām. Tie laimes mekletāji, kas ieradās pa meža taciņām no Krievijas, ir jau kādu laiku dzīvojuši Krievijā, un krievu valodu ir iemācījušies. Visiem ir zināms, ka ar arābu valodu un pretīmnākšanu šiem cilvēkiem Krievijā nav pieņemts. Tur neviens neauklējās un neveidoja visādu fondus, kā viņiem palīdzēt, kā tas notiek šodien Latvijā. Tiek aizmirsti mūsu pašu pensionāri, slimie un bērni, lai tikai varētu pielaizīties laimes mekletājiem un nokāst no saziedotiem fondiem naudu saviem NVO. LAbdarība un daudzie ziedojumu fondi, kas ir izveidoti Latvijā – ir krimināli, bet valdība to neredz.

 10. Par 1918.gada Latviju! Atbildēt

  Saeima, kā vēl var būt Latvijā nelatviskas skolas un PII ???? Jums kauna nav ???
  Latvijā pēc Tautas skaitīšanas datiem tautība latvietis 1920.gadā bija 1,16 milj.; 1925.-1,35 milj.; 1930.- 1,39 milj.; 1935.- 1,47 milj.; 2000.- 1,37 milj.; 2011.- 1,29 milj. !

  • Pēc Tautas skaitīšanas datiem tautības krievs un baltkrievs Latvijā 1920.gadā bija 0,20 milj.; 1925.- 0,23 milj.; 1930.- 0,24 milj.; 1935.- 0,23 milj.; 2000.- 0,80 milj.; 2011.- 0,63 milj. !

  • Mācīties ģimenes valodā Atbildēt

   Brīvvalsts izglītības likumdošana paredzēja, ka bērni skolās mācās savas ģimenes valodā
   Attiecīgi, bija ļoti daudz krievu skolu un Ulmaņlaikos Latvijā krievu skolu bija pat vairāk nekā tagad

   • Nav tāda valoda (ģimenes) Atbildēt

    Valsts valodas (latviešu valodas) likums neattiecas uz valodu lietošanu Latvijas iedzīvotāju neoficiālajā saziņā, nacionālo un etnisko grupu iekšējā saziņā, kā arī reliģisko organizāciju dievkalpojumos, ceremonijās, rituālos un cita veida reliģiskajā darbībā.

    Ārvalstu speciālistiem un uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) ārvalstu pārvaldes locekļiem, kuri strādā Latvijā, jāprot un jālieto valsts valoda tādā apjomā, kāds nepieciešams viņu profesionālo un amata pienākumu veikšanai, vai pašiem jānodrošina tulkojums valsts valodā.

    utt.

    likumi.lv

    • Likumā „Par Latvijas izglītības iestādēm” (1919. gada) bija teikts, ka „visās obligātajās skolās apmācību jāīsteno audzēkņu ģimenes valodā” un, ka „iestādes uztur tik daudz obligāto skolu katrai tautībai, cik tas nepieciešams visu bērnu izglītošanai, izejot no pastāvošo likuma nolikumiem.”

 11. Man tas jau bija skaidrs, kad TV no Muceniekiem rādīja bēgļu apmeklēto mucenieku bodīti, kur saimnieko ķoķa dusja.Bet komentārus jau lasa tikai plebeji, kuri neko no pasaules gudrībām nesaprot.116 gudrajām galvām tādas lietas nesaprast, jo visam jānotiek tā kā viņi to paredzējuši, bet ja nesanāk, tad kas to varēja zināt?

 12. Piekrītu profesoram. Pat nezinu,ko teikt! Varbūt ir vīzija,kas būs tālāk?

  • “Kas būs tālāk?”
   Domāju, ka tālāk mums (un visai Eiropai) būtu “jātinas vaļā” no tās globalizācijas (kā no politiskas avantūras) un jāatjauno pārtrauktās attīstības dabiskie procesi, – tautu etniskā integrācija. Nekāda “politiskā integrācija” taču nedrīkstētu to pārtraukt vai likvidēt, jo katras tautas valodu un kultūru attīsta viņu etniskā, bet ne politiskā integrācija. Un Saeimas vēlēšanās būtu jāseko poļiem un jābalso par nacionālu attīstību, un punkc (.)

 13. Īsāk sakot – muslimu “bēgļi” ir tāds pats ļaunums kā latviski nerunājošie krievvalodīgie okupanti un kolonisti. Kamēr viņi būs Latvijā – latviešu tauta lēnām izmirs.

  • Protams, ka tā tas ir.

   • Te visi grib cīnīties ar sekām, piemirstot par iemesliem
    Kas organizēja(apmaksāja) karu plaukstošajā Sīrijā?
    Kas organizē un apmaksā bēgļu kontrobandu un virzību uz pulcēšanās vietām Vācija , Zviedrija?
    Kurp viņus tālāk virzīs , arī no Latvijas placdarma?
    Atgādinu vēsturi, paudze ir 24-25 gadi, ar to pietiek, lai to nozombēt un virzīt arī pret bijušo kaimiņu, vai draugu.
    1917 – 1941 = 24.gadi
    1991 – 2015 = 24.gadi
    Nu ko atliek sagaidīt 1945, kurš beigsies kā parasti, par prieku organizātoram un par nelaimi visiem dalībniekiem

  • Savs labums no tā arī ir iespējams. Tie “patvēruma meklētāji” var radīt neertības mūsu atbrīvotājiem. Ne jau tā patās viņi uztraucās. Kā saka: ķīli izsit ar ķīli.

  • es-pareizi

 14. Ja latviešus okupācijas laikā neviens ne gribēja, ne spēja integrēt krievos, kapēc domājat, ka krievus, poļus, vāciešus , vai sīriešus iespējams integrēt latviešos?
  Vai latviski runājšu papagaili var uzskatīt par latvieti?
  Vai kurlmēms var būt latvietis?
  Vai Līvu izpildītā, uz turkmēņu dzejnieka vārdiem uzrakstītā dziesma “Dzimtā valoda” attiecas tikai uz latviešu?
  Vai tikko uzbūvētais musulmaņu dievnams sarkanajā laukumā kaut kā apdraud krievus?
  Kapēc čečeni musulmaņi ir gatavi šaut uz CIP finansētiem kaujiniekiem, musulmaņiem kurus regulari rebrendē no Akaidas, ISIS, lidz Daesh?

  • Parasti jau troļi ir mazliet zinošāki. Līvu izpildītās “Dzimtās valodas” autors ir nevis turkmēnis, bet moldāvs. Pats biju klāt sporta pilī mikrafona aptaujas noslēguma koncertā, kur džeks vēsi moldaviski pateica savu sakāmo.

 15. Valsts valodas likuma pārkāpējus jāsoda stingrāk.Okupācijas spēku uzrakstītu Latvijas vēsturi ,ko var brīvi iegādāties jau vairs nepamana.Latviešu piejaucēšana nepareizajam jau vairs netiek uzskatīta par pārkāpumu.No galvaspilsētas nāk arī tādas samazgas kā izklaides raidījumu nosaukumi :”Izklausies redzēts”,”Ko notiek?” un tīši nepareiziem burtiem rakstīti kafejnīcu , frizētavu un filmu nosaukumi.Latviešu alfabetā nav burta ,lai nodemonstrētu filmas “Melu laboratorija” izkropļotu virsrakstu. Kur ieguvuši diplomus valsts valodas skolotāji,ja nevar iemācīt pareizu “ka”un “kad “lietojumu ? Muļķībai patiesi nav robežu.

 16. šo var jau redzēt, piemēram, Maskačkā, kur šie Kaukāzu valstu studenti un citi melnie jau tusējas ar vietējiem urļikiem. Tāpat kopā par Origo klaiņo. Nekādas vēlmes integrēties.

 17. Varbūt LA apvienot ar NRA. Tēmas vienādas, visi tie paši vecie marasmātiķi, nedomājoši žurnālīsti, maz sapratnes par notikumiem valstī!

 18. man par to šaubu nebija ne-1-u brīdi! un in†egrēsies viņi meķos – Brīvvalsts meķos, kā zināms, valsts valoda okupan†u un viss meķu kon†ingen†s “Sovaku Cen†ra” elek†orā†s!

 19. Paliek jautājums vai latvijas krievos intrigrēti musulmaņi pieņems pareizticību? Šī procesa sākumā abas kopienas var tuvināt mūžīgi dzīvais murgs ķa jādzīvo starp latviešu ,,fašistiem,,.Nedomāju ,ka alaha pielūdzēji pāries pareizticībā,tā kā viņu starpā vēlāk konflikts neizbēgams,bet tas ir ‘tālākas nākotnes jautājums,kad pēdējais latvietis būs lidostā izslēdzis gaismu.

 20. Ir vērts uzklausīt, saskatīt. Tikai tie varneši ar darījumiem aptumšotām acīm…

 21. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Piemirsās Jelgava, Olaine un daudzie Pierīgas miesti, arī visas Tūjas, Lodes, Kalnciemi u.t.t.

 22. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Noņemu cepuri Taivāna kunga priekšā, taču nav jābūt profesoram, lai izprastu, kam piesliesies musulmaņu bēgļi un arī visi pārējie. Cilvēks tā ir no Dieva ieriktēts, ka viņam patīk stiprie. Šoreiz stiprais ir krievu valoda. Mēs, latvieši, Rīgā, Liepājā, Jūrmalā, Ventspilī un visā Latgalē darām visu, lai latviešu valodu pēc iespējas ātrāk aizmirstu pat ”tīrasiņu” latvieši. Ko tad mēs gaidām no iebraucējiem?!
  Par piesliešanos stiprākam- uz Īriju sēņot ir aizbraukuši tūkstošiem latviešu. Jautājums- kam viņi ir pieslējušies? Vai tiešām īriem?!

 23. To jau es paredzēju. Vienotībnieki un zaļzemnieki, pretodamies progresīvai valsts valodas ievešanai visās valsts skolās (kā tas ir visās citās zemēs), novedīs Latviju pie iznīcības kā latvisku valsti.

  • Tā nojaušu, ka Tu par “progresīvo” domā krievu valodu? Pie mums tā ir okupantu valoda un tikai. Neviens nepretojās pret angļu un vācu valodām, kuras noteikti vēl “progresīvākas”. Latvijas nākotne ir vakaros. Citi ceļi ir iz pazušanu. Ar islamistiem nekādu neskaidrību nav, proti, viņi cer uz lielu darba pieprasījumu Krievijā un otrs – nevajag aizmirst ka PSRS centīgi un pa velti pieplūdinājusi visu pasauli ar savu propagandu, kur darba cilvēka tiesības un gaiša nākotne ir plaši aprakstītas. Pat Eiropā dažš labs šodien nesaprot, kāpēc mēs esam atteikušies no tādas nākotnes.

Draugiem Facebook Twitter Google+