Kultūra
Teātris un kino

Puisis un glezna. Uz ekrāniem nonāk filma “Dadzītis”0

Publicitātes foto

Pirmizrādi piedzīvojusi Toronto kinofestivālā, dzīvi kinoteātros sāk drāma “Dadzītis”. Teodoram ir 13 gadu, kad viņš kopā ar māti dodas pie skolas direktora – puisis ir pieķerts pīpējam, un viņu gaida nepatīkama saruna.

Lai kavētu laiku, jo abi ieradušies pārāk agri, viņi ieiet mākslas muzejā, un jau drīz tajā sprāgst bumba, līdzi aiznesot neskaitāmas dzīvības. Arī Teodora mātes, un viņš, nesaprašanā, kāda dzīve būs tālāk, nonāk bagātajā, taču emocionāli atturīgajā Barbēru ģimenē, kuras iekšējo noskaņojumu nosaka augstākās sabiedrības dāma Samanta.

Taču tur viņš ilgi neuzkavējas, jo nezin no kurienes uzrodas Teodora tēvs, plencis un afērists, ar savu draudzenīti, un trijotnes ceļš ved uz Amerikas rietumiem. Taču arī tur viņš nepaspēj iedzīvoties, jo pie pirmās izdevības atgriežas Ņujorkā, lai atkal un atkal apzinātos, ka no pagātnes šausmu izšķetināšanas nevarēs mūžam izvairīties.

Donnas Tartas bestsellers “Dadzītis” dienas gaismu ieraudzīja 2013. gadā, un tas gan saņēma balvas, gan lika atkal runāt par mākslinieku, Rembranta skolnieku Fabriciusu, kura glezna ietverta grāmatas nosaukumā. Arī filmā, protams, tai ierādīta būtiska vieta – tā ir vienīgais pavediens, kas Teodoru saista ar pagātni, ar māti.

“Dadzītis”, kura ekranizācijas tiesības “Warner Bros. Pictures” iegādājās jau 2014. gadā, tapusi sadarbībā ar “Amazon Studios”, kas tās tapšanā ieguldījusi vairāk nekā trešdaļu budžeta.

Piesaistot gan vienu no šā brīža daudzsološākajiem jaunajiem aktieriem Enselu Elgortu, kura lielā izlaušanās loma bija “Zaļknābis pie stūres” (2017), kas viņam nodrošināja nomināciju “Zelta globusam”, gan oskaroto Nikolu Kidmenu, arīdzan Amerikā tik slaveno aktrisi Sāru Polsoni, īru režisors Džons Kroulijs (2015. gada drāma “Bruklina” bija nominēta trīs “Oskariem”, arī kā gada labākā filma) uz lielā ekrāna pārnesis stāstu, kas fascinē ar bildi, taču nekādi nepārliecina emocionālā ziņā.

Var jau būt, ka tas ir ar nodomu, vēl jo vairāk uzsverot galvenā varoņa Teodora pasaules skatījumu, kas pēc mātes nāves liedz kādam pieķerties, jo ar garantiju ir skaidrs, ka būs smagi jāviļas. Divas ar pusi stundas ilgais darbs izlavierējis starp spožu veiksmi un skaļu būkšķi, un vienu vainīgo atrast nav iespējams.

“Dadzītis”/”The Goldfinch”

ASV, 2019

Režisors: Džons Kroulijs

Lomās: Ensels Elgorts, Nikola Kidmena, Oukss Feglijs, Fins Volfards, Sāra Polsone, Lūks Vilsons, Džefrijs Raits, Ešlī Kamingsa, Villa Ficdžeralde

No 13. septembra kinoteātros

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO. Kultūras ministrs sola, ka algu pieaugumu nākamgad izjutīs vismaz 4000 kultūras jomā nodarbināto
8 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Digitālās pasaules neredzamos noslēpumus atklās “Starpliktuve”
9 stundas
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO: Mūziķis Igo Mežotnes pagastā veido neparastu mūzikas un mākslas centru
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Rīgas lidostā aiz taksometru “zelta joslas” – viss pa vecam vai situācija uzlabojusies?
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība: prognoze 7 dienām
4 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pie Āfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim “Ance”
7 stundas