×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
17. jūnijs, 2016
Drukāt

Elita Viliama: māksliniece – sirdī jūrniece

Viliama_4

Līdz 30. jūnijam Torņakalna bibliotēkā Rīgā skatāma grafiķes Elitas Viliamas personālizstāde “Jūrnieki – grāmatzīmēs”.

Ekslibris (grāmatzīme) ir grāmatas piederības zīme, katram grāmatu īpašniekam būtu nepieciešama sava īpašuma zīme, jo grāmata ātri vien atrod jaunu mājvietu svešos plauktos. Par ekslibra veidošanu kādreiz pati māksliniece izteiksies: “Labi jāpārzina kompozīcijas likumības, kaligrāfija, zīmējums, grafikas tehnika un tad radīsies labs interesants darbs.” To visu var teikt par Viliamas izstādītajām grāmatzīmēm. Tie ir ne tikai mākslas darbi, bet brīnumi, kas uz jums raugās no dažādiem punktiem bibliotēkā. Izstādē redzami apmēram 70 ekslibri, kas izvietoti starp grāmatām. Tas viss bagātina kopskatu. Lielākā daļa veltīta jūrniecībai. Dažādu laiku jūras braucējiem, kuri parādīti uz sava laika kuģu fona, kā arī tiem, kuri jūrniecību ir veicinājuši, piemēram, Krišjānim Valdemāram, Kristiānam Dālam u. c. Lai radītu labu ekslibri, jāzina šīs personas iekšējā pasaule, domu gaita, raksturs. Vairāki ekslibri veltīti arī personām, kuras jau sen kuģo aizsaules jūrās. Un, skatoties uz izstādītajiem darbiem, nevienam nebūs kauns ja viņu labākās grāmatas rotās Viliamas zīmēts ekslibris.

Izstādē ir vairāki darbi, kas veltīti arī personām, kurām nav nekāda sakara ar jūrniecību. Tās ir dažādas populāras personas, kuras dažādu iemeslu dēļ zīmējumā sasaistītas ar jūrniecības atribūtiku. Piemēram, ekslibris grafiķim Pēterim Upītim. Izstādē ir arī jūras karte. Tā ir kā glezna vistiešākajā nozīmē. Katra krasta līnija, katra bāka ir savā vietā, tur, kur tā ir dabā. Kā izteikušies jūras speciālisti, pēc šīs kartes var doties ceļojumā un, izmantojot to, ceļotājs nenovirzīsies no nospraustā mērķa.Viliama2_4

Kā veidojušies tik pārliecinoši darbi par jūrniecību? Jūras vilinājums mākslinieci saistījis jau kopš bērnības. Viņa vēlējusies kļūt par jūrnieci, bet liktenis dzīvi pagrieza citā virzienā. Vai viņa būtu laba jūrniece, grūti spriest, bet māksliniece viņa ir laba un savus cienītājus iepriecina arvien ar jauniem darbiem. Lai iepazītos ar jūrniekiem un jūru pēc iespējas labāk, ilgāku laiku kuģojusi ar kuģi “Rēzekne”, viena dzīvojusi uz mākslīgās saliņas Rīgas līci – Kolkas bākā. Ar šādu jūrniecības bagāžu un arī jūrniecības vēstures studijām var radīt tik iespaidīgus darbus, kādus redzam izstādē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+