×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2014
Drukāt

No 2017. gada Latvijā ieviesīs jaunu minimālā ienākuma līmeni (papildināts) (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Valdība šodien atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu, sākot ar 2017.gadu, valstī noteikt jaunu minimālā ienākuma līmeni, ko izmantos, aprēķinot, piemēram, minimālos pabalstus, nosakot ienākuma neapliekamo minimumu, kā arī dažādu pabalstu apmēru.

Provizoriskās izmaksas saistībā ar plānotajām izmaiņām sociālajā palīdzībā, kā arī darbaspēka nodokļu un minimālo pensiju jomā 2017.gadā varētu būt no 160,2 miljoniem eiro līdz 215,8 miljoniem eiro, aprēķinājuši ministrijas speciālisti. Viņi gan norāda, ka nepieciešami detalizētāki aprēķini.

Valdība atbalstīja LM sagatavotajā koncepcijā “Par minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu” piedāvāto otro risinājuma variantu.

Tas paredz, ka no 2017.gada minimālā ienākuma līmeni noteiks 40% apmērā no mediānas ienākumiem jeb vidējiem mājsaimniecību ienākumiem, kas aprēķināti, atmetot galējības – pašus lielākos ienākumus un pašus mazākos.

Ja minimālā ienākuma līmenis tiktu aprēķināts 2012.gadā, tas būtu 129 eiro, 2011.gadā – 124 eiro, 2010.gadā – 119 eiro, bet 2009.gadā – 125 eiro.

Plānots, ka šādi aprēķināts minimālā ienākuma līmenis būs tikai pirmajam pieaugušajam mājsaimniecībā, bet nākamajiem mājsaimniecības locekļiem tas samazināsies par 30%. Proti, ja pirmajam pieaugušajam mājsaimniecībā minimālais ienākumu līmenis būs 129 eiro, tad pārējiem mājsaimniecībā dzīvojošajiem, tai skaitā bērniem, tas būs 70% apmērā no 129 eiro.

Tādējādi, piemēram, divu pieaugušu cilvēku mājsaimniecības minimālā ienākuma līmenim būs jābūt 220 eiro, ja viņiem pievienosies viens bērns līdz 14 gadu vecumam – tam būs jābūt 285 eiro, ja divi bērni – 349 eiro, trīs bērni – 414 eiro.

Tāpat valdība atbalstīja jauna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza izstrādi, kas netiktu saistīts ar sociālās drošības vai citām sistēmām, bet tiktu izmantots, lai novērtētu minimālo ienākumu adekvātumu un pietiekamību.

Groza izstrādi LM plāno sākt, sākot ar 2017.gadu, kad varētu būt stājušās spēkā izmaiņas, kas saistītas ar jauno minimālā ienākuma līmeni. Savukārt groza ieviešana varētu notikt 2018.gadā.

Valdība noteica LM par atbildīgo institūciju koncepcijas īstenošanā un uzdeva labklājības ministram divu mēnešu laikā izveidot darba grupu politikas plānošanas dokumenta “Plāns minimālā ienākuma līmeņa ieviešanai” izstrādei.

Līdz 2015.gada 1.jūlijam LM jāiesniedz Ministru kabinetā normatīvā akta projekts, lai noteiktu minimālā ienākuma līmeni.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Vai vaii vaii……kas tas par iztikas minimumu, gudrās gudrās gudrās galvas.
  Laipni lūgti iztikas minimuma paradīzē!!! 🙂

 2. Pārsteidza tas, ka vairums cilvēku ir pārliecināti, ja iztikas mnimums ir 380 eiro, tad darbinieks saņem 380 eiro! Nē. Atalgojums par darbu, ir 263 eiro mēnesī. Atņemam maksājumus… var arī paēst?

 3. Varbūt gudrās galvas nezina kurā klimatiskajā joslā dzīvojam?Droši vien nezina arī apkures izmaksas.Krītiet vienreiz nost no mākoņiem un pamēģinie padzīvot no jūsu aprēķinātajām summām.Par atskaites punktu varētu ņemt viena cietumnieka uzturēšanas izmaksas.

 4. Dihlofoss parazītiem Atbildēt

  Nodokļu naudas tērētāji Latvijā tiek atalgoti daudz labāk par reālajiem nodokļu maksātājiem.
  Patlaban izvērstajā kampaņā par algu paaugstināšanu ministriem ietilpst norādes uz kopējo atalgojuma līmeņa paaugstināšanos, no kura izolēt tikai un vienīgi ministrus nebūtu godīgi.
  Rūpīgāka iepazīšanās ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem par atalgojumu Latvijā parāda, ka valsts sektorā nodarbinātie jau tagad pelna jūtami vairāk par tiem nodokļu maksātājiem, uz kuru rēķina vispār pastāv valsts sektors.

 5. pienàks 2017 gads un lielie solítàji attapsies ka šo plánu nevar realizét,śis ir veiksmígs plàns kà 2018 gada saimas vélèšanàs atiecígie politiskie spéki sev dabùtu vèlètàju balsis un tas arí ir viss

Draugiem Facebook Twitter Google+