Pērn strauji audzis apdraudējums mobilām ierīcēm 0

Pagājušajā gadā mobilajām ierīcēm domāto kaitīgo programmatūru skaits ir pieaudzis vairāk nekā sešas reizes, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja informācijas tehnoloģiju drošības kompānijas “Kaspersky Lab” sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā Olga Kazaka.

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Kokteilis
Vārdu maģija: ko par tevi atklāj burtu skaits tavā vārdā
Lasīt citas ziņas

“Kaspersky Lab” mobilo sakaru ierīču apdraudējumu pārskats liecina, ka 2011.gadā, jo īpaši tā otrajā pusē, strauji pieauga mobilajām platformām domāto jauno apdraudējumu skaits. Eksperti nav fiksējuši neko līdzīgu visā mobilo ierīču kaitīgo programmatūru pastāvēšanas vēsturē.

Pārskatā, kas publicēts angļu valodā “Kaspersky Lab” blogā “www.securelist.com”, rakstīts, ka ļaundabīgās programmatūras skaits, kas vērsts pret mobilām ierīcēm, pieaudzis neaptveramā ātrumā. “2011.gada decembrī vien atklājām vairāk jaunu ļaundabīgu programmu, kas tēmētas uz mobilām ierīcēm, nekā visā laikā no 2004. līdz 2010.gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kaspersky Lab” konstatējis, ka 65% no ļaundabīgiem rīkiem ir vērsti pret telefoniem un citām ierīcēm, kas darbojas ar populāro “Android” viedtelefonu operētājsistēmu. Kā skaidro speciālists, tas atspoguļo “Android” augošo popularitāti un sistēmas izmantošanu daudz un dažādos telefonos un ierīcēs.

Ja 2010.gada galvenais veids, ka krāpties, iekļūstot svešā telefonā, bija ar ļaundabīgo SMS jeb īsziņu paņēmienu (44,2% uzbrukumu), tad pērn šis īpatsvars sarucis līdz 36,6%. Otro vietu, galvenokārt uz “Android” rēķina, ar 24,18% ieņēmuši rīki, kas “paver sistēmas sānu durvis” (angliski – “backdoor”), ielaižot kibernoziedzniekus ierīces iekšienē un tās pilnīgi pakļauj svešai kontrolei.

Analizējot uzbrukuma paveidus tieši “Android” ierīcēm, “Kaspersky Lab” konstatēja, ka 34% bijuši nolūkā zagt datus vai izkrāpt naudu, bet 31% – lai pārņemtu telefonu svešā varā.

“Android” uzbrukumus pārsvarā organizējot kibernoziedznieki no Ķīnas, kuriem interesē ievākt datus par pašu telefona modeli, piemēram, IMEI kodu un citus identifikatorus, kā arī abonenta telefona numuru. Viens no rafinētākajiem Ķīnā radītiem “Android” Trojas zirga (ļaundabīgas programmiņas, kuras speciālisti sauc par Trojas zirgiem jeb trojiešiem) tipa rīkiem ir “Nickspy Trojan”, kas spēj ierakstīt visas telefona lietotāja sarunas un attiecīgos skaņu failus nosūtīt uz attālinātu serveri, kas atrodas kibernoziedznieku rīcībā.

Prognozējot iespējamo attīstību 2012.gadā, eksperti norāda, ka “Android” operētājsistēma izpelnīsies arvien lielāku kibernoziedznieku uzmanību. Parādīsies pirmie tārpi jeb programmiņas, kas izplatās pašas no sevis pa mobilā interneta tīkliem. Arvien vairāk ļaundabīgu programmu tiks ieperinātas oficiālos mobilo aplikāciju veikalos, piemēram, “Android Market” jau pamanīt vairāki šādi gadījumi. Plašumā ies mobilo telefonu lietotāju izspiegošana ar slepus vai ar viltu ieperinātām programmiņām.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka “Kaspersky Lab” neauditētie ieņēmumi visās trīs Baltijas valstīs 2011.gadā sasniedza 1,16 miljonus ASV dolāru (0,6 miljonus latu), kas ir par 5% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

“Kaspersky Lab” dibināta 1997.gadā Krievijā. Uzņēmuma risinājumi tiek izmantoti vairāk nekā 300 miljonu lietotāju datoros un mobilo sakaru ierīcēs visā pasaulē, bet ražotās tehnoloģijas tiek izmantotas pasaulē lielāko programmatūras un aparatūras piegādātāju produktos. 2010.gada oktobrī “Kaspersky Lab” paziņoja par Baltijas pārstāvniecības atvēršanu Rīgā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.