Foto-Sandra Ruska

Vai var gatavot zupu vai tēju no ūdens, kas nāk no vecas akas? 0

“Vai var gatavot zupu vai tēju no ūdens, kas ož pēc sapuvušām olām? Ūdeni ņemam no vecas akas, kurā agrāk ūdens bija izcili labs. Vai ar šo ūdeni var laistīt dārzu un siltumnīcu? Vai to drīkst izmantot akvārijā zivīm? Kā lai zina, vai tāds ūdens ir labs vai slikts?”
 JĀNIS CĒSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Akai, gluži tāpat kā cilvēkam, klātienē neizmeklējot pašu pacientu, diagnozi noteikt nevar, ir pārliecināts rīkstnieks, āderu aku kopējs un gatavotājs Aļģirts Noreiks. Ūdens ar nepatīkamu smaržu, garšu vai krāsu nav labs. Rīkstnieks spriež, ka slikto smaku varētu radīt akā iekļuvis sērs, kas izraisa specifisku reakciju, vai varbūt aka kādreiz nav izrakta līdz galam, un šādas smakas cēlonis ir rūgstošs māla slānis akas dibenā. Iespējams, ūdens kvalitāte sabojājusies neglābjami, ja tas noticis ar apkārtnes ūdeni nesošo slāni, kas tai piegādā valgmi. Tad aku varētu padziļināt vai dzīt spici.

Pirmais, ko varētu darīt pats saimnieks, – ūdeni izsūknēt vai izsmelt, tad iebērt akas dibenā kilogramu sāls. Rīkstnieks stāsta, ka tādējādi aka tiks dezinficēta, attīrīsies arī enerģētiski. Aļģirts Noreiks praksē pārbaudījis, ka vēl labāks ir līdzeklis Oksans (akā ielej litru), ko var meklēt sadzīves ķīmijas un lauksaimniecības preču veikalos, bet pārdevējs var ieteikt arī kaut ko citu. Līdzeklis darbosies ilgāk nekā sāls vai agrāk lietotie hlora preparāti, turklāt nebūs hlora smakas. Ja akā pēc tīrīšanas ūdens joprojām slikts, meistars iesaka aku izsūknēt atkārtoti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šāda darbošanās nelīdz, vajadzīga nopietnāka tīrīšana. Aka būtu jātīra reizi 5–10 gados. Teorētiski jau nekā grūta – akā ielaiž garas kāpnes un dodas lejā visu izpētīt un pēc vajadzības pielabot, piebetonēt grodu starpas u.c. Grodu malas notīra mehāniski ar asu suku, nogulas no akas dibena izsmeļ, ieber oļu, grants, rupju smilšu slānīti.

Agrāk saimnieki to pratuši vai katrā mājā, tagad zinoši aku tīrītāji, atjaunotāji ir deficīts, atzīst Aļģirts Noreiks. Tomēr cilvēki atkal novērtē savas akas, vēlas tās sakārtot, rakt jaunas. Jāatzīst, akas ilgus gadus bijušas pamestas novārtā, tikai lietotas un nav ne tīrītas, ne koptas. Vislielākās raizes sagādā tās, kam vēl saglabājušies koka grodi un kas parasti raktas diezgan seklas, it sevišķi mazturīgākās saimniecībās, jo laba aka vienmēr bijusi dārgs prieks. Tajās nereti satek tā sauktie augšējie, augsto horizontu ūdeņi, tās nesasniedz spēcīgu āderi vai krustpunktu, ūdens krājas lēni un nav sevišķi kvalitatīvs. Savukārt akās, kas raktas muižās vai turīgās mājās, parasti ir betona grodi, tās ir dziļas, raktas līdz āderu krustpun­ktam, ūdens tajās nepietrūkst pat šodienas vajadzībām (veļas mašīnai, vannām, dārzu laistīšanai u.c.). Rīkstnieks atgādina, ka šodien no akām nereti prasām pārāk daudz. Tās paredzētas smelšanai ar spaini, nevis straujai izsūknēšanai.

Pārbauda vietas izvēli


Aļģirts Noreiks pirmām kārtām iesaka meklēt rīkstnieku, kas vēlreiz pārbaudītu jau esošās akas atrašanos. Turklāt dubults neplīst – labāk uzaicināt divus rīkstniekus pēc kārtas.

Pat ja aka ilgus gadus kalpojusi labi, bet tagad ūdens mazinājies, mainījis kvalitāti, vainojama var būt slikta vieta. Piemēram, aka, iespējams, izrakta uz nepareizās āderes. Rīkstnieks ir pārliecināts: lielās ūdens āderes, kas ir kā pazemes upes, šādus pārsteigumus nesagādā.

Jau ieejot pagalmā, pieredzējis rīkstnieks var noteikt, kur meklējama labākā vieta. Viens no rādītājiem – lieli, vareni koki. Vietās, kur tie kroplīgi, sazarojušies, labu aku velti meklēt. Ja aka izrakta īstajā vietā, virs tās dejo odu bari, uz vāka mēdz gulēt kaķis, melnās skudras ierīko savas takas.

Akas tīrīšana un atjaunošana ir dārga, un rīkstnieks var aiztaupīt veltus tēriņus, jo varbūt labāk rakt jaunu citā vietā. Daži rīkstnieki akas vietu var uzmērīt arī no attāluma un precīzi noteikt pat āderu krustpunkta dziļumu.

Ja vieta laba, bet ir problēmas, aku varbūt vajag parakt dziļāku, iedzīt tajā tā saukto spici līdz ūdeņiem bagātākai āderei. Katra situācija ir individuāla, turklāt liela nozīme ir konkrētai vietai. Pieredzējuši aku racēji un rīkstnieki jau zina, kas attiecīgajai apkaimei raksturīgs, taču vienmēr var būt izņēmumi. Ja vienam kaimiņam akā ir labs ūdens, tas nenozīmē, ka tāds būs arī otram kaimiņam.

Reklāma
Reklāma

Nosaka akas dabu


Akas atjaunotājam jāzina viss par akas dabu. Pirms meistars ķeras pie darba, saimniekam jāizpilda mājasdarbs. Speciālists gribēs noskaidrot, kur aka atrodas, kāds ir ūdens līmenis un tā svārstības, kāda ir akas jauda, cik strauji krājas ūdens. Ja to nezina, aku izsmeļ vai izsūknē un pēc stundas, dienas sūknē vēlreiz, izmērot, cik strauji ūdens ieplūst tukšajā akā. Vidēji labs rādītājs ir ap 600–800 litru stundā.

Jo vairāk informācijas par aku zināms, jo labāk. Vēl jāapdomā, kādas prasības būs akai, kādām vajadzībām un cik daudz ūdens vēlams.

Tad jāizskaita, cik aka ir dziļa (grodi, metri), kāds ir tās diametrs. Svarīgs ir akas vecums. Noderēs arī informācija par kaimiņu akām. Jo vairāk zināms, jo precīzāk varēs apzināt darbu apjomu un izveidot izmaksu tāmi.

Turklāt var rasties papildu izmaksas par bojājumiem, kas atklāsies darba gaitā.

Aptaujājot meistarus, izrādās, ka akas tīrīšana maksā vidēji 60–80 eiro. Tiklīdz tā jāatjauno, maksu nosaka individuāli. Rokot jaunas akas, vidējā cena ir 120–140 eiro par grodu. Taču arī tad darbus var sadārdzināt laika apstākļi (piemēram, pērn lielajā sausumā zeme bija cieta kā klons), grunts īpatnības. Rīkstnieku pakalpojumi maksā no 25 eiro.

Ja aka jāpadziļina, izdevīgāk ir dzīt spici (tas nav dziļurbums!). Spice, salīdzinot ar grodu likšanu, maksā lētāk, tiek izmantotas plastmasas caurules, kam nedraud korozija, ir mazāka piesārņojuma iespēja, var uzlikt arī mehānisko pumpi un iztikt bez elektriskā sūkņa.

SVARĪGI


Aku nedrīkst tīrīt viens pats, turklāt kādam jābūt ar pieredzi un zinošam par darba drošības pasākumiem.

Uzziņa


Palīdzību aku tīrīšanā var meklēt:

• Aļģirts Noreiks, rīksto, urbj un tīra āderu akas, tālr. 29980235;

• www.groduakas.lv, tālr. 27448331.