Ekonomika
Darbs un nauda

“Facebook” veidos jaunu kriptovalūtu “Libra”0

Foto: SCAPIX/AFP/LETA

Sociālo mediju kompānija “Facebook” otrdien paziņojusi, ka plāno izveidotu jaunu kriptovalūtu, kurai dots nosaukums “Libra”.

Līdzīgi kā “Bitcoin”, “Facebook” izveidotās valūtas pamatā būs blokķēdes tehnoloģija, bet plānots to pasargāt no cenu svārstībām.

“Facebook” nebūs piekļuves datiem par transakcijām ar šo kriptovalūtu, norādīja “Libra” projekta menedžeris Deivids Markuss.

Sākotnēji jauno kriptovalūtu plānots izmantot, lai veiktu pārskaitījumus starp dažādām valūtām, bet ilgtermiņā plānots padarīt “Libra” par pilnvērtīgu maksāšanas līdzekli, sacīja Markuss.

Lai sasniegtu šo mērķi, “Facebook” izveidojis apvienību “Libra Association”, kas bāzēta Ženēvā, Šveicē. Aliansē patlaban ietilpst 28 dalībnieki, tostarp lielākie maksājumu tīkli “Visa”, “MasterCard” un “Paypal”, kas var sekmēt “Libra” integrēšanu maksājumu sistēmās.

Aliansei pievienojušās arī kompānijas “Vodafone” un “eBay”, naktsmītņu rezervēšanas platforma “Booking.com” un mūzikas straumēšanas lietotne “Spotify”, kā arī kopbraukšanas pakalpojumu kompānijas “Uber” un “Lyft”.

Katrs no šiem uzņēmumiem investējis vismaz desmit miljonus dolāru, kļūstot par “Libra” dibinātājiem. Lai iegūtu iespēju piedalīties šajā projektā, visiem uzņēmumiem bija jāatbilst vairākiem kritērijiem, tostarp to tirgus vērtībai jāpārsniedz miljards dolāru un jābūt vairāk nekā 20 miljoniem klientu.

Markuss pauda cerību, ka nākamgad, kad tiks laista klajā jaunā kriptovalūta, “Libra Association” būs jau vairāk nekā 100 biedri. Viņš uzsvēra, ka nedz “Facebook”, nedz kāda cita atsevišķa kompānija nekontrolēs šo kriptovalūtu.

“Bitcoin” un citas kriptovalūtas ir bēdīgi slavenas ar milzīgām cenu svārstībām, un “Facebook” vēlas pasargāt savu jauno valūtu no šādas nestabilitātes. Tādēļ “Libra” pilnībā tiks segta ar rezerves fondu, ko veidos dažādas valūtas.

“Mēs pilnā apmērā atbalstām šo jauno digitālo valūtu ar rezervēm no pasaulē labākajiem līdzekļiem – vērtspapīriem un valūtām no pasaules labākajām centrālajām bankām,” paziņoja Markuss, minot Eiropas Centrālo banku, ASV Federālo rezervju sistēmu, Anglijas Banku un Japānas Banku.

Atšķirībā no “Bitcoin” “Libra” nav lietotāju izveidota valūta un tā būs jāiegādājas no “Libra Association” dalībniekiem vai tirdzniecības platformās.
Saistītie raksti

“Facebook” ir pārliecināts, ka “Libra” galu galā kļūs par globālu valūtu, ko varēs izmantot visiem maksājumiem visur. Taču Markuss norādīja, ka izaugsmei būs nepieciešams laiks.

Viņš prognozēja, ka nākamo desmit gadu laikā attīstītajās valstīs algas tiks izmaksātas un nodokļi maksāti šo valstu suverēnajās valūtās, taču valstīs, kur ir augsta inflācija un nav piekļuves finanšu pakalpojumiem, situācija var attīstīties krasi atšķirīgi un par risinājumu var kļūt tādas kriptovalūtas kā “Libra”.

Viens no lielākajiem izņēmumiem ir Ķīna, kur “Libra” nebūs pieejama.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Traucējumi “SEB bankas” pakalpojumu izmantošanā novērsti
20 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Eiropas Komisija atbalstījusi dzelzceļa elektrifikācijas projektu pilnā apmērā
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
OIK sāga: Saeimā norāda uz informāciju, kas var novest pie jaunām “krimināllietām”
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru
Intervija 1 stunda
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir” 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
3 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
49 minūtes