Latvijā
Politika

Pieredze ar “ABLV” liek pārdomāt uzturēšanās atļauju politiku13


Foto – LETA
Foto – LETA
Jānis Dombrava

Atsaucoties uz negatīvo pieredzi ar “ABLV” banku un nepieciešamību ierobežot nerezidentu noguldījumu īpatsvaru Latvijas kredītiestādēs, Nacionālā apvienība (NA) sagatavojusi un šodien kārtējo reizi koalīcijas partneriem piedāvā ierobežot uzturēšanās atļauju “tirgošanu” trešo valstu pilsoņiem.

Pašreizējais Imigrācijas likums paredz iespēju ārvalstniekiem saņemt uzturēšanās atļauju, ja viņi kādā no Latvijas kredītiestādēm noguldījuši vismaz 280 000 eiro uz termiņu, kas nav īsāks par pieciem gadiem. Tāpat uzturēšanās atļaujas var saņemt, ja Latvijā iegādāts nekustamais īpašums par 250 000 eiro. NA sagatavotie grozījumi paredz abas šīs normas no Imigrācijas likuma izslēgt.

“Šādā veidā mēs mazināsim, riskus Latvijā ieplūst nezināmas izcelsmes līdzekļiem, bieži vien no Krievijas vai citām NVS valstīm,” likumprojekta būtību skaidroja NA pārstāvis Jānis Dombrava.

Dažādi eksperti un politiķi pēdējās dienās kopš “ABLV” problēmās vairākkārt norādījuši uz nepieciešamību samazināt nerezidentu noguldījumu īpatsvaru.

“Reputācijas risks ir tāds, kuru materiāli bieži vien ir ļoti grūti novērtēt. Mūsu visu interesēs, protams, ir pēc iespējas ātrāk atjaunot šo uzticību. Iespēju atjaunot uzticību es šobrīd redzu tikai vienā virzienā – bankās krasi samazinot nerezidentu noguldījumu īpatsvaru kopējā noguldījumu portfelī,” intervijā “Latvijas Radio” teicis Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS).

Pašlaik NA priekšlikums tiek vērtēts koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdē.

LA.lv