Latvijā
Sabiedrība

Pieminot sprādzienā Sanktpēterburgā cietušos, pie vēstniecības gulst ziedi 16

Foto: LETA

Pieminot sprādzienā Sanktpēterburgā cietušos un bojāgājušos, šovakar pie Krievijas vēstniecības Rīgā gulst ziedi.

Kā novēroja aģentūra LETA, iedzīvotāji uz vēstniecību atnesuši ziedus, kā arī iedeguši sveces.

Kā ziņots, vienā no Sanktpēterburgas metro stacijām šopēcpusdien notika sprādziens, nogalinot vismaz desmit cilvēkus, bet 47 ievainojot, pēc informācijas apkopošanas televīzijas kanālam “Rossija-24” pavēstīja Krievijas veselības ministre Veronika Skvorcova. Viņa informēja, ka notikuma vietā gājuši bojā septiņi cilvēki, divi miruši pa ceļam uz slimnīcu, bet vēl viens – jau slimnīcā.

Skvorcova piebilda, ka no 47 cietušajiem 39 cilvēki ir hospitalizēti un seši no viņiem šobrīd ir smagā stāvoklī.

Tikmēr Sanktpēterburgas administrācija paziņojusi, ka pilsētas slimnīcās nogādāti 43 ievainotie. Tomēr joprojām turpina pienākt pretrunīgas ziņas arī par bojāgājušo skaitu. Tā Sanktpēterburgas vietējais ziņu portāls “Fontanka.ru” vēsta, ka sprādzienā nogalināti 14 cilvēki. Desmit gājuši bojā notikuma vietā, divi miruši slimnīcā, bet vēl viena sieviete – ātrajā palīdzībā. Par pēdējā upura nāves apstākļiem portāls nekādas sīkās ziņas nav sniedzis.

Sākotnēji tika saņemtas pretrunīgas ziņas arī par vienu vai par diviem sprādzieniem, kas notikuši uz vienas no Sanktpēterburgas metro līnijām, taču Krievijas izmeklēšanas komiteja oficiāli paziņojusi, ka bijusi tikai viena eksplozija. Savukārt Krievijas Nacionālā pretterorisma komiteja apstiprinājusi, ka sprādziens noticis uz tā dēvētās zilās līnijas pie Stacijas “Sadovaja”, vilcienam veicot pārbraucienu starp stacijām “Tehnoloģiskais institūts” un “Siena laukums”.

Vēlāk tika saņemtas ziņas, ka metro stacijā “Sacelšanās laukums” atrasts vēl viens neeksplodējis spridzeklis. Šīs ziņas apstiprinājusi arī Nacionālā pretterorisma komiteja, pavēstot, ka otrs spridzeklis ticis neitralizēts.

Patlaban visa Sanktpēterburgas metro sistēma, kas dienā apkalpo apmēram divus miljonus pasažieru, ir slēgta un visi tajā esošie cilvēki ir evakuēti. Varasiestādes prognozē, ka metro darbu neatsāks līdz otrdienai, kamēr nebūs pabeigta pilnīga pārbaude.

Saskaņā ar sākotnējām ziņām Sanktpēterburgas metro eksplodējis vilciena trešajā vagonā atstāts pašizgatavots spridzeklis, un Krievijas mediji vēsta, ka tas neesot bijis terorista pašnāvnieka uzbrukums.

Sprādziens notika ap plkst.14.40 brīdī, kad vilciens bija atgājis no stacijas un sastāvs daļēji jau atradās tunelī.

Kā aģentūrai “Interfax” pavēstījis kāds informēts avots, metro videonovērošanas kameras ir fiksējušas iespējamo sprādziena sarīkotāju, kurš vagonā atstājis portfeli ar tajā esošo spridzekli.

Krievijas tīmekļa mediji jau publiskojuši iespējamā aizdomās turamā fotogrāfiju, taču attēla kvalitāte ir ļoti slikta.

Tikmēr Federālais drošības dienests (FDD) pavēstījis, ka neitralizētais spridzeklis bijis nomaskēts kā ugunsdzēsības aparāts un bijis veidots kā šrapnelis. Šķiet, ka arī eksplodējušais spridzeklis bijis pildīts ar materiāliem, kas kalpojuši kā šrapneļa šķembas.

Pēc visa spriežot, otrs neitralizētais spridzeklis bijis jaudīgāks nekā tas, kas eksplodēja metro vagonā.

Meklēšanā šobrīd izsludinātas divas personas, aģentūrai “Interfax” pavēstījis kāds labi informēts avots. Viens ir vīrietis, kurš, iespējams, atstājis vilcienā spridzekli, kas vēlāk eksplodēja, bet otrs – cilvēks, kas varētu būt atstājis spridzekli stacijā “Sacelšanās laukums”.

Krievijas tiesībsargāšanas iestādes uzsāktajā izmeklēšanā cita starpā pārbauda arī “ekstrēmistu pēdas”, un ģenerālprokuratūra notikušo kvalificējusi kā teroraktu. Tiesa gan vēlāk ģenerālprokuratūras pārstāvis norādīja, ka secinājumus par nozieguma kvalifikāciju izdarīt esot pāragri.

Tomēr vēlāk krimināllieta ierosināta, pamatojoties uz krimināllikuma pantu par terorismu, lai gan izmeklētāji joprojām uzsvēruši, ka gatavojas pārbaudīt arī visas citas versijas.

Arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins “terorismu” nosaucis par galveno izmeklēšanas versiju. Tomēr pagaidām neviens atbildību par uzbrukumu nav uzņēmies.

Tikmēr Sanktpēterburgā, sākot no otrdienas, izsludinātas trīs dienu ilgas sēras.

LA.lv