×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
11. jūlijs, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Politvadība valsts uzņēmumu pārvaldē atgriežas
 (8)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Feļetonists Egils Līcītis

Jums taču arī radies iespaids, ka mūsu valstī labi atalgotu amatvietu ir uz pusi mazāk, nekā partijām gribētos? Daudziem krietniem, godīgiem politiķiem vēlētāji sit knipi zem deguna, Fortūna uzgriež muguru vēlēšanās, lāga puikas paliek bez darba – oi, oi, par to varētu uzrakstīt cilvēces Lielo sāpju grāmatu! Taču partijā nevienam nav šaubu par šo nelaimes putnu izcilajām spējām, un visiem ir škrobe, ka vēlētāji tik neapdomīgi un necienīgi izrīkojušies ar cilvēkiem. Tādus ļaudis, arvien uzticamus partijas gribas izpildītājus, pareizās politikas oficiālus iztulkotājus nedrīkst izsviest tieši uz ielas vai iesprostot šaurā bezizejā, kur jāpārtiek no algas parastās – šīs dzīves atmestām skopām pabirām. Kā bija agrāk? Partijas subsidēja ar raušiem tikpat kā pa taisno no valstij piederošo un pārvaldīto uzņēmumu kasēm, un cilvēciņiem, kuri uzņēmās amatu grūtumu pārstāvēt politorganizāciju attiecīgajā vietā, arī pašiem kaut kas atlēca uz apakštases. Dažs, sagrābies vai visus amatus, gadā skaidrā naudā vien sapelnīja simttūkstoš latus!

Par to gan politiķi nelikās zinis, ka, šādu iztapīgu profesionāļu valdīti, agrāk solīdi uzņēmumi pārvērtās par trestiem, kas bankrotēja, valsts īpašumi nogāja pa burbuli, daudzviet vēl joprojām turpinām veikt norēķinus par ciestajiem zaudējumiem. Tautā cēlās sašutuma vilnis par ēdelīgajiem “saimniekotājiem” un politvadību, pieprasīja slēgt ciet partiju bodītes un vismaz dažus šeftmaņus pārcelt uz vietām, kur šaha figūras veido no spaidītas maizes mīkstuma. Neviens labais mājas gariņš – uzņēmuma padomes šeftējošais loceklis aiz restēm nenokļuva, tomēr vēlētāju un preses spiediena rezultātā ar dep. Čepānes piepalīdzēšanu atklātības un godīgas politikas periodā pieņēma revolucionāru lēmumu – uz mūsu rēķina trekno uzdzīvi likvidēt.

Nav daudz ūdeņu pārskrējuši, kad sarosījies tiesiskuma koalīcijas kolektīvs. Valsts mantu tomēr vajagot pieskatīt, ministriem tak nav acis pakausī, kapitālsabiedrību padomes esot jāatjauno. Uzņēmumi aizlaisti vai galēja sajukuma stāvoklī – tajos jāiesūta jauni, čakli mājas gariņi, uzticami valsts ekonomisko atslēgu glabātāji. Valdība nesa lielu upuri. Grūto, bet ļoti nepieciešamo lēmumu sūtīja izskaidrot pašu populārāko ministru Rinkēviču, lai nu viņš noņem tautai neizpratnes miglu no acīm. Izrādās, uzņēmumu padomes esot visās civilizētajās valstīs, pat pie Ēģiptes Kleopatras bijušas! Ja arī mēs negribētu civilizēti atjaunot ienesīgās vietas, to prasītu darīt visvarenā OECD organizācija. Un OECD ir pasaules jumts, un viņu nepielūdzamais protokolārais lēmums – Latvijai likums.

Turklāt tagad valsts uzņēmumu pārvaldi kārtošot pēc smalkām formalitātēm. Nekādi politiski krējumlaižas pie amatiem netikšot, astoņkājus neveidošot. Darbā ņemšot tikai izglītotus, tikumīgus jaunekļus ar profesionāli iesistu roku un pēc stingra konkursa izturēšanas. Atlasīs cilvēkus no stipra, izturīga materiāla. Ja finansistus, tad ar peisakiem, ja juristus, tad sīkumainus kā knaģus, ja sievietes, tad no labi audzinātu jaunavu institūta. Un pārējos – nevainojamas reputācijas klerkus, kas pelna uzticēšanos no pirmā acu uzmetiena. Savās vietās viņi būs laimīgi, partiju atalgoti un pabaroti.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nav nekā svarīgāka Atbildēt

  Valdības koalīcijas (pret taču nebalsoja pat NA) pats neatliekamākais uzdevums! Armija un zemessardze pagaidīs lidz 2020.gadam!

 2. Eksrasenss jau pareģoja Atbildēt

  “Mes noteikti nāksim ar ierosinājumu,pretrunīgi vērtētu,atjaunot valsts uzņēmumos padomes,kas atbilst labiem pārvaldības principiem.To likvidācija nebija tas labākais lēmums no uzņēmumu pārvaldības principu vadības viedokļa”,raidījumam teica EM valsts sekretārs Juris Pūce.”
  Skat.”EM rosinās atjaunot likvidētās uzņēmumu padomes”,TNET/LETA/LTV “De facto”,22:25,24.aprīlī 2011.

 3. Atjaunosim padomes valsts un pašvaldību aģentūrās,muzejos,kinoteātros,namu pārvaldēs,ieviesīsim atkal konfidenciālās piemaksas pēc vadības līgumiem!

 4. Atgriežamies treknajos gados? Atbildēt

  Joprojām ceru,ka NA vēlēšanu līderi saviem vēlētājiem paskaidros,gan par “pazudušo” VL ierosinājumu samazināt PVN pārtikai līdz 12%,gan par savu “par” balsojumu atjaunot padomes valsts uzņēmumos!

  • Andrejs>Atgriežamies treknajos gados Atbildēt

   Kas attiecas uz tādām “pazušanām”, tad tur jautājums jāuzdod jenotiem. Precīzāk, rudajai lapsai. Nav jau pirmā reize, kad tiek “nozaudēti” sakarīgi ierosinājumi. Nacionāļu + balsojums par naudas silītēm gan ir ļoti nepatīkams pārsteigums. Izskatās, ka šamējiem vairs nav citas iespējas tikt pie finansējuma.

 5. Interesanti, kā par šito cūcību balsoja NA. Kaut kur lasīju, ka PRET bijuši tikai 3 vai 4

 6. “Vienotībai” tiešām problēma, kur lai izmitina “varavīksnes zvaigznes”, pareizāk salašņu baru gan no iznīkstošās ZRP, gan iepriekšējiem partijlīdzīgiem grupējumiem, kuru mērķis ir tikai savas “izcilās” pat, savos uzskatos, dižzciltīgas, personas eksistēšanai, uz nodokļu maksātāju rēķina.

 7. Ar padomēm un valdēm ir kā tajā dziesmā: viss nāk un aiziet tālumā un sākas viss no gala…

Draugiem Facebook Twitter Google+