Uncategorized

Dziļurbums dod neatkarību. Kā to ierīkot? 0

Foto – LETA

Vēlos uzzināt, cik maksā urbuma ierīko­šana, cik bieži tas jātīra un kādas ir izmaksas. Vai vajadzīgas atļaujas? KATRĪNA MAZSALACĀ

Ūdensapgādes sistēmu speciālists Romāns Kormiļicins skaidro, ka urbuma izmaksas atkarīgas no atrašanās vietas ģeoloģiskajiem apstākļiem, dziļuma, izmantotajiem materiāliem. Piemēram, urbums, kurā liktas tērauda caurules, maksā ap 40 eiro metrā, bet ar nerūsējoša metāla caurulēm – ap 55 eiro metrā. Svarīgi arī tas, cik tālu urbējiem jābrauc. Papildus būs izdevumi, iegādājoties sūkni, attīrīšanas sistēmas un citu aprīkojumu, jo Latvijā tikai dažās vietās ūdens no dziļurbuma bez attīrīšanas pilnībā atbilst kvalitatīva dzeramā ūdens statusam. Cik smalkus un dārgus filtrus katrs vēlas, tas paliek paša ziņā.

Speciālists spriež: akas ūdeni salīdzinājumā ar to, kas plūst no urbuma, var uzskatīt par dzīvāku, taču tikai tad, ja aka ir labi noslēgta, regulāri tiek tīrīta un lietota. Dziļurbuma ūdens ir pasargāts no virszemes ūdeņu iespējamā piesārņojuma. Romāns Kormiļicins arī atgādina, ka, piemēram, laukos uzņēmējdarbību saistībā ar pārtikas ražošanu un lopkopību nevarēs uzsākt, ja nebūs ūdens urbuma ar laboratorijā veiktām analīzēm. Aprēķinot pašam savs urbums ir izdevīgāks arī vietās, kur ir centralizēts ūdensvads, jo tad var droši laistīt dārzu, izvēlēties filtrus dzeramajam ūdenim, turklāt pieslēgšanās pilsētu un ciemu ūdensvadam maksā dārgi. Vēl viens labums – nevajag rīkstniekus, jo pie ūdens tiks tik un tā. Praktizējošo firmu rīcībā ir Latvijas ģeoloģiskās kartes ar aptuvenām norādēm, cik dziļi var nākties urbt, kāds ūdens ir konkrētā slānī. Turklāt katram urbumam ģeologi parasti izstrādā urbšanas plānu. Tāpat dziļurbumu ieteicams izvēlēties, ja mājās ir liels ūdens patēriņš (dažādas mašīnas, vanna, liela ģimene). Tieši jūlijs un augusts, kad iestājas sausuma periods un akās ūdens līmenis krītas, esot viens no urbumu gatavotāju spraigākajiem darba laikiem.

! Ja ūdens patēriņš ir līdz 10 kubikmetriem dienā, kā arī līdz 20 metru dziļam urbumam speciālu atļauju nevajag. Dziļāks urbums jāsaskaņo ar Valsts vides dienestu.

Saistītie raksti

Ja ierīkots jauns urbums, tam bez problēmām vajadzētu kalpot 10–15 gadu. Urbumu der pārbaudīt, ja pārstājis darboties vai savu mūžu nokalpojis sūknis, kā arī ja saimnieks pamana ūdens daudzuma samazināšanos. Cietā iezī, dolomītā, urbuma sietiņš var kalpot gandrīz mūžīgi, bet smilšainā gruntī to vajadzētu tīrīt ik pēc 5–7 gadiem, jo var aizsērēt.

Romāns Kormiļicins iesaka izvēlēties tādus pakalpojumu sniedzējus, kuriem apkārtnē ir laba slava, kuri savam darbam dod garantiju. Viņi arī brīdinās par iespējamām grūtībām, jo dažviet, piemēram, Jūrmalā, Ventspils pusē, izveidot urbumu ir ļoti grūti.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Uncategorized
Maizes un konditorejas ražotājs “Canelle Bakery” modernizēsies par 420 000 eiro
25. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Konkursā skolēniem “Šodien laukos” klašu grupā uzvarējusi Priekuļu vidusskola
24. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Atcelta karantīna ap cūku mēra skartajām saimniecībām Saldus pagastā
24. oktobris, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
10 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
9 stundas