Augusts Brigmanis
Augusts Brigmanis
Foto – Valdis Semjonovs

“Mani vēl negrib laist vaļā.” Intervija ar Augustu Brigmani 38

Saruna ar Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augustu Brigmani.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Pats esat lauksaimnieks. Vai ražu novācāt? Lauki neapslīka?

A. Brigmanis: Bija smags gads. Kviešus cenšos novākt augustā, bet viss ievilkās septembrī. Pēdējās ražas bija švakas – ne tā kvalitāte. Problēma, ka ziemāji nav iesēti. Būs lielāka slodze pavasarī uz vasarājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš vairākiem mēnešiem parādās ievirze, ka krītas ZZS reitingi. Vai jāuztraucas, ka apvienības veselība vairs nav sevišķi stipra, vai pieņemat, ka tā ir saskaitīšanas kļūda?

Tikko papētījām skaitļus. Lielām bažām nevajadzētu būt, jo tradicionālais vēlētāju loks ir ar mieru balsot par mums, un tie ir 14 – 15% aptaujāto. Objektīvu un subjektīvu apstākļu dēļ reitingi mēdz svērties uz vienu, otru pusi, bet uz leju pārsvarā tad, kad pieļautas elementāras kļūdas. Tāda bija par OCTA maksājumiem, ko dzīrās uzlikt lauksaimniecības tehnikai. Aplamība nāca no Finanšu ministrijas, radīja satraukumu lauciniekos, bet paši to labojām. Taču politikā pašapmierinātībā nedrīkst ieslīgt. ZZS pamatvēlētājs kā praktisks cilvēks gaida precīzus risinājumus. Kā tiksim galā fundamentālās lietās? Cik efektīva būs nodokļu reforma, ko cilvēks nākamgad no tās jutīs maciņā? Otrs, ko cilvēki vēlas, – kas būs ar veselības aprūpi? Likums pašreiz ir Saeimā, jāsasniedz 4% no budžeta veselībai, un virzība jāiezīmē konkrēti pa gadiem, kā vēlas arodbiedrību Keris. Palīdzībā lauciniekiem – jātiek galā ar lauku ceļu labošanu, kam atvēlēti 25 budžeta miljoni. Tā nav ZZS politiska iegriba, bet nākšana pretī dārzkopjiem, patērētājiem, ka Latvijā audzētām ogām, saknēm tiek pazemināts PVN. Vēl mūsu uzmanība ir sociālajam blokam – pensijām, indeksācijai…

… kas vienmēr par mazu.

Par mazu. Ģimenēm svarīgi risinājumi demogrāfijas jomā, kur es piekrītu, ka nevar vienkārši maksāt 100 eiro par trešo bērnu. Jāatbalsta līdzsvarotāk – arī viena, divu bērnu audzinātāji.

ZZS uzstājas kā patriotiska partija, bet samērā atturīgi ir pret skolu latviskošanu. Tam ir plašs atbalsts sabiedrībā, bet Lembergs reformu sauc par provokāciju, jūs atzīstat, ka prioritārs ir Šadurska viedoklis – lai ministrs iet, dara, tad ZZS sekošot.

Mans un ZZS viedoklis ir, ka bērniem jāmācās latviešu valodā. Sākot ar bērnudārzu, beidzot ar vidusskolu. Bet lietas jāsakārto pa plauktiņiem. Vai tas ir politiskas partijas uzstādījums “darām to no rītdienas”, nerēķinoties, vai ir skolotāji, programmas, – vai tās ir ministrijas vadītas pārmaiņas, kas noslēdzas ar to pašu? Ar ministru pārrunājām pāreju. To darām vidusskolās, ierakstām likumā, kā un kad notiek pāreja uz mācībām valsts valodā, nākamajā posmā pāriet bērnudārzi, pamatskolas. Tā ir tā saucamā ceļakarte, kur paralēli notiek izskaidrošana tai tautību grupai, ko skars reforma.

Paredzat, ka būs grūti pārliecināmie?

Būs cilvēki, kas neko tādu negribēs dzirdēt, bet esmu ticies ar daudziem lojāliem cittautiešiem, kas piekrīt – jā, darām to. Īpaši jauktajās ģimenēs vecāki jau izvēlas latviešu skolas, kur sūtīt bērnus. Visu saregulējot, domāju, ka reforma aizies. Process gan nevar ieilgt bezgalīgi. Ierēdņiem jāpasaka, kad skolas tam sagatavos. ZZS šim solim ir gatava.

Reklāma
Reklāma

Runājām par ražas vākšanu. Citruden partijas Saeimas vēlēšanās vāks politisko ražu. Tiek dibināti konkurējošie spēki, liberāli, konservatīvi un reģionāli, kuriem vajag balsis un nopļaut lauciņu, kur pirms četriem gadiem balsis vāca citi.

Konkurentiem appļaujamu lauku varam atstāt tikai tad, ja paši ražu nevācam vai nemākam novākt. Viss zināmā mērā ir pašu rokās. ZZS ir unikālā situācijā. Pirmoreiz ejam uz vēlēšanām kā premjera un varas partija. Šis faktors prasmīgi jāizmanto. Ka cīnīsies vecie un ka rodas citi konkurenti, mums nav nekas jauns. Godīgi sakot, bijuši daudz spēcīgāki konkurenti. Savā laikā Tautas partija, vēlāk “Jaunais laiks”, “Vienotība” ziedu laikos. Tās potences bija nopietnākas, bet zinām arī, kur tagad ir TP. Jaunpienācējus nedrīkst novērtēt par zemu, tie liks mobilizēties. Grūti spriest, kādas iespējas būs jaunveidojumiem, kādas personības pievienosies, cik stipras būs reģionālās nodaļas. Paradoksāli, ka dažs aiziet no “Vienotības”, dibina partiju, bet atkal grib startēt kopā! Ja nebija pieņemama vecā partija, tad izplet plecus un ej pats uz priekšu ar savu programmu! Nevis lien iekšā 4 – 5 partiju blokā ar raibiem politiskiem uzstādījumiem. Tad to tulkoju vien kā vēlmi tikt pie varas jebkādiem līdzekļiem.

Jūs arī meklējat partnerus? Reģionālās partijas, līdz šim “Vienotības” sabiedrotie, saņemot ielūgumus no daudziem.

Speciāli nevienu nepārvilinām, bet redzam, ka tur ir pragmatiski cilvēki ar pieredzi. Viņi vērtē situāciju, mēs esam atvērti sarunām.

Mūsu lasītāji vīlušies, ka nav sekojis ZZS vadības politisks vērtējums “Rīdzenes” sarunām. Bet jūsu biedri ciemojās pie Šlesera!

Jau no sākuma biju skeptisks par Saeimas izmeklēšanas komisijas veidošanu. Arī šobrīd uzskatu – to dibināt nevajadzēja, tā ne ar ko nebeigsies. Darbojušies “Latvenergo”, “Parex”, citu lietu Saeimas izmeklētāji, bet visas komisijas beigušās ne ar ko. Bijusi vien atsevišķu politiķu vēlme sevi izspīlēt un iepatikties daļai elektorāta kā lieliem cīnītājiem par taisnību. Arī te gribas pasildīt rokas pie ugunskura. Ja oligarhu lietu varēja pierādīt, kādu vainīgo notiesāt, esmu pārliecināts, ka KNAB un prokuratūra tādu iespēju noteikti nelaistu garām. Līdz ar to jautājumi adresējami prokuroriem, KNAB izmeklētājiem.

No ZZS deleģētais komisijas loceklis deputāts Ainārs Mežulis sēž kā koka dieviņš, bet ko viņam pārmest, ja ZZS frakcijas līderis publiski pavēstījis, ka “Rīdzenes” materiāls ir “pupu mizas”. Ar tādu attieksmi skaidrs, ka izmeklēšana ne līdz kādam galam nenonāks. Un jūsu pārstāvis nobalsojis par Ingūnu Sudrabu komisijas vadībā, kur citi saskatīja viņai interešu konfliktu un arī prezidents ieteica izvērtēt tādu lēmumu.

Tikpat labs un izlasāms kā “Rīdzenes” sarunas man šķiet izdevums “Raustītāji” (žurnālu ar šādu nosaukumu oktobrī izdeva izdevniecība “Mediju nams”, kas izdod arī laikrakstu “NRA” – Red.). Kāda prese un pret ko strādā – tā raksta. Lasītājam derīgi iepazīties ar pilnu informācijas spektru. Redzu, ka vieni oligarhi cīnās pret otriem, vieni mediji pret otriem, kaut ko taisa baltāku, kaut ko melnāku – bet spogulī neviens negrib skatīties, kādi ir paši.