×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Liecinieks atklāj šaušalīgas Kosovas “melnās transplantoloģijas” detaļas

Bijušais Kosovas albāņu separātistu karotājs, kurš Serbijas likumsargiem sniedzis liecības “melnās transplantoloģijas” lietā, intervijā telekanālam RTS pastāstījis, kā viņš deviņdesmito gadu beigās Kosovas kara laikā izoperējis kāda ieslodzītā sirdi, kas tad nonākusi iekšējo orgānu “melnajā tirgū”.

“Viņi iedeva man skalpeli. Es uzliku kreiso roku uz viņa krūtīm un sāku griezt. Kad es nonācu līdz ribu lejas daļai, sāka līt asinis,” sacīja liecinieks, kura seja netika rādīta, bet balss bija izmainīta. “Tiklīdz es sāku griezt, viņš kliedza, lai viņu nenogalinu, un tad viņš zaudēja samaņu. Es nezinu, vai viņš noģība, vai nomira,” runājot albāņu valodā, sacīja liecinieks. Viņš arī pastāstīja, kā “ārsti” kādā neidentificētā apvidū mācījuši viņam veikt kāda cietumnieka sirds izņemšanas operāciju. Pacienta tautība intervijā netika pieminēta, bet Serbijas kara noziegumu prokurors Vladimirs Vukčevičs ziņu aģentūrai AFP apliecināja, ka cietumnieks bijis serbs, bet operācija notikusi Kukesi pilsētas apkaimē, Albānijas ziemeļos.

Bijušais Kosovas albāņu nemiernieks iekļauts liecinieku aizsardzības programmā, un viņa vārds pagaidām tiek turēts noslēpumā. Nemiernieks ir gatavs izvirzīt apsūdzības saviem tautiešiem, kas nodarbojušies ar “melno transplantoloģiju”, sacīja Vukčevičs. “Liecinieks pastāstīja par kādas deviņdesmito gadu beigās Kukesi pilsētas apkaimē Albānijas ziemeļos notikušas operācijas detaļām, kad no kāda serbu gūstekņa izņemta sirds. Sirds pēc tam pārdota melnajā tirgū,” sacīja prokurors. Liecinieks arī pastāstījis, kā notikusi izoperētās sirds tālākā transportēšana uz Tirānu. Šīs liecības pārbaudītas gada garumā, un Serbijas izmeklētāji nonākuši pie slēdziena, ka tās ir patiesas. Šī informācija tiks pievienota materiāliem lietā, ko saistībā ar apsūdzībām par Kosovas konflikta gaitā notikušo iekšējo orgānu tirdzniecību veic starptautiskie izmeklētāji. Vukčevičs neatklāja tuvākas detaļa par liecinieka identitāti, vien pastāstīja, ka viņš ir bijušais Kosovas Atbrīvošanas armijas (KAA) biedrs un patlaban tiek rūpīgi apsargāts.

Apsūdzības par KAA organizēto iekšējo orgānu nelegālo transplantāciju patlaban izmeklē Eiropas Savienība. Vukčevičs arī pauda cerību, ka liecinieks būs noderīgs ES izmeklēšanai. Apsūdzības par KAA līdzdalību “melnajā tranplantoloģijā” atklātībā pirmo reizi parādījās 2008. gada aprīlī bijušās ANO kara noziegumu prokurores Karlas del Pontes grāmatā. Kosovā kara beigu posmā nolaupīti vairāki simti serbu un citu nealbāņu, kas tad tika nogādāti ieslodzījuma nometnēs Albānijā, atsaucoties uz ANO amatpersonām un žurnālistiem, rakstīja del Ponte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+