×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2017
Drukāt

“Krievijas interese ir mazināt lepnumu par valsts simtgadi.” Intervija ar Andi Kudoru (76)

Evija Trifanova, LETAEvija Trifanova, LETA

Viltus ziņu izplatīšanās tendences un mērķus vērtē Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors ANDIS KUDORS.

Eksperti paredz, ka apzināti izplatītu viltus ziņu nākotnē varētu kļūt vēl vairāk. Vai šāda tendence ir ticama?

A. Kudors: Ja runājam par Krievijas propagandas izplatītajām viltus ziņām, jāteic, ka principiāls pagrieziens bija 2013. gads, kad Ukraina gatavojās parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Pirms tam vairāk tika lietoti klasiskie “maigās varas” paņēmieni, bet tad Krievija pārgāja pie tā, ko angliski sauc “hostile influence” jeb naidīgas, graujošas ietekmes. Faktiski tas pārvērtās par informatīvo karu. Agrāk tā drīzāk bija konvencionālā kara sastāvdaļa, toties tagad šo jēdzienu var attiecināt arī uz civilo sfēru. Agrāk informatīvā kara operācijām bija īstermiņa mērķi, bet tagad tam ir ilgtermiņa nozīme. Notikumi dzīvē apsteidz teoriju, tāpēc, visticamāk, tas turpināsies un iegūs jaunas formas.

Cīņā pret viltus ziņām Rietumiem nav jāpieņem Krievijas spēles noteikumi, nav jāsāk melot pretī. Mums jāpaliek džentlmeņiem, pat ja pretī ir huligāni. Bet ir jābūt stratēģijai. Vai tāda ir? ASV pieņēma likumu par pretdarbību Krievijas propagandai un dezinformācijai, paredzot 160 miljonu dolāru finansējumu. Eiropas Savienība pieņēma deklarāciju… bez finansējuma. Arī tas parāda attieksmi.

Ja runājam par Latviju un viltus ziņām, jāatceras, ka tuvojas valsts simtgade. Mums ir ar ko lepoties, bet Krievijas interese ir šo lepnumu mazināt un šķelt sabiedrību. Diemžēl latvieši bieži “piedzied” tam. Tas ir kaut kas līdzīgs Stokholmas sindromam. Valdību var un vajag kritizēt, taču tādēļ nevajag noniecināt valsti. Krievijas propagandas mērķis nav gāzt Latvijas valdību, Krievija vēlas apstrīdēt neatkarīgas Latvijas valsts ideju.

Apskatīsimies dažus konkrētus viltus ziņu piemērus, par kuriem rakstījām rubrikā “Atmaskots”. Aprīļa nogalē avīze “Segodņa” un vairāki krievvalodīgie interneta portāli paziņoja sensacionālu ziņu, ka NATO Ādažos gatavojas izmēģināt bioloģiskos un psiholoģiskos ieročus. Klāt bija pievienoti arī attēli, kas gan vienkārši bija piemeklēti internetā, lai veicinātu ziņas efektu. Kāpēc tas tiek darīts?

Šī viltus ziņa iederas kopējā Krievijas vēstījumā. Līdzko kļuva skaidrs, ka Baltijas valstīs un Polijā tiks dislocēti NATO bataljoni, Krievijas propaganda sāka zīmēt drūmas ainas, kas mūs gaida, ja sāksies karadarbība. Sak, nekādu drošību baltieši neiegūs, tikai palielinās apdraudējumu sev.

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. visvairāk latviešu valsts simtgades gaidīsanu sacūkā IR ar savām pseidoatklāsmēm, pat genprokurors un Kalvītis par tām smejas . Ākstu valsts imitācija. Kremlis līdzi netiek.

 2. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  кремлевские крысы только тем и занимаются что разжигают ненависть стравливая народы и настраивая тупых колорадных маскалосвинящих скотов на очередную скотобойню…)

  • Ты то чем занимаешься, а? Сешь доброе и вечное? Так ведь нет. Это именно тебя самого надо срочно на скотобойню отправить. Такой свинье, как ты, там самое место!

 3. krieviem NAV valsts Atbildēt

  Ir tikai pūstoša 19. gadsimta impērija.

  • Да что вы говорите! А в каком веке застряли вы сами?

  • vispirms vajag sakopt pašiem savu pagalmu, pirms lūrēt kaimiņa virzienā ar savu kritiku.

   • Вот и занимайтесь сами собой и своей как бы гордостью за страну. Но вот если вам особо гордиться нечем, то не надо вину за это возлагать на своих соседей, типо, это они виноваты, а мы ни причём. В том, что гордиться особо нечем, виноваты именно вы сами и никто другой!

 4. Māte - par ko lepoties? Atbildēt

  nevis lepnums, bet dziļas SKUMJAS par savu Latviju, dziļas skumjas un nereti IZMISUMS, redzot, kas notiek visapkārt…ieejot veikalā pēc apģērba un pārtikas, algas dienās saņemot algu un rēķinus….slimības reizēs, kad ir jātiek pie ārsta.. un dziļš KAUNS – tajās reizēs, kad lasu un dzirdu kārtējos melus vai kārtējās nelietības – kad valsts pārvaldītāji liedz palīdzību cilvēku dzīvību glābšanai, bet “deputātu kvotās” iznieko 20 miljonus – CIK BĒRNU UN CITU SLIMO PAR TO NAUDU VARĒTU IZGLĀBT….pārņem dziļš RIEBUMS, redzot, kas notiek izglītībā un medicīnā – kā izrīkojas ar medicīnisko personālu, pedagogiem….pārņem KAUNS citu valstu cilvēku priekšā, pārņem PANIKA, domājot par savām vecumdienām, kaut gan strādājusi šai valstij esmu 42 gadus….Man ir ŽĒL visu strādīgo un godīgo Latvijas cilvēku, visu aizbraukt spiesto cilvēku , visu veco cilvēku, kuri mokās šeit nabadzībā ar ubagu grašiem cienīgu pensiju vietā, žēl godīgo nodokļu maksātāju, jo algas dienās vairāk nekā puse Latvijas strādājošo nabagu izjūt izmisumu. Latvija ir padarīta p[ar STRĀDĀJOŠU NABAGU ZEMI – ar to nelepojos, man ļoti žēl Latvijas un es ticu, ka gan jau reiz taisnība un godīgums piemeklēs arī šo zemi. JĀTIC!

 5. Pag, tad jau sanāk, Atbildēt

  ka šos 20n gadus pie valdīšanas Latvijā bija Kremlis, kas Latviju novedis tādā bedrē, ka gaismu neredz? Nav jau brīnums, ka lepnums kaunīgi aiz stūra stāv.
  Biedram (kungi domā, ko runā, šis nē) Kudoram viņa paša ēna ir viņa ēna, vai krievu ēna?
  Manā ikdienā nav viltus ziņu, neklausos un neskatos visas saslaukas, bet tas, ko reāli redzu, kas notiek ar cilvēkiem ir valsts necienīgi.
  Ja sanāk, nenorobežojaties, izvelkat savu tuklo rumpi ielās, sabiedriskajā transportā, baznīcās, lauku miestos, visur un uzmanīgi, ļoti uzmanīgi pavērojiet cilvēkus – cilvēka cienīgu dzīvi nez kad viņi piedzīvos. Visvairāk žēl trūcīgo ģimeņu ar bērniem, kad redzi, kā viņi “sitas ar kapeikām”, un mēģina nenolaisties, kas būtu visvienkāršāk. Sirds lūzt!

 6. 99 gados, kad piedalījos lāpu gājienā, sajutos tā, itkā būtu bērēs 🙁 Cerams, ka tas tikai man tā ….

 7. “grafists. 14. jūnijs, 2017 00:02” jau PUBLISKI atzinās kā sastāv ar kremliniem šobrīd.
  DP vajadzētu ņemt šamējo aiz čupras lai izstāsta adreses, sastāvu, bruņojumu, sponsorus u.t.t.
  DP, kur jūs esat, a-ū-ū-ū !

  • “grafists.” var apvainoties, nav Grantiņš !
   Tāpēc “turpina novērot”…

  • Стучим, да? Всё таки доносительство у вас в крови, жить без этого не можете.

  • grafiķis iesmirdējies ! Atbildēt

   Parausti tikai šo sukinsinu aiz kirilicas … 🙂

   • Ну просто «вау», как «остроумно»! В отличии от вас, я доносительством не занимаюсь. А вам, видимо, это просто нравится.

 8. kremlim pie kājas Atbildēt

  simtgade vai nesimtgade. ko slimojat ar lielummāniju? jā iespejams ka kāds noliek pie vietas pagalam satrakojušos bāleliņu kas lielās ar nesasniegto un simtgadi kā karogu izmanto. abās pus’\es ir ekstrēmisti, bet vai to dēļ pārejie tagad iespringst? protams ka ne. tā ka beidz te naidu uz nekā rēķina kurināt

 9. Kudor, lūdzu nosauc trīs iemeslus, kamdēļ ar Latvijas “simtgadi” vajadzētu lepoties!

  • Nevajag trīs iemeslus, Gebels, pietiek ar vienu. Un tas ir – būtu normāli, ja tu, Gebels, lepotos, ka tavai tautai vispār ir sava valsts, ka tava tauta nav nožēlojama minoritāte kādā citā valstī, kur tā tiek pazemota, cieš no terora un pamazām iet bojā. Ja cilvēks lepojas ar savu valsti kā tādu, tas liecina par viņa nacionālo apziņu (vēl labāk – pašapziņu). Un tas ir pirmais nosacījums, lai valstī lietas ietu uz labo pusi. Tāds cilvēks nekad neķengās savu valsti ne komentāros, ne uz ielas, neveidos PVN apiešanas shēmas, nenodarbosies ar kontrobandu un, augstā amatā esot, neņems kukuļus. Daudz raksta un runā, ka, lūk, igauņi ir priekšā Latvijai gan tajā jomā, gan šajā, gan vēl citā. Atbilde ir – igauņiem ir augstāks nacionālās apziņas līmenis un mazāk kangaru nekā latviešiem. Ja padomju okupācijas laikā aizbrauci uz Igauniju un veikalā jautāji krieviski, pārdevējas ar tevi vispār negribēja runāt. Runāja tikai tad, ja saprata, ka esi no Latvijas. Igauņi jau toreiz ienīda gan padomju okupācijas režīmu, gan okupantu valodu. Viens, otrs latvietis brīnījās – redz kādi tie igauņi, kas to būtu domājis! Vienotības Saeimas deputāte Čigāne droši vien teiktu – tā nedrīkst, tas ir nacisms, tā ir naida kurināšana!!! Un lūk, igauņi šodien apsteidz Latviju daudzās jomās, esot “nacisti”un “naida kurinātāji”. Arī viņu drošības dienesti ir aizturējuši vairākus spiegus. Latvijā, protams, viss kārtībā.

   • …un vai tad pamazām neiet bojā? neizbrauc? neizmirst, jo pusei nav pa kabatai pilnvērtīga medicīniskā palīdzība? vai tad neizmirst no slimībām un nabadzības vecumā? vai arī to paaudzi Tu vairs neturi par pilnvērtīgiem Latvijas cilvēkiem?

 10. vislielakais latvijas lepnums 50 gadi padomju latvijai kalngals sasniegts un bagrauts viss sasniegtais arvienu ravienu kapitalisma kada mezonigaja uzreiz puse iedzivotaju deportejas uz svesam zemem beglu juga latvijini sabruk izplust ka eiropas begli svesuma pat ar gimenem…

  • Tu iemācies latviski rakstīt, krievu uts.

   • naids cilvēku nokauj, nelamājies, lūdzu, uz saviem tautas brāļiem vai māsām tikai tāpēc vien, ka kāds no viņiem domā citādi un nebaidās patiesību pateikt (uzrakstīt). tikai atzīstot slimību, to var sākt uzveikt. šobrīd Latvija ir neizdevies veiksmes stāsts, to Tev pateiks visi 600 000 strādājošos nabagu, kuri ir gan izglītoti, gan čakli, tomēr nopelna kā nabagi, normālā valstī strādājošs un izglītots cilvēks nekādi nevar būt nabags. bet Latvijā tā ir – skolotājs, medicīnas māsa un daudz citu profesiju pārstāvju uz rokas saņem izdzīvošanai nepietiekamu un ieguldītajam darbam neatbilstoši zemu, cilvēka cieņu pazemojošu atalgojumu.

    • Tādi kā tu,man nav nekādi “tautasbrāļi”,bet sliktāki par to krievu uti,kas te nerkst nepārtraukti.Viņam vismaz ir savs nacionālais lepnums,nekā tādiem kā tu,kas kaunu un savu nāciju,par desu pārdevuši.

     • Не любишь ты правду земноводное, ох не любишь! В чужом глазу соломинку видишь, а в своём – и бревна не замечаешь!

 11. Vai Krievija kādreiz apsveikusi Latviju 18. novembrī?

 12. Paldies tam džekam, kurš te raksta kirilļicā – kādreiz palasu par integrēšanos, liekas, viss kārtībā, bet redzot šos ķeburu komentus, skaidrs – nekas nav mainījies.
  Šodien ir 14. jūnijs, manus radus izveda 25.03.49., izpostītas dzīves, un bēdīgākais ir tas, ka ir spēki, kas to bez prolēmām daītu vēlreiz.

  • Apcietināšanas un izsūtīšanas notika līdz pat 1953.gadam, tikai vairs ne tik masveidīgi. Kāpēc par to neviens nerunā?

   • Tapec ,ka vini reali cinijas pret okupantiem. Daudzi sedeja Mordovjas nometnes. Vinu bija ap 80 tukstosi. Vinus nepiemin ,tapec ka no vinu piemera baidas gan kangari un putinisti.

  • Ой, я сейчас заплачу! А что, писать комментарии по русски запрещено?! Или тебя это так бесит, что терпеть сил нет? Хочешь циничную и откровенную правду? Да все ваши страдания, и количественно, и качественно, это ничто по сравнению с тем, как от сталинских репрессий пострадал именно русский народ! Достаточно посмотреть статистику и только. А вы же занимаетесь изысканным смакованием своих страданий, вы просто мазохисты.

 13. Bija par ko lepoties Latvijā no 1920g.-1940g. kad valstī preču eksports bija lielāks par importu,kad darbojās trīs cukurfabrikas,kad valsts uzņēmumā VEF ražoja radiouztrvērējus,telefona aparātus un pat sporta lidmašīnas.Kad pasauli pārņēma bruņošanās drudzis no Latvijas pāri robežām plūda bekons un sviests,bet valsts kasē ienāca zelts.Slavenais fotoaparāts MINOX vien ko bija vērts.Valstī nemitīgi atvēra jaunas skolas,uzcēla leģendāro ĶEGUMA spēkstaciju,Brīvības pieminekli,darbojās ĶEMERU sanatorija – baltais gulbis un tauta bija gatava aizstāvēt savu valsti ar ieročiem rokās kā to darīja Brīvības cīņu laikā.
  Bija arī blēdības,trūkumi ,kā gan bez tiem,bet tie bija labojami un novēršami.Valstī bija tikai viens miljonārs – Benjamīns ,tekstīlmagnāts Roberts Hiršs,kas 1920g. sāka no nulles ,bet 1939.g. viņa fabrikā strādāja 1500 strādnieku, kuriem darba vietā bija pieejamas atpūtas telpas ,ēdināšana un cilvēcīgi darba apstākļi.

  • tas starp citu ari ir tikai mīts Atbildēt

   par zelta ulmaņlaikiem. pirmkārt palikuši atmiņā, tāpec ka salidzinoši tādi bija-karš un revolucija, tad sava valsts, tad izaugsme….. un tad atkal karš, pēckara periods…. un ulmaņlaiks palicis atmiņā kā uzplaukuma periods, tikai ir nianses. tas uzplaukums jau bija uz parāda, un uz 40 gadiem šie parādi kā reiz bija jāsāk atdotgan valts iekšienē, gan pašai valstij bija jāatdod. ja nebutu kara, tad iespejams ka ulmaņlaiki paliktu atmiņā ar lielāko sabrukumu parādu dēļ.
   starp citu lielākā daļa zemes īpašumu ko “atguva mantinieki”tiem nemaz neienācās jo nebija nemaz izpirkti. pieteiktās īpašumtiesibas jau vel izskatija, bet parādsaistibas neviens neskatija, vai nu nebija šie dati pieejami, vai ari tīšām lai varetu sagrābt pēc iespejas vairāk

 14. Cik īsta simtgade, tik patiess lepnums. Ne viens vien ticis simtgades aplaimots, bet krietni vairāk ir to, kam jubilāre pa kājstarpi iespērusi. Ko te vēl var mazināt?

 15. Kads augsta ranga politikis nesen teica uz jautajumu ko daris ja Latvija paradisies grafistu zalie cilvecini.Atbilde bija atra , sausin nost.

  • Очнись, инспектор! Мы давно уже здесь, с самого начала, и не выезжали даже никуда. И если что, то вся ваша, так называемая элита, разбежится в один миг, она слишком дорожит собственной шкурой. А высокапарные слова о любви к родине, о её защите до последней капли крови, это просто слова для дурачков избирателей, и только.

 16. Kudors šeit saka netaisnību.
  Neveikli aizbildinoties ar krieviju mūsu varas elite grib tērēt desmitkāršus līdzekļus. ar tādām darbībām diskreditējot valsti. Tā ka der padomāt – varbūt varas elite, kas pieņem šādus lēmumus, ir Krievijas ietekmes aģenti.. ko!! 😉 Nevis tie, kas kritizē nesaimniecisku līdzekļu šķiešanu un vēlas redzēt saimniecisku spožu pārvaldi.

  • zagšanai pielieto radošu izdomu.
   Sis raksts ir arī zem Sorosa pasūtījuma projekta? Es nesaprotu – kases ķeselēšana ir tikai vietējās elites interesēs vai arī globalistu lai vairotu valsts ārējo parādu un uz tā rēķina augļotu??

 17. Большое удивление вызывает сам факт того, что такие «эксперты» находят работу и имеют должности с громкими названиями. Это значит, что кому то не жалко тратить деньги налогоплательщиков, или наших, или американских, на такое, в общем и целом, бесполезное дело. Кто содержит этот центр? Ответ у них на сайте. Там перечень спонсирующих фондов, в том числе – Сорос, другие организации, латвийские министерства. Значит без латвийских налогоплательщиков не обошлось. Можно сказать, хорошо устроились, ребята.
  2

 18. Большое удивление вызывает сам факт того, что такие «эксперты» находят работу и имеют должности с громкими названиями. Это значит, что кому то не жалко тратить деньги налогоплательщиков, или наших, или американских, на такое, в общем и целом, бесполезное дело. Кто содержит этот центр? Ответ у них на сайте. Там перечень спонсирующих фондов, в том числе – Сорос, другие организации, латвийские министерства. Значит без латвийских налогоплательщиков не обошлось. Можно сказать, хорошо устроились, ребята.

 19. Normālas attiecības ar krieveliju? Tā ir utopija. Nosacīta demokrātija Maskavas ulusa vēsturē ir bijusi tikai 2 īsus laika sprīžus, pie Kerenska un Jeļcina!

  • Это ты сам со своей страной – утопия, призрак «успеха». А в твоей то стране демократия была хоть когда-нибудь? Прекрати воровать чужие ники, сука вороватая!

   • Un kā pie jums Bulgārijā ar demokrātiju?

    • Так ты не у меня спрашивай, а у болгар! Я то в Латвии живу, а не там. Прекрати воровать чужие ники, сука!

   • Nīkuli, ko tu te mocies?
    Neviens, taču nespiež!
    Solīdi iekāp un 2h laikā esi galā!
    Mājās neviens neļauj izteikties?
    Kur saturs?
    Vienkārša publisks mazohisms?
    Bērnībā atņemtas rotaļlietas?
    Kur prieks?

    • Если вы ко мне, то отвечу. Я же дома, живу я здесь! Понятно? Зачем мне куда то уезжать.

     • Jautājums, kāpēc mocīties?
      Nav taču spiediena!

     • А я говорил, что мучаюсь? Я же «купаюсь» в вашей ненависти. Это такой балдёшь, офигеть просто.
      повторно!

     • Nav satura, tikai viena vienīga īdēšana un asaras!

 20. Ja es esmu pārliecināti lepna par savu skaistumu, tad neviens visā pasaulē nespēs mani pārliecināt par pretējo! Ja mēs esam lepni par savu ne visai izdevušos valsti,tad nekas un neviens nespēs to mazināt! Vecāki mīl arī savu ne visai izdevušos bērnu.

 21. Krievija ir ļaunuma impērija. Šāda Krievija ir neizdevusies valsts priekš tām 100 tautām, kas dzīvo Krievijā – Krievijā nacistiskais režīms apspiež un moka un iznīcina pat krievus, ne tikai citas tautas. Labākais risinājums – Krievijas sadalīšana apmēram 50 mazākās valstīs.

  • Кто бы вякал, но только не такое мурло – хуйло вроде тебя! Это какая такая страна неудавшаяся, а?! Бля, даже не мечтай падла, ничего этого не будет!

 22. Krievija nav sliktāka par estiņiem šai ziņā, somu žurnālistiem un viņu pusītēm Latvijā, dažu labu Latvijas žurnālistu – ka tik noriet, atņemt ticību šodienai, rītdienai kaut kāda pārspīlēta taisnīguma vārdā.

 23. Pašam smiekli nenāk?
  kur jūs tādi idioti rodaties,kas ir tavi senči, zini, varbūt esat klonēti?

 24. tā tagad tāda mode- gribi lai tevi ievero un sadzird rej uz kremli. nav obligāti par tēmu, galvenais riet:)

 25. Kāds pie velna “lepnums par simtgadi” … kas pa’murgiem.

 26. Tāpēc jau labi organizēti Latvijas valsts prezidentus vēlē Zoo, Puzes pirtīs… un tikai iznākums ir valstij apkaunojošais 0… Nu ar to VVF kaut kā nepaveicās…

 27. ja Krievijas propogandas mašīna nebūtu aktuāla Latvijā!!!!!!!!! KAD propoganda NAV BIJUSI? NEATCEROS!!! Lasi ko gribi par attiecību tēmu ar Latviju, tā IR PILNĪGI VISU LAIKU UN LIEKAS, KA NERIMSIES! Staļina mērķis bija visiem spēkiem apstādināt Latvijas augšupeju un ar ” draugu” palīdzību okupēt mūsu valsti, bet tagadējā Krievija VISPĀR NEĻAUJ ATTĪSTĪTIES mūsu ekonomikai – TŪLĪT visiem spēkiem apslāpē!? Pie vainas ir arī mūsu uzņēmumi, kuri vēl joprojām cenšas tirgoties ar TIK NEPASTĀVĪGU PARTNERI KĀDA IR MŪSU KAIMIŅVALSTS! TAI TAČU NEVAR TICĒT NEVIENĀ VĀRDĀ!???

 28. Tātad,pēc cien.A.Kudora domām,ja tev iespļauj sejā,noslaukies un pasmaidi.

 29. tā ir – mēs un ne tikai mēs, bet daudzas citas valstis, esam reālā informatīvā karā ar Kremli. pagaidām tikai informatīvā, bez fiziskām parādībām – sprādzieniem, uz galvas krītošām bumbām, sagrautiem tiltiem, enerģijas pārravumiem un citām redzamām kara šausmām.

Draugiem Facebook Twitter Google+