Latvijā
Sabiedrība

Pensionāri saņems piemaksu, ja bērni maksā nodokļus: jaunākais LM priekšlikums65

Foto – Shutterstock

Pensionāri-vecāki varēs saņemt piemaksu, kas gadā aplēsta 55 eiro apmērā, ja viņu bērni maksā nodokļus, paredz jaunākais Labklājības ministrijas (LM) priekšlikums pensionāru atbalstam, jo lielākajai daļai senioru Latvijā ir tā sauktie mazo pensiju saņēmēji.

Informatīvais ziņojums “Par senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu” ir iesniegts Valsts sekretāru sanāksmē un tagad notiek tā saskaņošana ar partneriem, pirms izskatīšanas valdībā. Gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Priekšlikums paredz – vecāku-pensionāru izmaksājamajai pensijai piešķir piemaksu, kuras apmēram novirza 1% punktu no viņu bērnu veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām pensiju apdrošināšanai. Šādu piemaksu plānots ieviest no 2020. gada.

Piemaksa pie pensijas tiek novirzīta no tiem darba ņēmējiem un pašnodarbinātajiem, kuri veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz minimālās algas apmērā vismaz sešus mēnešus, neņemot vērā periodus, kuros bērnus-iemaksu veicējus sociāli apdrošinājusi valsts, priekšlikumu skaidro ministrija.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas aprēķiniem, ieviešot piedāvāto risinājumu, vidējā vecuma pensijas piemaksa vidēji uz visiem vecuma pensijas saņēmējiem 2020. un 2021.gadā būtu 55,8 eiro gadā.

Šādu piemaksu varēs saņemt vecuma pensijas saņēmējs vai invaliditātes pensijas saņēmējs. Labuma guvējs varēs būt tikai bioloģiskie vecāki vai adoptētāji.

Lai vecāki saņemtu šādu piemkasu būs nepieciešams iesniegums.

Pēc ministrijas ieceres, piemaksa tiek piešķirta bērna-iemaksu veicēja vecākiem vai adoptētājiem, pamatojoties uz bērna-iemaksu veicēja iesniegumu, kurā norādīts labuma guvējs vai guvēji. Labuma guvējam izmaksās atsevišķu piemaksu par katru no bērniem-iemaksu veicējiem.

Attiecīgais bērns – iemaksu veicējs par labuma guvēju var norādīt vienu no vecākiem vai abus vecākus reizē. Tiek paredzēta iespēja bērnam – iemaksu veicējam neizvēlēties labuma guvēju – tad piemaksa netiek izmaksāta nevienam no vecākiem. Pastāv iespēja arī labuma guvējam atteikties no piemaksas. Piemaksas labuma guvēju drīkst mainīt ne biežāk kā reizi gadā. Statistika liecina, ka Latvijā 30,5% no visiem iedzīvotājiem ir dēli vai meitas.

Aplēses liecina, ka pensiju speciālā budžeta ieņēmumi samazināsies par 24,6 miljoniem eiro gadā.

“Mums ir būtiski vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji. Šoreiz tiešā veidā sniedzot atbalstu saviem vecākiem – pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs,” uzskata labklājības ministrs Jānis Reirs.

Saistītie raksti

Ja LM ideja īstenosies, šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 35,09%. Turklāt, jo vairāk būs bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro mēnesī, tad vecākiem novirzītais viens procentpunkts veidos gada piemaksu 60 eiro apmērā. Ja šo piemaksu saņems abi vecāki, tad summa tiks sadalīta uz pusēm, izskaidro ministrija.

Latvijā ir 452,8 tūkstoši vecuma pensijas saņēmēju. Vidējais pensijas apmērs jaunpiešķirtajām vecuma pensijām pērn bija 335,46 eiro mēnesī.

LA.lv