×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. decembris, 2012
Drukāt

Lukašenko atjauno dzimtbūšanu

Foto - ITAR TASS/LETAFoto - ITAR TASS/LETA

Mēģinot nepieļaut iedzīvotāju došanos peļņā uz ārzemēm, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko izsludinājis dekrētu, ar kuru aizliedz kokapstrādes un būvniecības nozarēs strādājošajiem patvaļīgi rakstīt atlūgumu un pamest darbu. Ja tomēr darbinieks to darīs, viņam būs jāatmaksā nauda, ko viņš nopelnījis kopš darba līguma parakstīšanas.


Pagājušajā nedēļā pieņemtais dekrēts attiecas uz aptuveni 13 tūkstošiem darbinieku deviņās kokapstrādes rūpnīcās, kā arī 
trīstūkstoš celtniecībā strādājošajiem baltkrieviem, informē ziņu aģentūra “Associated Press”. Ar jaunajiem noteikumiem Lukašenko Baltkrievijas iedzīvotājus iepazīstināja pagājušajā nedēļā, kad apmeklēja kokapstrādes uzņēmumu Borisovā. “Jums piespriedīs piespiedu darbu un atsūtīs atpakaļ uz šejieni. Darbinieki nedrīkstēs aiziet no darba bez uzņēmuma vadītāja atļaujas,” Borisovas strādniekiem piedraudēja Luka-šenko. Vienlaikus viņš apsolīja celt algas šajā nozarē. Šobrīd kokapstrādes uzņēmumā strādnieks vidēji nopelna aptuveni astoņdesmit latus mēnesī. Baltkrievijas prezidents apņēmās šo taksi palielināt līdz 250 latiem, kas būtu apmēram tikpat daudz, cik Krievijā, uz kurieni daudzi baltkrievu strādnieki izvēlas doties. Tāpat Lukašenko sacīja, ka 2015. gadā kokapstrādes un būvniecības nozares strādniekiem alga būs vismaz piecsimt latu. “Mani bērni grib ēst šodien, nevis gaidīt līdz 2015. gadam,” sarunā ar laikrakstu “The Moscow Times” uzsvēra Borisovas strādnieks Nikolajs, kura alga mēnesī ir nepilni divsimt dolāru. “Es meklēju citu darbu, bet tagad viņi mani piesaista šejienei.” Tiek rēķināts, ka lielāka atalgojuma dēļ uz ārzemēm – galvenokārt uz kaimiņos esošajām Krieviju, Ukrainu, Poliju un Lietuvu – devušies aptuveni viens miljons baltkrievu.

Lukašenko dekrēts izsaucis pamatīgu sašutumu ne tikai Baltkrievijā, bet arī ārvalstīs, par Eiropas pēdējo diktatoru dēvētā valsts vadītāja kritiķiem viņa lēmumu nodēvējot par dzimtbūšanas atjaunošanu.

“Valdība mēģina risināt ekonomiskās problēmas uz strādnieku rēķina. Taču tā nesaprot, ka šādi draudi liks vēl lielākam skaitam baltkrievu pamest valsti vai rīkot protestus,” sarunā ar “The Moscow Times” sprieda Borisovas strādnieku arodbiedrības priekšsēdētājs Nikolajs Pohabovs. Tikmēr baltkrievu ekonomists Aleksandrs Klaskovskis paredzējis, ka līdzīgas metodes varētu tikt pieņemtas arī citās nozarēs. “Šķiet, Lukašenko mēģina atjaunot verdzības elementus 21. gadsimta Eiropā,” spriedis ekonomists. Dažas Baltkrievijas strādnieku arodbiedrības jau paziņojušas, ka gatavojas vērsties starptautiskajās iestādēs, lūdzot aizsargāt valsts strādnieku tiesības.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+