×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
8. novembris, 2017
Drukāt

No arhīva pazudusi Godmaņa lieta par iespējamo sadarbību ar VDK (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas vēstures pētnieki ir satraukti par Latvijas Padomju sociālistiskās republikas (LPSR) Valsts drošības komitejas (VDK) lietu dokumentu pazušanu no tiesu arhīviem, aģentūrai LETA pauda Latvijas LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.

Šodien Rīgas rajona tiesa atteikusi sniegt informāciju komisijai, norādot, ka neizsniegs 1990.gada LPSR Augstākās padomes vēlēšanu rezultātā ieceltā ministru padomes priekšsēdētāja Ivara Godmaņa iespējamās sadarbības ar VDK jeb čeku lietu, jo konstatēts, ka šī lieta tiesas arhīvā vairs neatrodas.

Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) pārstāve Māra Sprūdža informējusi komisiju, ka iesniegums ar lūgumu pārbaudīt, vai arhīvā lieta atrodas, tika nosūtīts LNA Siguldas zonālajam arhīvam, kurā glabājas Rīgas rajona tiesas dokumenti, tomēr varbūtība, ka lieta ir arhīvā, esot ļoti niecīga.

Kangeris norādīja, ka zinātniekus lietas iespējamā pazušana satrauc, jo jau iepriekš Valmieras tiesa kādu citu čekas sadarbības lietu iznīcinājusi, tātad vairs nav iespējams iepazīt tiesā sniegtās liecības. “Par to mēs savulaik rakstījām gan Nacionālajam arhīvam, gan visādām institūcijām, proti, ka to nevar darīt, jo lietas ir jāsargā,” sacīja Kangeris.

Vēsturnieks paskaidroja, ka Godmaņa lieta tika meklēta saistībā ar pētniecības projektu, tomēr tiesa paziņoja, ka to vairs nevar atrast. “Mēs uzskatām, ka tiesas materiāli ir ļoti būtiski, jo tajos ir daudz cilvēku un bijušo VDK darbinieku liecības, kas pētniecībai ir ļoti nozīmīgas. Šī iemesla dēļ mēs pūlamies visām tiesām un institūcijām norādīt – šos dokumentus nedrīkst iznīcināt,” uzsvēra Kangeris.

Vienlaikus viņš norādīja, ka tas, vai šī lieta tiešām pazudusi, nav skaidrs, jo, iespējams, sīkāk meklējot, varēs noskaidrot, kur lieta nonākusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Medijos izskan ka dokumentu aprite netiek kārtota atbilstoši instrukcijām un atbilstošajiem MK noteikumiem pat ministrijā nerunājot par pārējām iestādēm!!!
  Katrs dara ko un kā vēlas un nav dzirdēts ka kāds tiktu sodīts.Varbūt ka arī šī joma ir tikai ar politisko atbildību un pietiks ja pakratīs ar pirkstu?
  Rādās ka arī KNAB šis jautājums nav aktualitāte…jo netiek runāts par atbilstošām darbībām.
  Izskatās ka katrs ierēdnis,kuram ir pieeja dokumentiem,var darīt kā iegribas.
  ja jau pat Tiesās dokumenti aiziet nezināmos ceļos….tad tas apliecina ka uzskaite vispār nav vai arī ir simboliska…un atrod to ko grib un noslēpj (aiznes) to ko grib

 2. Kam piedeŗ valsts ? Atbildēt

  Acīmredzot, vēl arvien vecajiem komūnistiem (tagad oligarhiem).

 3. … ‘ Bija tiesas process. Mani attaisnoja.’ !

  … Tiesa, tiesa, kam ta tiesa … ko tas lidz, ja pat, latvietis, Tevs, … neattaisnoja … !

 4. … Tiesa, tiesa, bet kam tas Bezabrenes tiesas der … ???

  … Tik un ta, dzila patiesiba nekad nepazudis … ?

  … Pienacis pedejais laiks izmest visus nomenaklaturas biedrus no valdibas rindam … jo, tie paliek parak nekaunigi un pardrosi … un paliks nekorigejami, sekojot savam zverastam … !!!!

  … Neviens zverigs leopards savus traipus nenomet … !!!

  … Un to var viegli izdarit katra demokratija … seit Bezabrene, 2018. g. velesanas … !

 5. Kam jāpazūd,tas pazudīs.

 6. kas tur bija ar to vinja sievas amatu pirms atlaida ??? Droshivien siiva arii sho nesmuko lietu sakartoja… 😛

 7. Jā un rītu ex čekisti liecinās par saviem aģentiem – atnesīs notāru apstiprinātas izziņas – cik nodevīgi naivi. Drīzāk kriminālās autoritātes ātri saprot situāciju un pieņem nekļūdīgus lēmumus par notikušo un savas vides nodevējiem…

 8. Ja no čekas maisiem nozūd Atbildēt

  tad tie gan ir vałā atvērti….. nepareiziem cilvēkiem.

 9. tā 4. maija republika. Pareizie cilvēki pareizās vietās.

 10. TM ministram jādemisionē Atbildēt

  Ja iestāde vińa atbildībā nespēj nosargāt valsts noslēpumus.

 11. Kas to būtu domājis ?

 12. Tāpēc jau tos maisus neatver, ka PSKP uzticami cilvēki visus vajadzīgos “galus” iznīcinās vai atdos vainīgajiem. Uz priekšu brīvā Latvija – pretīm savai simtgadei Arī turpmāk ievēlēsim bijušos PSKP un VDK aģentus savā parlamentā un parlamentārieši ar prieku ievēlēs uzticamākos padomijas pielūdzējus un darboņus gan par premjerministriem gan prezidentiem un pēc tam paši brīnīsies – Nu kas to visu dara?

Draugiem Facebook Twitter Google+