×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. jūlijs, 2015
Drukāt

Pielaižu atteikumi būs jāpamato (3)

Foto - LETAFoto - LETA

SAB direktors Jānis Maizītis.

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) priekšnieks Jānis Maizītis vakar iepazīstināja valdību ar informatīvo ziņojumu “Par valsts noslēpuma aizsardzības tiesisko regulējumu”. Tajā apkopoti īpaši izveidotas darba grupas priekšlikumi, lai uzlabotu kārtību, kādā tiek piešķirtas pielaides valsts noslēpumam.

“Valdība uzklausīja darba grupas priekšlikumus, un tālāk ministri diskutēs, kādi grozījumi MK noteikumos nepieciešami saistībā ar personu pārbaudēm pirms pielaides piešķiršanas,” pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja J. Maizītis. Atteikuma saņēmēji parasti sūdzas, ka viņiem nav sniegts pamatojums, kādēļ pielaide netiek piešķirta. Maizītis norādīja, ka jaunie grozījumi tikšot gatavoti ar mērķi, lai būtu pēc iespējas mazāk pamata pārmetumiem vai šaubām par to, kā drošības dienesti veic pielaižu piešķiršanu. Visticamāk, rudenī tiks sagatavoti konkrēti MK noteikumu grozījumi.

Minētie priekšlikumi tika skatīti valdības sēdes slēgtajā daļā, un ne SAB vadītājs Jānis Maizītis, ne Ministru prezidente Laimdota Straujuma nevēlējās sīkāk komentēt dokumenta saturu, jo tā pagaidām esot “dienesta lietošanas informācija”. Tomēr zināms, ka vairāki būtiski noteikumi netiks mainīti. Piemēram, dažādi eksperti apšaubījuši pašreizējo SAB lēmuma pārsūdzēšanas kārtību, saskaņā ar kuru gala vārds pieder nevis tiesai, bet Ģenerālprokuroram. To pauž arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) spriedumā lietā “Ternovskis pret Latviju” par SAB atteikumu Valsts robežsardzes Jelgavas pārvaldes priekšniekam Andrim Ternovskim izsniegt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam. Saskaņā ar spriedumu Latvijai bija jāmaksā Ternovskim morālā kaitējuma kompensācija 5000 eiro apmērā. Turklāt ECT vērsa uzmanību uz to, ka atteikumu saņēmušajam Latvijā nav iespējas aizstāvēt sevi tiesā.

“Mēs arī daudz diskutējām par problēmu, ka Ministru prezidenta amata kandidāts, kuram vēl nav pielaide, nevar uzzināt, vai viņa iecerētajiem ministriem nebūs problēmas ar pielaides saņemšanu,” sacīja Straujuma. Savulaik ministra darbam nepieciešamais instruments – pielaide valsts noslēpumam – tika atteikts bijušajai tieslietu ministrei Baibai Brokai (NA), bijušajam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Romānam Naudiņam (NA). Pašreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) pielaidi saņēmis uz septiņiem mēnešiem. Bet bijusī Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane darbu valsts pārvaldē pametusi pēc tam, kad viņai tika anulēta pielaide valsts noslēpumam.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. nu gan laba iniciatīva pēc soda saņemšanas, tā ir , ja visi gaišākie prāti aizņemti ar korupciju un naudas atmazgāšanu.

  2. Ja atteikums ir izskaidrots personai,kurai atteikta pielaide,tad viss kārtībā Persona pati lemj vai pārsūdzēt vai ne.

Draugiem Facebook Twitter Google+