Seminārā par piena aizstājējiem diskutē Iveta Dravniece (no kreisās) no SIA “Agro – Kaķenieki”, Inguna Spūle no z/s “Dravnieki” un Mārīte Grāviņa no a/s “Dzimtene”.
Seminārā par piena aizstājējiem diskutē Iveta Dravniece (no kreisās) no SIA “Agro – Kaķenieki”, Inguna Spūle no z/s “Dravnieki” un Mārīte Grāviņa no a/s “Dzimtene”.
Foto – Valdis Semjonovs

Pārdod izaugsmes garantiju, nevis kilogramus 0

Baltijas valstīs lielākā dzīvnieku barības un premiksu ražotāja a/s “Kauno Grūdai” rīkotajā seminārā Baltezerā piena ražotāji varēja iepazīties ar pasaulē sevi pierādījušajiem un atzinīgi vērtētajiem “Nukamel” pilnpiena aizstājējiem, kuri ir nopērkami arī Latvijā. “Nukamel” piena aizstājēju rūpnīcas mārketinga vadītāja Helēna Damaškova saimniekiem stāstīja par piena aizstājēju iedarbību un šo produktu izejvielām, kas ir īpaši svarīgi svara pieauguma rezultātu un vēlāk arī labu izslaukumu sasniegšanai. Ikdienas steigā nereti šie jautājumi paliek novārtā un neļauj izdarīt vislabāko izvēli…

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

“Nukamel” savās divās rūpnīcās Olenā Beļģijā un Vīrtā Nīderlandē atšķirībā no citiem piena aizstājēju ražotājiem specializējas tikai vienas produktu grupas ražošanā, kas uzņēmumam aizvadītajos 50 gados ir ļāvis izveidot teļu intensīvai izaudzēšanai īpaši piemērotus augstas kvalitātes pilnpiena aizstājējus. “Kauno Grūdai” pārdotie “Nukamel” piena aizstājēji ir drošs līdzeklis ikvienam piena ražotājam svarīgo mērķu īstenošanā: 200 kg svara sasniegšana telei sešu mēnešu vecumā, teles sēklošana 15 mēnešu vai pat agrākā vecumā, kad dzīvnieks ir sasniedzis 400 kg svaru, atnešanās 24 mēnešu vecumā, kad svars jau ir aptuveni 570 kg. Ar pētījumiem ir pierādīts, ka govs izslaukumu pirmajās divās laktācijās īpaši ietekmē pirmajos divos dzīves mēnešos saņemtā barība, ar kuru vajadzētu nodrošināt 800 g dzīvsvara pieaugumu diennaktī.

Kas vajadzīgs iepriekš nosaukto mērķu sasniegšanai? H. Damaškova atgādina: vispirms jau teliņa dzirdīšana ar labas kvalitātes pirmpienu – pirmajās četrās dzīves stundās tam ir jāizdzer četri litri pirmpiena. Savlaicīga padzirdināšana ar pirmpienu nodrošinās dzīvniekam imunitātes veidošanos līdz trīs nedēļu vecumam. Jau otrajā teļa dzīvības dienā var sākt lietot piena aizstājēju. “Nukamel” ražošanā izmanto tikai īpaši augstas kvalitātes izejvielas – proteīna avotus, kas ir svarīgs saražotās produkcijas kvalitātes nosacījums. “Nukamel” uzņēmumos izmantotā aukstās izsmidzināšanas tehnoloģija (“Spray cooling”) no tradicionālās žāvēšanas ar izsmidzināšanu (“Spray drying”) atšķiras ar to, ka sauso izejvielu pulveri atdzesē līdz -20 grādu temperatūrai un tad pievieno taukus un emulģētājus +50 grādu temperatūrā, kas nodrošina ļoti ātru kristalizāciju, tauku un olbaltumvielu molekulu režģa veidošanos gatavajā produktā. Tas savukārt ir nosacījums šādu ar vitamīniem un minerālvielām bagātinātu piena aizstājēju labākai un ātrākai izmantojamībai jaundzīvnieku organismā, nekā izmantojot ar tradicionālo žāvēšanas metodi ražotus līdzīga sastāva produktus, kuros katrai piena aizstājēja pulvera molekulai apkārt ir olbaltumvielas un iekšpusē tauki.

CITI ŠOBRĪD LASA
Helēna Damaškova. Foto – Valdis Semjonovs

Piena aizstājēja “Nukamel Yellow” vissvarīgākās priekšrocības: ātri sagremojamās sūkalu olbaltumvielas rosina starterbarības uzņemšanu, sastāvā iekļautais vājpiena pulveris nodrošina labu garšu, kopējais piena produktu saturs ir 85%, paaugstinātais barības vielu daudzums stimulē intensīvu augšanu, pievienotie imūnglobulīni stiprina teļu imunitāti. Teļu intensīvā izaudzēšana no konvencionālās atšķiras ar to, ka ar šo metodi ilgāk notiek barošana ar piena aizstājēju, starterbarību dzīvniekiem sāk dot vēlāk. “Pirmajās trīs dzīves nedēļās telītēm veidojas tālākās dzīves programma. Šajā laikā sniegto iespēju neizmantošana vēlāk nav atgūstama. Svarīgi ir izaudzēt lielas, nevis treknas teles, kuras vēlāk dod lielāku izslaukumu,” tā H. Damaškova. Pētījumi ir parādījuši, ka, izēdinot “Nukamel”, svara pieaugums pirmajos divos mēnešos teļiem ir par 10% lielāks nekā ar konvencionālo metodi audzētiem dzīvniekiem, tas savukārt nozīmē vienu mēnesi agrāku sēklošanu. Rezultāts ir būtisks naudas ietaupījums. Mičiganas universitātē jau 2008. gadā veiktais pētījums rāda, ka intensīvā izaudzēšana nodrošina par 22 dienām agrāku atnešanos un augstāku piena produktivitāti. Tie ir papildu 480 kg piena vairāk pirmajā laktācijā. “Nukamel” pētījumos pierādīts, ka intensīva ataudzējamo teļu izaudzēšana nākamajām slaucamajām govīm nodrošina 1. un 2. laktācijā vismaz vienu kilogramu piena dienā vairāk. Naudas izteiksmē ieguvums ir atkarīgs no piena iepirkuma cenas.

“Kauno Grūdai” piedāvā arī mazāk efektīvus pilnpiena aizstājējus ar zemāku barotājvērtību nekā “Nukamel Yellow”. Tie ir “Fokkamel Blue”, “Fokkamel Plus” un “Fokkamel Extra”, kuri atšķiras ar pievienoto augu izcelsmes tauku izejvielu un citu sastāvdaļu proporcijām. Svarīgi, ka “Nukamel” piedāvā piena aizstājējus ar atšķirīgu sastāvu gan ziemas, gan vasaras sezonai. Ievērojot pareizus sagatavošanas un izēdināšanas nosacījumus – labas kvalitātes ūdens, pulvera izšķīdināšana 50 – 55 grādu temperatūrā, 145 gramu patēriņš uz vienu litru ūdens un piena aizstājēja temperatūra barošanas brīdī 39 grādi –, ieguldījums “Nukamel” ražotajā produktā ļaus vairāk pelnīt.

Latvijā plašākai lauksaimnieku sabiedrības daļai zināmais “KG Group” liellopu ēdināšanas nodaļas vadītājs Rytas Kretavičius seminārā uzsvēra vairākas patiesības: teliņiem ieteicamāk izēdināt starterbarību granulu formā, kur termiskās apstrādes rezultātā izslēgta toksīnu un nevēlamu mikroorganismu klātbūtne. “Maldīgi ir domāt, ka, miltiem pievienojot kukurūzu un auzas, izveidosim augstas kvalitātes produktu. Katrā teliņa dzīves posmā ir jābaro atbilstoša barība. Piemēram, 9 – 12 mēnešu vecumā sākas dzimumnobriešana, kad barībā nedrīkst būt daudz cietes. Tā pārvēršas taukos, kas telēm traucē dzimumorgānu un tesmeņa attīstību,” tā R. Kretavičius. Viņš arī solīja, ka šā gada martā “Kauno Grūdai” sāks tirgot pārslu jeb musli formā sagatavotu starterbarību teļiem.

Reklāma
Reklāma

“Kauno Grūdai” pārstāvis Latvijā Robertas Stravinskas uzsver – uzņēmuma mērķis Latvijā ir būt lauksaimnieku sadarbības partneriem, nevis tikai veidot pircēja un pārdevēja attiecības. Graudu iepirkšana un pārstrāde, plašais lopbarības produktu, tostarp “Nukamel”, piedāvājuma klāsts rāda, ka uzņēmums mērķtiecīgi veido lauksaimniekiem un “Kauno Grūdai” abpusēji izdevīgas partnerattiecības.