×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
19. augusts, 2017
Drukāt

Politika ir kā mīnu lauks. Saruna ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (23)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) spriež, ka savas valsts simtgadi mēs sagaidām informatīvā kara apstākļos, jo sarosījušies spēki, kas mēģina vājināt mūsu ticību Latvijai. Tādēļ ir īpaši svarīgi novērtēt mūsu valsts sasniegumus.

Politikā šis ir šova laikmets, kad TV ekrānā politiķi arvien vairāk sāk līdzināties izklaides industrijas darboņiem, meklējot arvien jaunus veidus, kā piesaistīt vēlētāju uzmanību. Zināmas priekšrocības ir tiem politiķiem, kas nākuši no žurnālistu vidus, jo viņi jau nu zina, kā uzrunāt sabiedrību un piespēlēt vēlētāju noskaņojumam (spilgts piemērs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs).

Šāda dižošanās ar pāva spalvām gan nav Ināras Mūrnieces dabā, jo viņa ir pārliecināta, ka skaļāk par vārdiem runā darbi. Šo principu viņa centās ievērot gan kā ilggadēja “Latvijas Avīzes” žurnāliste, gan tagad, kad jau gandrīz trīs gadus ir Saeimas priekšsēdētāja (pildījusi arī Valsts prezidenta pienākumus Raimonda Vējoņa slimošanas un atvaļinājumu laikā). Interese par politiku ir pielipusi arī Ināras meitai Regīnai Annai, kas pēc pāris nedēļām sāks studēt politikas zinātni Latvijas Universitātē. Ināra gan meitu brīdinājusi, ka viņas izraudzītais ceļš nav viegls, jo politika ir ļoti skarba vide.

Latvijas politikā vasara parasti ir mierīgāks laiks, bet šovasar esam pieredzējuši dažādas kaislības: strīdus par nodokļu reformu, ģimenes ārstu streiku, “oligarhu sarunu” izraisītās atklāsmes. Vai šāda aktivitāte jums bija pārsteigums?

Jā, klimata ziņā šī vasara bijusi diezgan vēsa, bet Saeimā un valdības namā ir gājis karsti. Jūlijā strādāja Saeimas komisijas, tika sasauktas ārkārtas sēdes. Līdz ar nodokļu reformas apstiprināšanu ir paveikts ļoti būtisks darbs. Tās nebija tikai pāris Saeimas sēdes, kā varētu šķist no malas, jo visam pamatā bija mēnešiem ilgs pacietīgs darbs.

Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka iedzīvotāji joprojām neuzticas Saeimai un politiķiem vispār. Vai šāda neticība ir pamatota?

To, ka cilvēki neuzticas politiķiem, varam redzēt ne tikai Latvijā, tā ir problēma visā Eiropā. Un mums jāmēģina saprast, kā esam nonākuši līdz šādai situācijai. Parlamentā tiek ievēlēti politiķi, kas vēlēšanu dienā saņēmuši vēlētāju atbalstu. Nevar būt, ka šī uzticība izzūd vienā mirklī, tiklīdz politiķis ienācis Saeimā. Vienmēr esmu teikusi, ka politiķi, partijas un valdības var mainīties, bet mums ir svarīgi saglabāt cilvēku ticību savai valstij, Latvijas nākotnei.

Vai arī šī ticība nav iedragāta, jo nereti dzirdam žēlošanos, ka Latvija ir “neizdevusies valsts”? Protams, ir arī spēki, kas mērķtiecīgi cenšas kultivēt šo domu.

Daudz kas ir mūsu pašu rokās. Atmodas laikā cilvēki dzīvoja līdzi visām politiskajām norisēm, taču šobrīd vērojama distancēšanās. Latvijai vajadzīga mūsu enerģija un līdzdalība nepārtraukti. Tad arī tumšos darbus nodarīt ir daudz grūtāk.

Otrkārt, jāsaprot, ka mēs dzīvojam informatīvā kara apstākļos. Kad pirms dažiem gadiem es kā parlamenta Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja uzsvēru, ka stāvoklis Latvijas mediju jomā ir nacionālās drošības jautājums, daži par šādu viedokli mēdza pasmīnēt. Šobrīd reti kurš uzdrošināsies apšaubīt, ka pret Latvijas valsti tiek vērsta informatīvā kara kampaņa, kuras mērķis ir vājināt mūsu ticību savai valstij.

Kādēļ joprojām nav izdevies apklusināt Krievijas propagandas galvenos ieročus, Kremļa televīzijas kanālus, kas netraucēti raida Latvijas teritorijā?

Mēs esam daļa no Eiropas Savienības, un mums ir saistošas ES direktīvas. Pašlaik tiek strādāts pie pārmaiņām ES līmenī, lai attiecībā uz satura retranslāciju būtu spēkā attiecīgās dalībvalsts likumi. Piemēram, ja krievu medijs ir reģistrēts Zviedrijā un retranslē saturu uz Latviju, tam būtu jāpakļaujas Latvijas likumu prasībām.

Vai jūs pati skatāties Krievijas TV kanālus?

Jā, dažkārt paskatos, lai redzētu, ko tur rāda un kā tiek ietekmēta cilvēku domāšana. Un runa nav tikai par krievvalodīgo skatītāju, jo ar šo kanālu vēstījumu tiek mēģināts mainīt arī latviešu domāšanu.

Jāatzīst, ka valsts vājināšana notiek ne tikai no ārpuses, bet arī iekšpuses. Spilgts piemērs ir jūsu pieminētās “oligarhu sarunas”, kas atsedza varas pozīcijās esošo cilvēku alkatību. Alkatība ir kā krupis, kas barojas un aug arvien lielāks, graujot valsts pamatus. Bet kādā brīdī pietiek iedurt ar adatiņu, lai tas pārsprāgtu.

Man bija ļoti nepatīkami lasīt “oligarhu sarunas”, bet ir svarīgi, lai Latvijā notiktu attīrīšanās process. Mēs saprotam, kā Latvijā tikuši pieņemti lēmumi, un atzīstam, ka tas nav pieņemami. Tas prasa būtisku domāšanas un vērtību maiņu, kas nav iespējama vienas dienas, nedēļas vai pat gada laikā. Ir svarīgi, lai lēmumu pieņemšanas un varas centri būtu tur, kur tiem pēc Satversmes jābūt, – parlamentā, valdībā, ministrijās.

Pārmaiņām domāšanā nepieciešams ilgāks laiks. Straujas pārmaiņas iespējamas tikai revolūciju laikā, kad atnāk liela personība un iesprauž neļķi tanka stobrā. Bet pašlaik mēs dzīvojam nevis revolūcijas, bet gan evolūcijas laikmetā. Es ļoti ticu evolūcijai, bet evolūcija nozīmē smagu un neatlaidīgu darbu, lai mainītu sevi un valsti.

Viens no “oligarhu sarunu” galvenajiem personāžiem joprojām ir valdošās koalīcijas balsts ar lielu ietekmi valdībā. Kādas ir jūsu attiecības ar Aivaru Lembergu?

Es daudzkārt esmu teikusi, ka neesmu piedalījusies nekādās sarunās un lietu kārtošanā ar Lemberga kungu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Visa dzīve ir kā mīnu lauks, vietām vairāk, vietām mazāk, vietām nav mīnu, vietām 1 pati un tā pati liktenīga. Tas pats visā Lielajā Dabā. Arī dzīvnieku pasaulē tas viegli novērojams. Ar to ir jāsamierinas, jo esam Lielās Dabas radīti un Lielajā Dabā dzīvojam līdz dematerializēsimies tāpat kā pērnās lapas, sliekas, galaktikas, laiks, telpa, kas mūžam mainās no viena stāvokļa sasaistē pārejot citā stāvoklī tā paliekot nemirstīgiem.

  • nu redzi, Jānīti R. – tas univerzums jau būtu laba lieta, bet ja tu vēl pastāstītu mums, kā izbeigt to hibrīdkaŗu un izvairīties zaļajiem cilvēciņiem, – nu tad gan tu būtu malacis!

 2. Vai NA vai "V", vai "Saskaņa"? Atbildēt

  Kā saprast, ka LV it kā ir dažādas partijas, bet m. mēdiji gadiem melo kā vienas partijas vara būtu?!!

  A.Balts

  20.08.2017 17:43
  Kam ir nauda, tam ir vara masu mēdijos melot bez pārtraukuma! Un nekāds tur nav sakars ar faktu konstatāciju un to objektīvu analīzi, bet gan ar pilnībā ignorētiem cēloņiem, sekām un mēdiju “fakti” ir dzirdami tikai preperētā veidā. Par tādu vecmodīgu traucēkli, kā zudušo pašcieņas un morāles diktētu nepieciešamību pēc patiesas lietu būtības izteikšanu, kaut tikai tās nenoklusēšanu, masu mēdiju un žurnālistu vidē nemaz nerunājot. jo starp šiem pērkamajiem tikai no atalgojuma un amatiem slimīgi atkarīgie vien gandrīz palikuši.
  Un tik vienpusīgi un tik greizi pasniegt informāciju vēl ir jāmāk, ir jābūt salasītam veselam pūznim dziļi amorālu ļautiņu, lai tik daudzos mēdijos gan TV un radio tik klaji muldētu un praktiski nekaunīgi melotu par ASV prezidentu un par visiem šiem “ļaunajiem baltajiem rasistiem”. Bieži tik caurspīdīgi, tik ciniski uz “vieniem vārtiem” spēlējot. Nu, kaut vai. cik Bostonā ir iedzīvotāju un cik liels bija liberastu organizēto protestētāju pūlis (pie tam ar “uzpūstiem” cipariem) – tas pats kas Rīgā divus piketētājus nosauktu par masveidīgu tautas protestu pret “to un to”! Tas ironizējot iznāk burtiski “melno spēku” uzbrukums pret visiem, kas domā un rīkojas citādi, kā “izredzēto” cilvēknīdēju bandas vadoņi nolēmuši!

 3. Ticību ar skaistiem saukļiem un 21% PVN rupjmaizei,nepanākt! Kur palika “Visu Latvijai” rosinātā 12% PVN likme pārtikai? NA vairs neinteresē pat veselības aprūpe un izglītība!

 4. Pārlasot iepriekšejos komentārus šausmās jāsaķer galva, par ko gan šādi “cilvēciņi” balsos nākošajās vēlēšanās.

  • diemžēl balsos arī tā – nelikumīgo mandātu saņēmusī “padomju tauta”, kas ienākusi aiz padomju tankiem un pārstāv nelikvidētās okupācijas sekas, bet ne tā, kam šo balsošanas mandātu piešķīruši Latvijas dibinātāji.

   • nacionālajai atmodai ir jākļūst par likumīgu okupācijas seku likvidētāju, bet ne to tuvredzīgu legalizētāju un “integrētāju”!
    Ir jāapzinās, ka okupācijas seku saglabāšana – nenozīmē ilgstošu mieru, bet gan ilgāku hibrīdkaru un militāras konfrontācijas iespēju starp NATO un Krieviju.

 5. par līdzdalību taisnības nmeklējumos soda, kā redzam. putina vertikāle

 6. Lembergs sūta savus taustēkļus no lielā astoņkāja,lai paši piesakās izmeklēšanas komisijā-Leja,Sudraba,Lemberga dēla advokāts un Saeimas prezidijs pieņem atplestām rokām. Neticu vairs Mūrniecei!

 7. Daudz kas no pirmskara Latvijas divdesmit gados sasniegtā ir ticis,diemžēl,iznīcināts jau tūlīt pēc neatkarības atjaunošanas! Rūpnīcas,fabrikas,dzelzceļi,slimnīcas,skolas,sanatorijas….

 8. Bailes no mīnām ļauj pārvarēt šai laukā izrakto trekno saknīšu saldme, vai ne?

 9. Nu tādiem cilvēkiem kā Mūrniece, kas domā, ka valsts vadīšana ir mīnu lauks- būtu steidzami šis lauks jāatstāj. Tāpēc mūsu Saeima un valdība stūrē no viena grāvja otrā, bet uz priekšu netiekam. Pie varas ir jānāk sapieriem, kas zina kā valsts ir jāattīsta. Zina mūsu valsts vājās vietas un stiprās puses un māk noturēt stūri taisni vedot tautu labklājība un uzplaukuma.

 10. Tādai Mūrniecei būtu jāpaklusē.Veikt genocīdu pret tautu un liet ka vainīgi nezin kādi mistiskie spēki,to var tikai mūsu politiķi.Pie kājas viņiem gan valsts,gan tauta.

 11. Meli, puspatiesības un propaganda

 12. Meli, puspatiesības un propaganda

 13. Kāpēc Saeimas Prezidijs pieņēma darbā Lemberga dēla advokātu? Advokātam jau samaksāts uz priekšdienām,tāpēc rezultāts jau zināms. Par jums vairs nebalsošu,tad nejutīšos nodota!

 14. Nepatik pi….ies ara.Te tpt ir daudz to Asv cionistu kalpu kas izzog un uznicina valsti un paklauj to briesnam ar savu nodevigu pakalpigu Asv teroristiem politiku .

  • Visi,kuri izlaupa Latviju ir Kremļa ekskalpi un arī kundzīte ir augusi visai labējas avīzes ietekmē,citādi viņa zinātu ka pamatdzīves līmenis ir zem okupācijas laiku dzīves līmeņa,dēļ kura arī uzņēmigākie latvji pamet tēvu zemi,kurā daļā latvieši ir padarīti par dažādu bēgļu īrniekiem,tā netieši nostādot pat zem okupantu statusa.

 15. Nepatik pi…ies prom.Te Asv cionistu kalpu ir pietiekami kas pardod un iznicina valsti.

 16. Varbūt citviet pasaulē politika arī ir kā mīnu lauks , uzkāpi uz mīnas un politiskais līķis uz mūžu, bet ne pie mums. Pie mums politika ir kā govju pļeku lauks, iekāpa politiķi tāda nu šmuce – pakrata kāju un iet tālāk politiku veidodams, pēc pieciem soļiem viss puslīdz noslaukās, nu vēl pasmirdēs tās nepatikšanas kādu laiku, bet vienalga līdz vēlēšanām vēl tālu, gan jau tauta aizmirsīs.

  • Neviens nav aizmirsts un nekas nav aizmirsts. Ja vārdi nesakrīt ar darbiem, tad sapiera darbs jāpamet.

   • Ar to vēlētāju atcerēšanos un politiķu atbildību pie mums ir tā pašvakāk, ja kas.Daži piemēri Godmanis divreizes bija premjers abas reizes aptaisījās pa pilno,tādu postu valstij vēl neviens nebij veicis un nekas godājams politiķis. Šadurskis vienreiz izglītību sačakarēja, tagad otreiz čakarē tālāk. Tas kā Āboltiņa pēdējā Saeimā tika vispār ir politiskais kauns un negods gan politiķim, gan partijai, bet viņu ievēl par Vienotības vadītāju. Rietumu demokrātiskajās valstīs šie politiķi, jau būtu “līķi” sava pirmā ceļa pusē, nevis ietu politikas aukšgalā pa otram rinķim.

Draugiem Facebook Twitter Google+